Στα ημιτελικά με ανατροπή η Σάκκαρη

Πέρασε στους «4» στην Αγία Πετρούπολη

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε σπουδαία ανατροπή κόντρα στο Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, Μπελίντα Μπένσιτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ladies Trophy της Αγίας Πετρούπολης…

Η Ελληνίδα τενίστρια έκανε φοβερή εμφάνιση και γύρισε ένα πολύ δύσκολο ματς κόντρα στο Νο1 του ταμπλό στο τουρνουά της Ρωσίας και πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα της, στις “4” καλύτερες του Ladies Trophy.

Μετά από δυο ώρες και επτά λεπτά μεγάλης μάχης, η Μαρία επικράτησε της Ελβετής αντιπάλου της με 2-6, 6-4, 6-3 και έφυγε νικήτρια από το court, πανηγυρίζοντας την μεγαλύτερη νίκη της μέσα στο 2020.

Με αυτή τη νίκη μάλιστα, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα δημιουργήσει νέο ρεκόρ καριέρας την επόμενη εβδομάδα (Νο19).

Στα ημιτελικά, θα συναντήσει την 21χρονη Έλενα Ριμπάκινα από το Καζακστάν. Νωρίτερα μέσα στην ημέρα, η Ριμπάκινα απέκλεισε επίσης με ανατροπή την Οσεάν Ντοντίν, σώζοντας μάλιστα και τρία ματς πόιντς της αντιπάλου της.

Η Μαρία αν και ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι της κόντρα στη Μπένσιτς, βρήκε τρόπο να ανασυνταχθεί μετά την απώλεια του 1ου σετ και επέστρεψε από μπρέικ πίσω, τόσο στο 2ο (1-2), όσο και στο 3ο (0-1) κομμάτι της αναμέτρησης.

Αφού ελαχιστοποίησε τα διπλά λάθη της και έγινε πιο σταθερή με το μπάκχαντ, η 24χρονη Ελληνίδα ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και είχε το πάνω χέρι στα περισσότερα ράλι που έπαιξε με την Ελβετή.

Ως φυσικό επακόλουθο της ανεβασμένης ψυχολογίας της μετά την ισοφάριση σε 1-1 σετ, η Μαρία ήταν η καλύτερη τενίστρια στο decider και το εκμεταλλεύτηκε, παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης.

“Έδειξα μεγάλη αποφασιστικότητα, είμαι περήφανη για τον τρόπο που πάλεψα και ανέτρεψα την κατάσταση, κυρίως στο 2ο σετ. Οι Έλληνες που βρίσκονται στις κερκίδες, με στηρίζουν και μου δίνουν μεγάλη δύναμη στις δύσκολες στιγμές”, τόνισε στις δηλώσεις της η Μαρία αμέσως μετά τη νίκη της.

Μπαίνοντας στο μονοπάτι των στατιστικών, για να καταλάβει κανείς πόσο κλειστό ήταν το ματς, οι δυο αθλήτριες κέρδισαν από 90 πόντους. Η ψυχραιμότερη όμως τενίστρια, κι αυτήν που είχε τις περισσότερες λύσεις στις κρίσιμες στιγμές, φάνηκε στο τέλος.

Αυτήν, φυσικά, ήταν η Μαρία Σάκκαρη που μετά την επική ανατροπή της στον 1ο γύρο της διοργάνωσης, πέτυχε άλλη μια και έδειξε για πολλοστή φορά πως η μαχητική ψυχή της, είναι τεράστια και ικανή να ανατρέψει μεγάλα ματς.

Πηγή: tennis24.gr