Τότεναμ - Μπαρτσελόνα 2-4: Σπουδαίο διπλό με σφραγίδα Μέσι

Το ανέβασμα του Αργεντινού στο 2ο μέρος βοήθησε τους Μπλαουγκράνα να φύγουν με τους 3 πολύτιμους βαθμούς

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του αποψινού παιχνιδιού για το 2ο όμιλο. Το σκορ για την Μπαρτσελόνα στο ημίχρονο ήταν πλασματικό καθώς οι Καταλανοί ήταν άκρως αποτελεσματικοί στις φάσεις που βρήκαν. Ο Κουτίνιο στο 2΄ έκανε το 0-1, για να έρθει στη συνέχεια ο Ράκιτιτς στο 28΄να κάνει το 0-2. Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα με δυο τέρματα του Μέσι (56΄ και 90΄) αντέδρασε στα τέρματα που πέτυχε η Τότεναμ, αρχικά με τον Κέιν στο 52΄ και στη συνέχεια με τον Λαμέλα στο 66΄, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.

Α΄ Ημίχρονο:

Καλύτερο ξεκίνημα από το αποψινό δεν θα μπορούσε να ζητήσει η Μπαρτσελόνα καθώς στις πρώτες δυο ευκαιρίες της βρήκε δίκτυα. Μόλις στο 2΄ ο Μέσι βρήκε στη πλάτη της άμυνας τον Άλμπα ο οποίος γύρισε στον Κουτίνιο που με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 1-0. Στο 28΄ ο Ράκιτιτς με ένα πανέμορφο γυριστό σουτ εκτός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ενδιάμεσα των γκολ η Τότεναμ είχε ένα μακρινό σουτ του Κέιν που μπλόκαρε εύκολα ο Τερ Στέγκεν. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε απότομα κοντά στο μισάωρο. Στο 30΄ το συρτό σουτ του Σουάρεζ από δεξιά εντός περιοχής κατέληξε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιορίς, ενώ δυο λεπτά αργότερα το μακρινό χαμηλό σουτ του Κουτίνιο μάζεψε εύκολα ο Γιορίς. Στο 33΄ υπήρξε μεγάλη προϋπόθεση για γκολ από την Τότεναμ όταν ο Τερ Στέγκεν με σωτήρια απέμβαση μετά από γύρισμα του Λαμέλα στη περιοχή γλίτωσε τη Μπάρτσα. Στο 34΄ το σουτ στη κίνηση του Μέσι κατέληξε στην αγκαλιά του Γιορίς.

Β΄ Ημίχρονο:

Με το ίδιο τρόπο ξεκίνησε το β΄ μέρος για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 47΄ ο Μέσι με πλασέ εντός περιοχής μετά από ατομική του ενέργεια βρήκε χαμηλά το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιορίς. Στο 51΄ ήρθε και δεύτερο δοκάρι για τον Μέσι με το ίδιο ακριβώς τρόπο όπως και πριν. Στο 52΄ η Τότεναμ μείωσε στο σκορ σε 1-2 με πλασέ του Κέιν εντός περιοχής. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και στο 56΄ ο Μέσι, στη τρίτη ευκαιρία που βρήκε στο 2ο μέρος βρήκε τελικά δίκτυα. Στο 61΄ είχαμε ένα αδύνατο σουτ με τη μία του Σουάρεζ εντός περιοχής, το οποίο μάζεψε εύκολα ο Γιορίς. Στο 66΄ ο Λάμέλα έβαλε ξανά τη Τότεναμ στο παιχνίδι με το γκολ που πέτυχε, ενώ έξι λεπτά πριν τη λήξη η Τότεναμ έφτασε κοντά στην ισοφάριση μετά την ευκαιρία που βρήκε από την προσωπική ενέργεια και το σουτ που έκανε εντός περιοχής ο Λούκας. Τελευταίος ωστόσο μίλησε ο Αργεντινός και πάλι σκοράροντας στο 90΄ με κοντινό πλασέ.

Τότεναμ (Ποκετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ, Αρτεβάιλερ, Σάντσεζ, Ντέιβις, Γουίνκς, Γουανιάμα (Ντάιερ 57΄), Λούκας, Λαμέλα (Γιορέντε 80΄), Σον (Σισοκό 66΄), Κέιν

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Λενγκλέτ, Πικέ, Άλμπα, Σεμέδο, Μπούσκετς (Βερμάλεν 92΄), Άρθουρ (Βιντάλ 87΄), Ράκιτιτς, Κουτίνιο (Ραφίνια 83΄), Μέσι, Σουάρεζ

Σκόρερ: Κέιν (52΄), Λαμέλα (66΄) / Κουτίνιο (2΄), Ράκιτιτς (28΄), Μέσι (56΄), Μέσι (90΄)

Κίτρινες κάρτες:  Αλτεβάιλερ, Γουανιάμα, Λαμέλα, Κέιν, Ντάιερ / Άρθουρ, Μπούσκετς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Φέλιξ Σβάγιερ (Γερμανία)