Παρέσυρε την Μάιντς η Μπάγερν!

Από 0-2, κέρδισε με 5-2!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε με 5-2 τη Μάιντς και μπήκε με το δεξί τη νέα χρονιά στη Bundesliga.

Η αλήθεια είναι ότι τα χρειάστηκε… Αλλά όταν «ξύπνησε», η Μπάγερν Μονάχου παρέσυρε τη Μάιντς και έφτασε σε μια εύκολη τελικά νίκη με σκορ 5-2, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 14η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι Βαυαροί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο και απειλήθηκαν με τρίτο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Αλλά όταν έβαλαν το πρώτο γκολ με τον Κίμιχ στο 50’ δεν τους σταματούσε τίποτε. Πέτυχαν συνολικά πέντε γκολ μέσα σε 33 λεπτά, φτάνοντας στην κατάκτηση των τριών βαθμών, με τους οποίους φτάνουν τους 33 και επιστρέφουν στην κορυφή. Η Μάιντς γνώρισε τη 10η ήττα της σε 14 αγώνες και με 6 βαθμούς παρέμεινε στην προτελευταία θέση.

Το ματς:

Αυτή που απείλησε πρώτη ήταν η Μάιντς στο 5’ με τον Μπούρκαρντ, αλλά η αντίδραση του Νόιερ ήταν αποτελεσματική. Η Μπάγερν «απάντησε» στο 9’ με τον Σανέ, αλλά την τελευταία στιγμή ο Ντάμεν έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Οι Βαυαροί είχαν την κατοχή και στο 16’ ήταν η σειρά του Τολισό να χάσει μια σημαντική ευκαιρία. Ο Γάλλος ήταν πρωταγωνιστής και στο 28’, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

Όμως, στο 32’ οι πρωταθλητές βρέθηκαν πίσω στο σκορ για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι. Μετά από μακρινή μπαλιά, ο Μπούρκαρντ βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ και με δυνατό σουτ έκανε το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι τέσταρε τα ρεφλέξ του Ντάμεν, ο οποίος «απογειώθηκε» και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 41’ η Μάιντς λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά ο Νόιερ έδιωξε δύσκολα το συρτό σουτ του Κεσόν, αλλά το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Χακ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπροσίνσκι.

Αφού γλίτωσε το 3-0 από τον Λάτσα στο 48’, η Μπάγερν Μονάχου μείωσε το 50’ με κοντινή κεφαλιά του Κίμιχ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σανέ με ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έφερε το ματς στα ίσια. Τόσο απλά… Το ματς ήταν ροκ και στο 59’ η Μάιντς άγγιξε ξανά το τρίτο γκολ με τον Κεσόν, η βολίδα του οποίου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 66’ ακυρώθηκε γκολ των Βαυαρών, καθώς ο Ντέιβις βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκνάμπρι έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-2 και τελικά, αυτό έγινε στο 70’ με τον Σούλε. Έξι λεπτά αργότερα, ο Γκνάμπρι ανατράπηκε εντός περιοχής και ο Λεβαντόφσκι από το σημείο του πέναλτι «έγραψε» το 4-2, βάζοντας και αυτός τη σφραγίδα του στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του. Ο Πολωνός έβαλε και το «κερασάκι στην τούρτα» στο 83’ με ένα… ακροβατικό μετά από ασίστ του Μίλερ, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.