Το σήκωσε για 3η χρονιά στη σειρά η Μάντσεστερ Σίτι

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς

Δικό της και αυτή τη χρονιά... Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-1 της Άστον Βίλα στο τελικό του Λιγκ Καπ και κατέκτησε για τρίτη χρονιά στη σειρά το τρόπαιο.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με δύο τέρματα. Το πρώτο του Σέρχιο Αγουέρο ο οποίος συνηθίζει να σκοράρει απέναντι στην Βίλα, στο 20ο λεπτό. Η Σίτι διπλασίασε τα τέρματά της δέκα λεπτά αργότερα με τον Ρόντρι.

Η Άστον Βίλα μείωσε σε 2-1 στο 41ο λεπτό με τον Σαματά ο οποίος με κεφαλιά... ψαράκι νίκησε τον Μπράβο.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Άστον Βίλα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο του Γουέμπλεϊ με διάθεση να ισοφαρίσει. Πίεσε αρκετά, αλλά οι παίκτες του Γκουαρντιόλα διαχειρίστηκαν την πίεση αυτή με εξαιρετική κατοχή της μπάλας και τελικά κατέκτησαν τη νίκη και το τρίτο σερί τρόπαιο.

Ο θαυμασμός του Ράτκλιφ για τον συμπολίτη «εχθρό», επιδρά καταλυτικά στο μέλλον της Γιουνάιτεντ