Τσέλσι - Μαν. Γιουνάιτεντ 1-0: Του... κεφαλιού του!

Όσοι περίμεναν... πούλμαν και καταστάσεις που μόνο θέαμα δεν θα πρόσφεραν, ξεγελάστηκαν

Όσοι περίμεναν... πούλμαν και καταστάσεις που μόνο θέαμα δεν θα πρόσφεραν, ξεγελάστηκαν! Το παιχνίδι στο Στάμφορντ Μπριτζ ήταν γεμάτο ενέργεια, μεταφορά της μπάλας, είχε ευκαιρίες και πάνω απ' όλα, είχε δύο αντιπάλους που έψαξαν τη νίκη από την αρχή και δεν πήγαν συντηρητικά στο ματς. Με τον Κόντε να δίνει βάρος στην ανάπτυξη από δεξιά, αφού εκεί κινούνταν οι Τζαπακόστα, Φάμπρεγας, Αζάρ και ο Μπακαγιόκο είχε έναν ρόλο που θύμιζε... 10άρι, οι «μπλε» πανηγύρισαν λανθασμένα όταν στο 7' ο Τζόουνς άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά είχε δεχθεί επιθετικό φάουλ από τον Μοράτα.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ναι μεν αμύνονταν μαζικά με τη βοήθεια των Βαλένσια και Γιάνγκ που ήταν οι δυο φουλ-μπακ του Μουρίνιο, αλλά παράλληλα μετέφεραν αρκετά σώματα στο μισό γήπεδο της Τσέλσι όταν επιχειρούσαν να επιτεθούν. Μια κεφαλιά του αμαρκάριστου και ορεξάτου Ράσφορντ στο 8' που πέρασε ψηλά και ένα σουτ του Λουκάκου στο 15' όπου παρενέβη ο Κουρτουά, ήταν οι στιγμές που οι Λονδρέζοι ανησύχησαν. Οι Πρωταθλητές Αγγλίας, από την πλευρά τους, είδαν τον Μπακαγιόκο στο 12' ολομόναχος από το σημείο του πέναλτι ν' αστοχεί σε πλασέ, για να βγάλει ο Ντε Χέα στο 18' ένα πολύ δυνατό αριστερό σουτ του Αζάρ. Οι «μπλε» είχαν περισσότερη επιθετική διάθεση, αλλά όταν η άμυνα της Γιουνάιτεντ βρισκόταν σε πλήρη οργάνωση, τα πράγματα γίνονταν πολύ δύσκολα. Στο 40' ο Κρίστενσεν έστειλε μια κεφαλιά άουτ από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Εντέν Αζάρ ξεκίνησε τα δικά του στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να... φάει πολλές κλωτσιές, αφού οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν ήθελαν να τον αφήσουν να κάνει το παιχνίδι του κι όμως, στο 54' ολομόναχος έκανε κακό πλασέ πάνω στον Ντε Χέα από γέμισμα με αποδέκτη τον Βέλγο από αριστερά! Δύο λεπτά αργότερα κι ενώ το μομέντουμ ήταν... όλο μπλε, η Τσέλσι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Αθπιλικουέτα με σέντρα βρήκε τον Μοράτα στην περιοχή κι αυτός, με τους Σμόλινγκ και Μπαϊγί να έχουν... σκορπίσει, πήρε παλικαρίσια κεφαλιά για να αφήσει τον Ντε Χέα απλά να παρακολουθεί τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για το 1-0! Στην ανωτερότητα των Πρωταθλητών στην επανάληψη, ο Μουρίνιο σκέφτηκε ν' απαντήσει με τους Μαρσιάλ και Φελαϊνί αντί των Μκιταριάν και Τζόουνς, κάνοντας πλέον απόλυτα επιθετική την ομάδα του.

Η Τσέλσι μπορούσε να γίνει επικίνδυνη ανά πάσα στιγμή όταν ανακτούσε την κατοχή της μπάλας στο χώρο του κέντρου και μπορούσε να τρέξει, με τη Γιουνάιτεντ να στέλνει τη μπάλα στα καρέ του Κουρτουά από κάποια κόρνερ, αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα και να έχει καλύτερη στιγμή ένα χαμηλό κακό σουτ του Ερέρα που έφυγε μακριά... Στο 75' και από λάθος του Φελαϊνί, ο Μπακαγιόκο δεν είδε ποτέ τον Μοράτα δίπλα του, το πήρε πάνω του κι έκανε κακό σουτ, για να κάνει κάτι ανάλογο λίγο αργότερα ο Αζάρ και να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Ντε Χέα. Οι «μπλε» είχαν το πάνω χέρι, ήλεγχαν το ντέρμπι, μπορεί το σκορ να ήταν ακόμα εύθραυστο, αλλά κίνδυνος δεν φαινόταν να υπάρχει. Όχι τουλάχιστον μέχρι τα τελευταία λεπτά. Ο Λουκάκου παρέμενε εξαφανισμένος, όμως ο Ράσφορντ στο 86' έκανε ένα καλό αριστερό σουτ που πέρασε λίγο άουτ και στο 89' ο Κουρτουά έκανε σωτήρια επέμβαση σε προσπάθεια του Φελαϊνί για να κρατήσει το 1-0!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Κέιχιλ, Τζαπακόστα (65' Ρούντιγκερ), Μπακαγιόκο, Καντέ, Φάμπρεγας (78' Ντρινκγουότερ), Αλόνσο, Αζάρ (87' Γουίλιαν), Μοράτα

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπαϊγί, Τζόουνς (62' Φελαϊνί), Σμόλινγκ, Βαλένσια, Ερέρα, Μάτιτς, Γιάνγκ (78' Λίνγκαρντ), Μκιταριάν (62' Μαρσιάλ), Λουκάκου, Ράσφορντ

Πηγή: england365.gr