Ξέρανε την Ατλέτικο και πήρε ιστορική πρόκριση στο 88’ η Τζιρόνα!

Μετά από ένα απίστευτο ματς στη Μαδρίτη, η μαχητική Τζιρόνα έκανε την έκπληξη και με «κανονιά» στο φινάλε ξέρανε την Ατλέτικο, αφήνοντας την εκτός συνέχειας του Κυπέλλου με δύο ισοπαλίες

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Τζιρόνα, που με γκολ στο 88’ πήρε ιστορική πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας, αφήνοντας εκτός την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν πετύχει γκολ πρόκρισης στο 84’ με τον Γκριζμάν, αλλά ο Ντουμπιά στο 88’ βρήκε δίχτυα για το 3-3, στέλνοντας στο σπίτι της την ομάδα του Σιμεόνε (1-1 το πρώτο ματς).

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Ατλέτικο αποχαιρετά τόσο νωρίς από το θεσμό, με τον Τσόλο Σιμεόνε στο τιμόνι.

Οι γηπεδούχοι, πήραν προβάδισμα στο 12ο λεπτό, με τον Γοδίν να βρίσκει με βαθιά μπαλιά τον Κάλινιτς, με τον Πολωνό επιθετικό να κάνει το 1-0.

Όμως οι Καταλανοί, κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς, έχοντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Στο 37’ ο Βαλερί Φερνάντεθ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Στουάνι στο 59’ ολοκλήρωσε την ανατροπή και έκανε το 2-1 για την Τζιρόνα.

Η εμπειρία όμως της ομάδας του Σιμεόνε βγήκε στη Μαδρίτη, με τους «ροχιμπλάνκος» να κάνουν ανατροπή στην ανατροπή.

Ο Κορέα στο 66ο λεπτό έκανε, έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 2-2, ενώ στο 84’ χτύπησε ο Γκριζμάν που βρήκε δίχτυα για ακόμα ένα ματς με απίθανο τρόπο, πετυχαίνοντας το 3-2 που ήταν σκορ πρόκρισης για την ομάδα της Μαδρίτης.

Ωστόσο, το «μπαμ» από τους Καταλανούς ήρθε στο 88ο λεπτό, με τον Ντουμπιά να νικά τον Άνταν, χαρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση στην Τζιρόνα.