US Open: O «Νόλε» το σήκωσε και «έπιασε» Σάμπρας

Ο Τζόκοβιτς κέρδισε τον Ντελ Πότρο, πήρε τον 14ο major τίτλο του και πανηγύρισε με «This is Sparta»!

Με μαγικό τρόπο ολοκλήρωσε δυο φοβερές εβδομάδες στη Νέα Υόρκη ο Νόβακ Τζόκοβιτς. Αν και ο Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο το πάλεψε μέχρι τελικής πτώσεως, ο Σέρβος πρωταθλητής κατέκτησε τον 14ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του, χωρίς να χάσει μάλιστα σετ, στον εντυπωσιακό τελικό του φετινού US Open…

Ο "Πύργος" είχε διαστήματα στα οποία έπαιξε το καλύτερό του τένις, όμως ο "Νόλε", έδειξε για ακόμη μια φορά το ανανεωμένο, ανίκητο πρόσωπό του, και παίζοντας τέννις βγαλμένο από το… 2015, έφτασε στον θρόνο του Αμερικανικού Όπεν και φέτος.

Μπορεί το αποτέλεσμα να δείχνει άνετη επικράτηση του Νόβακ Τζόκοβιτς, όμως, μόνο αυτό δεν ήταν. Τρεισήμισι, περίπου, ώρες εξαιρετικού τένις χρειάστηκαν στον Σέρβο τενίστα για να κάμψει την αξιόμαχη αντίσταση του υψηλόσωμου Αργεντινού, ώστε να πάρει σπίτι του, τον 14ο τίτλο Major τίτλο της πλούσιας, γεμάτης διακρίσεις καριέρας του.

Αυτήν η επίδοση, είναι και η τρίτη κορυφαία όλων των εποχών στο άθλημα, καθώς, ο Τζόκοβιτς "έπιασε" τον Πιτ Σάμπρας στα 14 Grand Slams, ακριβώς πίσω από τους Ρότζερ Φέντερερ (20) και Ράφαελ Ναδάλ (17).

Τελικό αποτέλεσμα 6-3, 7-6(4), 6-3 υπέρ του Τζόκοβιτς και μαγικός αριθμός "3", στις κατακτήσεις του Νεοϋορκέζικου Slam για το πρώην Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ. Στο τέλος του αγώνα, ο "Νόλε" πανηγύρισε έξαλλα με το box του φωνάζοντας μαζί με τον καλό του φίλο και διάσημο ηθοποιό, Τζέραλντ Μπάτλερ: "This Is Sparta"!

Ότι δεν κατάφερε να κάνει απέναντι στον Στάνισλας Βαβρίνκα το 2016, το έκανε τώρα ο Τζόκοβιτς, με ατσάλινα νεύρα και επιβλητική εμφάνιση σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι, στον υπ΄αριθμόν "8" τελικό του στην διοργάνωση! Αυτός, ήταν ο δεύτερος σερί τίτλος σε Major θεσμό για τον "Νόλε", μετά από αυτόν που κατέκτησε στο Wimbledon μερικές εβδομάδες πριν, σε έναν εξίσου straight sets τελικό απέναντι στον Κέβιν Άντερσον, ο οποίος όμως, κατέληξε πολύ πιο εύκολα στη μεριά του.

Αξίζει να σημειωθεί, πως αυτήν η νίκη, δίνει στον Τζόκοβιτς και την 3η θέση της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ από σήμερα, εκθρονίζοντας τον "Ντέλπο", ο οποίος θα βρίσκεται στο Νο4 του κόσμου πια. Ο Σέρβος, είχε να βρεθεί στο Top3 της κατάταξης, από τον Μάιο του 2017! Αυτός, ήταν και ο 71ος(!) τίτλος καριέρας για τον 31χρονο πρωταθλητή από το Βελιγράδι, ο οποίος έπαιξε στον 102ο τελικό του.

Στα του αγώνα, ο Τζόκοβιτς έδειξε από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του, και κόντρα σε έναν μάλλον ανασφαλή και αγχωμένο Ντελ Πότρο, φάνηκε πως πατάει πολύ καλύτερα και πιο στιβαρά στα πόδια του. Η υπεροχή του καρποφόρησε στο 7ο γκέιμ του εναρκτήριου κομματιού του στον αγώνα, όταν και προηγούμενος με 4-3, εκμεταλλεύτηκε την αποτυχία του "Πύργου" να "κλείσει" το γκέιμ παρότι προηγήθηκε με 40-0(!), και "χτύπησε" για πρώτη φορά στον αγώνα, κάνοντας το παρθενικό του μπρέικ στον τελικό. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Σέρβος δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το σερβίς του όταν είχε τις μπάλες στα χέρια του για να κάνει το 1-0, και με 6-3 μετά από 44 λεπτά αγώνα, πήρε προβάδισμα στον αγώνα.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε το δεύτερο σετ, στις αρχές του τουλάχιστον. Αυτό, γιατί ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε προβάδισμα νωρίς με μπρέικ (2-1) και κρατώντας άνετα το σερβίς του προηγήθηκε με 3-1, δείχνοντας πως είναι το απόλυτο αφεντικό στο ματς. Εκεί που λίγοι το περίμεναν όμως, ήρθε η αφύπνιση για τον Ντελ Πότρο. Επιδεικνύοντας μερικά από τα βαριά, τρομακτικά φόρχαντ του, ο Αργεντινός ανέκτησε αυτοπεποίθηση και πίεσε τον "Νόλε", με αποτέλεσμα να δικαιωθεί σε κάποιο βαθμό. Εκμεταλλευόμενος το δεύτερο κατά σειρά μπρέικ πόιντ που δημιούργησε, ο Ντελ Πότρο αφού πρώτα μείωσε σε 3-2, ισοφάρισε τον αντίπαλό του σε 3-3, δείχνοντας πως είναι πολύ νωρίς για να τον ξεγράψει κάποιος.

Σαν να μην έφτανε αυτό, κράτησε το σερβίς του χωρίς να χάσει πόντο και προηγήθηκε με 3-4, μεταφέροντας την πίεση στον Τζόκοβιτς, ο οποίος, πάντως, έδειξε γιατί είναι τόσο μεγάλος πρωταθλητής, στο αμέσως επόμενο γκέιμ. Ο “Νόλε” μετά από 22(!) λεπτά, ναι καλά ακούσατε, σώζοντας συνολικά τρία μπρέικ πόιντς, ισοφάρισε σε 4-4 και λίγες στιγμές αργότερα η μάχη οδηγήθηκε στη "ρώσικη ρουλέτα" του τάι μπρέικ. Κάπου εκεί, φάνηκαν τα ατσάλινα νεύρα του πρωταθλητή "Νόλε".

Ο Σέρβος βρέθηκε πίσω με 1-3, με τον "Ντέλπο" να στέλνει στο φιλέ ένα φαινομενικά άνετο για τον ίδιο φόρχαντ, το οποίο αν περνούσε, ίσως έδινε εντελώς διαφορετικά δεδομένα στην αναμέτρηση. Το τένις όμως είναι άθλημα της λεπτομέρειες, κι αφού ο Τζόκοβιτς μείωσε σε 2-3 και στη συνέχεια πήρε κεφάλι με 4-3, δεν κοίταξε ξανά πίσω του. Ο Σέρβος τελικά, πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ, κερδίζοντας το τάι μπρέικ με 7-4.

Μια ώρα και 36 λεπτά διήρκεσε αυτό το μαραθώνιο δεύτερο κομμάτι του ματς, το οποίο ουσιαστικά έδωσε και τον τίτλο στον Τζόκοβιτς, με τον "Ντέλπο" πάντως, να τα μην εγκαταλείπει τη μάχη ποτέ, μέχρι την τελευταία μπάλα. Ο "Νόλε" πήρε προβάδισμα και πάλι με μπρέικ στην αρχή του σετ (3-1), όμως ο "Πύργος" δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του κουβέντα.

Ο Αργεντινός πρωταθλητής ισοφάρισε ξανά σε 3-3 παίζοντας δυο απίθανα γκέιμς, όμως ο τελικός ήταν γραφτό να τελειώσει στα τρία σετ. Ο "Νόλε" αν και καρδιοχτύπησε, με τον “Ντέλπο” να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του το τελευταίο 10λεπτο, μπόρεσε να αντεπεξέλθει και τελικά έφυγε με τη νίκη από το Arthur Ashe, χωρίς να χάσει σετ. Ο Τζόκοβιτς κέρδισε τρία συνεχόμενα γκέιμς από εκεί κι έπειτα και πανηγύρισε τον 14ο Grand Slam τίτλο του, στο κλειστό κεντρικό court της Νέας Υόρκης, οδηγώντας τον Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο στην πρώτη του ήττα σε τελικά Major.

Κυριακή, 10/9: Τελικός US Open, Άνδρες Τζόκοβιτς (Σερβία) - Ντελ Πότρο (Αργεντινή) 6-3, 7-6 (4), 6-3.