Τσέλσι - Μάντσεστερ Γ. 2-2: Ματσάρα με τα όλα της και ισοπαλία

Ο Ρος Μπάρκλεϊ είπε την τελευταία λέξη και έσωσε τους «Μπλε»

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα η Τσέλσι και η Μάντσεστερ Γουνάιτεντ έμειναν στο 2-2. Οι «Μπλε» προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Ρούντιγκερ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρσιάλ έφερε τα πάνω κάτω. Την τελευταία λέξη όμως είπε ο Μπάρκλεϊ στο 96’ όταν με το κεφάλι διαμόρφωσε το 2-2.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

A’ ημίχρονο

Οι δυο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο γήπεδο με στόχο να πετύχουν κάποιο τέρμα από νωρίς. Στα πρώτα λεπτά η Γιουνάιτεντ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να μπορέσει να γίνει απειλητική. Αντίστοιχα όμως ούτε η Τσέλσι βρήκε την τεράστια ευκαιρία. Στο 10’ του αγώνα ο Αζάρ προσέγγισε απειλητικά την περιοχή του Ντε Χέα, όμως ο Μάτιτς τον σταμάτησε με φάουλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γουίλιαν, όμως από εξαιρετική θέση (1-2 μέτρα έξω απ’ την περιοχή) έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά έξω. Στο 21’ όμως οι «Μπλε» βρήκαν το τέρμα που ήθελαν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρούντιγκερ έφυγε απ’ το μαρκάρισμα του Πογκμπά και από εξαιρετική θέση νίκησε με το κεφάλι τον Ντε Χέα για το 1-0. Οι Λονδρέζοι δεν ανέβασαν στροφές, όμως απ’ την άλλη ούτε η Γιουνάιτεντ ήταν απειλιτική. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μόνο μια κακή κεφαλιά του Λουκάκου μπορεί να καταγραφεί ως τελική.

Η Τσέλσι μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα και να καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 47’ ο Μοράτα βρέθηκε σε εξαιρετική θέση στην περιοχή, όμως το σουτ του σταμάτησε στον Ντε Χέα. Στο 51’ ο Αζάρ έδωσε ωραία στον Λουίζ, αυτός πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Σμόλιγνκ έβαλε κόντρα. Στο 55’ ο Μαρσιάλ έγραψε το 1-1 μετά από μια φάση διαρκείας και με πρώτη επέμβαση του Κέπα σε σουτ του Μάτα, ο Γάλλος βρέθηκε σε θέση βολής και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 66’ ο Λουίζ έχασε καλή στιγμή με το κεφάλι, ενώ στο 70’ ο Καντέ απείλησε με σουτ, όμως ο Ντε Χέα του είπε όχι. Η Τσέλσι πίεζε για το 2ο τέρμα, όμως η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που το βρήκε σε μια αντεπίθεση με δράση για ακόμη μια φορά τον Μαρσιάλ. Από εκεί και πέρα η Γιουνάιτεντ κρατούσε σχετικά εύκολα το σκορ. Στο 92’ το σουτ του Αζάρ πέρασε έξω, ενώ στο 94’ ο Λουίζ δεν μπόρεσε να κερδίσει στον αέρα τον Λουκάκου. Στο 96’ ο Λουίζ σημάδεψε το δοκάρι και στην πορεία όμως ο Μπάρκλεϊ έγραψε το 2-2 με το κεφάλι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι: Κέπα, Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Αλόνσο, Καντέ, Κόβασιτς (69’ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Γουίλιαν (74’ Πέδρο), Αζάρ, Μοράτα (79’ Ζιρού)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μάτα (75’ Αντέρ), Σο, Λίντελεφ, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Μάτιτς, Πογκμπά, Μαρσιάλ (83’ Αντρέας Περέιρα), Ράσφορντ (83’ Αλέξις Σάντσες), Λουκάκου

Σκόρερς: Ρούντιγκερ (21'), Μπάρκλεϊ (96') / Μαρσιάλ (55', 73')

Κίτρινες Κάρτες: Αζάρ, Ρούντιγκερ / Μάτιτς, Μάτα, Γιάνγκ

Κόκκινες Κάρτες: - / -