Παραδόθηκε στη Ρεάλ ο Παναθηναϊκός

Yποχώρησε στο 14-12

Η παράδοση των τελευταίων ετών που τον θέλει να φεύγει με σκυμμένο κεφάλι από τις αναμετρήσεις με τη Ρεάλ, συνεχίστηκε για τον Παναθηναϊκό, αφού ηττήθηκε 96-78 στη Μαδρίτη.

Η ομάδα του Πιτίνο κοίταξε στα μάτια την ελλιπέστατη «βασίλισσα» για περίπου 15-20 λεπτά, ωστόσο δεν είχε το κάτι παραπάνω για να φτάσει στη νίκη. Στο 14-12 οι «πράσινοι», που πλήρωσαν την κακή τους άμυνα και την έλλειψη συγκέντρωσης σε κρίσιμα σημεία.

Στους διακριθέντες για το «τριφύλλι» ο Παπαπέτρου, που είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, και ο Τόμας (11 πόντοι), «δήμιοι» των πρωταθλητών Ελλάδας οι Ταβάρες (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Καμπάτσο (14 πόντοι, 10 ασίστ) και Τόμπκινς (11 πόντοι).

Ο Παναθηναϊκός έδειξε αρκετά συγκεντρωμένος στις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού και προηγήθηκε 5-3 (2’). Εντούτοις, σε εκείνο το σημείο η Ρεάλ πάτησε το γκάζι και έτρεξε σερί 12-0, με τον μαέστρο Καμπάτσο να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα του «τριφυλλιού» με τις πάσες του (15-5 στο 5’).

Οι «πράσινοι» ανέβασαν κάπως στροφές και έριξαν τη διαφορά βρίσκοντας λύσεις επιθετικά (19-14 στο 7’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Πιτίνο κόλλησαν πάλι και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να απομακρυνθούν με +11 (27-16) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Λάσο να βρίσκει ανάσες από τις βολές.

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει (29-24 στο 12’), με τους Ράουτινς, Ράις και Τόμας να μπαίνουν στην εξίσωση. Κάπου εκεί όμως ακολούθησε ένα καταστροφικό τρίλεπτο για το «τριφύλλι», που παραδόθηκε πλήρως στο ρυθμό της Ρεάλ και βρέθηκε στο -14 (40-26 στο 15’).

Κι ενώ οι «πράσινοι» έδειχναν πως έχουν πέσει σε λήθαργο, ήρθε η αντίδρασή τους, με την είσοδο του Μήτογλου να φέρνει τρομακτική βελτίωση στην άμυνα. Κάπως έτσι η ομάδα του Πιτίνο έριξε τη διαφορά με επιμέρους 10-1, χάρη στην άνοδό της στην επίθεση (43-38 στο 18’). Ο Κάρολ απάντησε με 5-0 (48-38), αλλά ο Παπαπέτρου με ένα τρίποντο μείωσε εκ νέου για το 48-41, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι παίκτες του «τριφυλλιού» συνέχισαν στην τρίτη περίοδο από εκεί που σταμάτησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με καλή άμυνα, πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (51-48 στο 22’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι απάντησαν και απομακρύνθηκαν εκ νέου (58-52 στο 24’).

Οι «πράσινοι» έμειναν ζωντανοί βρίσκοντας σκορ από τη γραμμή των βολών (68-65 στο 29’), αλλά κάπου εκεί έχασαν πάλι τη συγκέντρωσή τους και έδωσαν τη δυνατότητα στη Ρεάλ να τρέξει 5-0 και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με +8 (73-65).

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η ομάδα του Λάσο ξέσπασε και με τον Τόμπκινς να μπαίνει στην εξίσωση επιθετικά, εκτοξεύτηκε στο +14 (83-69 στο 33’). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Πιτίνο έχασαν τελείως το κουράγιο τους και δεν έδειξαν διάθεση να το παλέψουν για να επιστρέψουν.

Τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν τυπική διαδικασία, με τους προπονητές των δύο ομάδων να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +21 (94-73) και έκλεισε στο +18 (96-78).

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 48-41, 73-65, 96-78.