Τα είδε όλα, αλλά «καθάρισε» τη Βαλένθια και… πλησιάζει η Μπαρτσελόνα!

Έβγαλε χαρακτήρα και πάει με νίκη στο Clasico

Μπαρτσελόνα που κάτι αρχίζει να θυμίζει σε… Μπαρτσελόνα!

Παρότι τα είδε όλα κόντρα στην εξαιρετικά επικίνδυνη Βαλένθια, η οποία προηγήθηκε κιόλας μόλις στο 5' με τον Γκαγιά, η ομάδα του Κούμαν έβγαλε χαρακτήρα και νίκησε 3-1, μια βδομάδα πριν το clasico με τη Ρεάλ Μαδρίτης (24/10, 17:15). Οι «μπλαουγκράνα» έχουν, πλέον, 15 βαθμούς στην 7η θέση, με τη «βασίλισσα», θυμίζουμε, να είναι στη 2η θέση με 17, όσους έχουν, επίσης, Σεβίλλη, Ατλέτικο Μαδρίτης και Οσασούνα, ενώ η Ράγιο Βαγιεκάνο έχει 16. Η απίθανη Ρεάλ Σοσιεδάδ βρίσκεται, φυσικά, μόνη πρώτη στην κορυφή με 20 βαθμούς.

Στο μεγάλο ματς του «Καμπ Νου» για την 8η αγωνιστική της La Liga, μόλις 8 λεπτά κράτησε το προβάδισμα της Βαλένθια, καθώς ο Φατί έκανε το 1-1 στο 13' με καταπληκτική σουτάρα! Στο 41', δε, με μία δυνατή εκτέλεση πέναλτι του Ντεπάι -μόλις ένα βήμα φόρα- η Μπαρτσελόνα έφερε «τούμπα» την κατάσταση και πήρε προβάδισμα στο σκορ, 2-1!

Στο δεύτερο 45λεπτο η Βαλένθια πίεσε… αφόρητα για την ισοφάριση, χάνοντας τρομερές ευκαιρίες! Αλλά αφού δεν μπορούσε εκείνη να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, το έκανε ο Κουτίνιο στο 85', «καθαρίζοντας» τη νίκη για τους Καταλανούς. Δύο λεπτά αργότερα έκανε και το ντεμπούτο του, επιτέλους, στα μπλαουγκράνα ο Αγουέρο, χωρίς να προλάβει να φανεί.