Τέταρτη με… τεσσάρα η Λεβερκούζεν

«Άσφαιρη» στο Βόλφσμπουργκ η Λειψία

«Καθάρισε» εύκολα η Μπάγερ Λεβερκούζεν το «τρίποντο» απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με το τελικό 4-0 να την ανεβάζει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έστω και με δύο ματς παραπάνω από την πέμπτη Γκλάντμπαχ.

Οι «ασπιρίνες» ήταν... καταιγιστικές καθώς προηγήθηκαν με δύο τέρματα διαφορά πριν ακόμα συμπληρωθούν 15 λεπτά παιχνιδιού στην «Μπάι Αρένα», με τον Χάβερτς να σκοράρει… ξεκούραστα και τον Μπελαράμπι να μετουσιώνει σε γκολ την ωραία συνεργασία των Βέντελ και Παουλίνιο.

Η Λεβερκούζεν σκόραρε νωρίς και στην επανάληψη, με το τέρμα του Χάβερτς στο 48’ να ακυρώνεται για οφσάιντ του Ντιαμπί. Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό, το γκολ του Παουλίνιο μέτρησε κανονικά, ενώ ο Βραζιλιάνος επιθετικός έκανε το πρώτο του «νταμπλ», εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Χάβερτς, για το 4-0 στο 55ο λεπτό, με τους «αετούς» να μένουν για τρίτη σερί αγωνιστική μακριά από τη νίκη!

Χέρτα Βερολίνου και Βέρντερ Βρέμης ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στο πιο συναρπαστικό ματς της σημερινής ημέρας στην 25η αγωνιστική της Bundesliga, όπου ο «δικός μας» Στέφανος Καπίνο έκανε το ντεμπούτο του, έχοντας μάλιστα και μερικές καλές επεμβάσεις...

Ο Σάρτζεντ έκανε το 0-1 για τους «πράσινους» μόλις στο 3’ όταν με σουτ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δεξιά της εστίας του Γιάρσταϊν και σκόραρε για πρώτη φορά μετά την 8η αγωνιστική…. Ενώ τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του Κλάασεν να επιστρέψει στα γκολ μετά την 9η αγωνιστική, μετατρέποντας τη σέντρα του Ράσιτσα από τα αριστερά στο 0-2 με κεφαλιά.

Ο Σταρκ έκανε… σεφτέ στο πρωτάθλημα και μείωσε με κεφαλιά λίγο πριν την ανάπαυλα, ενώ στην επανάληψη οι «πρωτευουσιάνοι» κατάφεραν να φτάσουν και στην ισοφάριση, με τον Κούνια να εκμεταλλεύεται και την παρεμβολή του Βέλκοβιτς στο σουτ του και να νικάει τον ανήμπορο να αντιδράσει Καπίνο, κάνοντας το 2-2 με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα!

Η Χέρτα κέρδισε πέναλτι για χέρι του Μοϊσάντερ στο 79’, αλλά ο διαιτητής Βίνκμαν πήγε στο VAR και -σωστά- ανακάλεσε την απόφασή του, με το τελικό αποτέλεσμα να βρίσκει την Βέρντερ στην προτελευταία θέση και στο -3 από τα μπαράζ.