Την… πάτησε από τη Βίλα η Γιουνάιτεντ, τρίβει τα χέρια της η Λίβερπουλ!

Hττήθηκε εντός έδρας με τον Μπρούνο Φερνάντες να χάνει πέναλτι στο 90’+3

Τα έκανε… θάλασσα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Αστον Βίλα (0-1), έχοντας μοιραίο τον Μπρούνο Φερνάντες που αστόχησε σε πέναλτι στο 90’+3’.

Κάπως έτσι, οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την ήττα της Τσέλσι από τη Σίτι και δίνουν την ευκαιρία στην Λίβερπουλ να μείνει μόνη πρώτη στην βαθμολογία, παίρνοντας και διαφορά τριών βαθμών εφόσον επικρατήσει της Μπρέντφορντ.

Επιθετικός μονόλογος της Γιουνάιτεντ στο πρώτο μέρος, με τους «κόκκινους διαβόλους» να ξεπερνούν τις έντεκα τελικές αλλά να μην μπορούν σε καμία από αυτές να απειλήσουν σοβαρά τον Μαρτίνεζ και να μένουν στο μηδέν. Μάλιστα, η Βίλα από την μεριά της περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, ψάχνοντας κυρίως την κόντρα αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Με παρόμοιο τρόπο κύλησε και το δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο αλλά να δείχνουν αγχωμένοι όσο περνούσε η ώρα. Κακές επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, εύκολα λάθη και η Βίλα έβγαινε συχνά στην αντεπίθεση. Τελικά, οι «χωριάτες»… πάγωσαν το «Ολντ Τράφορντ» στο 88ο λεπτό με τον Λουίς να εκτελεί το κόρνερ και τον Χάους με γυριστή κεφαλιά να εκτελεί τον Ντε Χέα για το 1-0.

Η Γιουνάιτεντ δεν πτοήθηκε, έβγαλε αντίδραση και κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μπρούνο Φερνάντες έστειλε την μπάλα στα… περιστέρια στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων για να βάλει «ταφόπλακα» στα όνειρα της ομάδας του για να πάρει τον βαθμό.