Ριφιφί της Έβερτον στο «Ολντ Τράφορντ»!

Πήρε τον βαθμό στο τέλος η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι

Με γκολ στο 95', η Έβερτον ξέρανε στο «Ολντ Τράφορντ» την ιδανική αυτόχειρα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-3), που… αφήνει τον τίτλο για τη συμπολίτισσα Σίτι!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έβγαλε (ξανά) τα μάτια της, καθώς στο 95' είδε τον Κάλβερτ Λιούιν να εκμεταλλεύεται την… τρικυμία στην άμυνά της και να χαρίζει τον βαθμό (3-3) της ισοπαλίας στην Έβερτον!

Σε ένα παιχνίδι, μάλιστα, στο «Ολντ Τράφορντ», ανήμερα, δε, της τραγωδίας του Μονάχου, όπου οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγούνταν 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, δείχνοντας να έχουν «καθαρίσει» τους τρεις βαθμούς, παίζοντας και καλό ποδόσφαιρο.

Παρ' όλα αυτά, τα… κατάφεραν πάλι, αφήνοντας τη Σίτι μόνη στην κορυφή (στο +2) και με δύο ματς λιγότερα.

Οι γηπεδούχοι, αν και η Έβερτον μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, άνοιξαν το σκορ στο 25', όταν ο Ράσφορντ έκανε εκπληκτική σέντρα και ο Καβάνι με κεφαλιά «έγραψε» το 1-0. Παρότι η Γιουνάιτεντ έχασε με τραυματισμό στο 39' τον Πογκμπά, στο 45' ο Μπρούνο Φερνάντες με ένα ασύλληπτο σουτ, σχεδόν εν στάσει, έκανε το 2-0 και φάνηκε να τελειώνει τη δουλειά.

Η απουσία του Γάλλου, ωστόσο, φάνηκε, τελικά, στο β' ημίχρονο και μάλιστα πολύ νωρίς.

Στο 49' ο Ντε Χέα έκανε τραγικό λάθος και ο Ντουκουρέ μείωσε, ενώ τρία αργότερα ο Χάμες εκτέλεσε τον Ισπανό και έφερε το ματς στα ίσα, με τον Σόλσκιερ να τραβάει τα μαλλιά του!

Ο Νορβηγός τεχνικός είδε, δε, στο 70' τον Σο, με υπέροχη εκτέλεση φάουλ, να δίνει ασίστ στον ΜακΤόμινεϊ για το 3-2, πίστεψε πως ήρθε η λύτρωση, αλλά η «έμπνευσή» του να περάσει στο παιχνίδι τον Τουανζέμπε αποδείχθηκε μοιραία. Ο Άγγλος κεντρικός αμυντικός έκανε το φάουλ στο 95', για να ακολουθήσει μια τραγική συνεννόηση με Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, που άφησαν τον Κάλβερτ Λιούιν να σκοράρει.