Θεέ μου, μία ΑΕΚ!

Έκανε σωστή διαχείριση και έτσι έφυγε με τη νίκη από την Ιερουσαλήμ, με το τελικό 70-83

Ένας εκπληκτικός Γκρίφιν άνοιξε τον δρόμο στην ΑΕΚ να πάρει την επιβλητική νίκη (83-70) μέσα στην Ιερουσαλήμ κόντρα στη Χάποελ και υπερκαλύπτοντας το -4 της ήττας στο ΟΑΚΑ να μείνει μόνη στην κορυφή!

Με τους Χάντερ, Σάκοτα, Σαντ-Ρος, Λαρεντζάκη και Γκρίφιν ξεκίνησε η ΑΕΚ την αναμέτρηση. Εξαιρετικό «διάβασμα» από τους παίκτες του Μπάνκι από την αρχή του ματς, με αποτέλεσμα να χτυπούν τις αδυναμίες της Χάποελ μέσα από την… αφύλακτη ρακέτα για να ξεφύγουν στο +10 (6-16), στο πρώτο τρίλεπτο.

Μάλιστα, στη συνέχεια η Ένωση άγγιξε το… τέλειο, καθώς μέσα από την άμυνά της (ειδικά του Σαντ-Ρος) έβγαλε απανωτούς αιφνιδιασμούς και ορίζοντας εκείνη τον –ξέφρενο- ρυθμό, κατάφερε να εκτοξεύσει την υπέρ της διαφορά στο +16 (11-27), στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, η ΑΕΚ έδειξε επιπολαιότητα στην επίθεση, δίνοντας έτσι… δικαιώματα στους Ισραηλινούς, οι οποίοι με τους Φελντέιν και Κόβαν Μπράουν έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή μέχρι το τέλος (22-29).

Σαν… υπνωτισμένη μπήκε η Ένωση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Μπάνκι είχαν πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, με πολλά άστοχα τρίποντα, τα οποία έδωσαν στη Χάποελ καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και την ώθησαν να πετύχει 12 πόντους σε πέντε λεπτά και έτσι να περάσει μπροστά (34-32), για πρώτη φορά στο ματς. Εκεί, επιστρατεύτηκαν ξανά οι –ορεξάτοι από την πρώτη περίοδο- Σαντ-Ρος και Γκρίφιν, με τον δεύτερο ειδικά να έρχεται πιο «καυτός» από τον πάγκο και αρχικά να στέλνει την Ένωση στο +6 (39-45) και στη συνέχεια στο +7 (41-48), με τον Κόβαν Μπράουν να διαμορφώνει στο τέλος το 43-48 του πρώτου ημιχρόνου.

Τρομερό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Στη μία πλευρά της ρακέτας ο Χάντερ είχε… ξεσπάσει τα καλάθια, ενώ στην άλλη ο Γκρίφιν συνέχιζε το… βιολί του και στέλνοντας την Ένωση στο +13 (43-56), στα πρώτα πέντε λεπτά, με τη Χάποελ από την άλλη να μετράει 0/12 σουτ σε αυτό το διάστημα. Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Μπάνκι υπέπεσαν σε πολλά αβίαστα λάθη, με τους Ισραηλινούς να εκμεταλλεύονταν τον Στουντεμάιρ και έτσι να μειώνουν στο -7 (51-58), στο 28’. Το τρίποντο του Σάκοτα «ξεκόλλησε» την ΑΕΚ (51-61), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 5-0 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (56-61).

Όπως τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο, έτσι ξεκίνησε το τέταρτο, με την ΑΕΚ να ήταν νωθρή και τη Χάποελ να κάνει ένα 5-0 με πρωταγωνιστή τον Μπλατ, για την ισοφάριση (61-61). Εκεί, η Ένωση αποφάσισε να ακουμπήσει την μπάλα στον Ματσιούλις, ο οποίος φθείροντας με φάουλ τους Ισραηλινούς και έχοντας 4/4, την πήγε στο +4 (61-65). Η εξέλιξη αυτή, πανικόβαλε τους Ισραηλινούς, οι οποίοι έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τους Σάκοτα και Λαρεντζάκη από την άλλη να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους και έτσι η ομάδα του Μπάνκι να ξεφεύγει στο +9 (63-72), στο 36’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Χάντερ είχε τις απαντήσεις και έτσι η ΑΕΚ διατηρούσε μία απόσταση ασφαλείας (68-76), στο 38’. Έκτοτε, η ΑΕΚ έκανε σωστή διαχείριση και έτσι έφυγε με τη νίκη από την Ιερουσαλήμ, με το τελικό 70-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83