Χαλάστηκαν Σεβίλλη-Μπαρτσελόνα και… χάρηκε η Ρεάλ!

Σε ένα τρομερό ματς με γκολ, ένταση και αποβολή, οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1

Τα είχε όλα, αλλά όχι και νικητή! Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1 στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» σε ένα εξαιρετικό ματς (σσ. εξ αναβολής για την 4η αγωνιστική) με φάσεις, αποβολή και έντονη βροχή.

Χαλάστηκαν αμφότερες, αφού η Σεβίλλη με νίκη θα βρισκόταν στο -3 από την κορυφή και τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Μπαρτσελόνα αν έπαιρνε το τρίποντο θα έπιανε στην τέταρτη θέση της Βαγιεκάνο. Αντιθέτως, με αυτή την ισοπαλία οι «μπλαουγκράνα» ανέβηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Ο Πάπου Γκόμες στο 32ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με την Σεβίλλη να μην καταφέρνει να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο και να ισοφαρίζεται από τον Αραούχο στο 45’. Το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να δημιουργούν φάσεις εκατέρωθεν.

Στο 64’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες όταν ο Κουντέ πέταξε την μπάλα στο πρόσωπο του Άλμπα από τα νεύρα του και ο διαιτητής του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Μπαρτσελόνα είχε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, όταν ο Ουσμάν Ντεμπελέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Σεβίλλη να παραμένει στη 2η θέση στο -5 από την πρώτη Ρεάλ Μαδρίτης, και τους «μπλαουγκράνα» να ανεβαίνουν στην 7η με 28 πόντους.