«Χωριάτικη» επτάρα-ντροπή στη Λίβερπουλ

Ιστορικός διασυρμός για τους πρωταθλητές

«Δώσε θάρρος στον χωριάτη, να σ’ ανέβει στο κρεβάτι» λέει η παροιμία και μάλλον κάτι σχετικό συνέβη στο Μπέρμιγχαμ. Η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ έδωσε δικαιώματα, η άμυνά της έμοιαζε με ελβετικό τυρί και οι «χωριάτες» της Άστον Βίλα το εκμεταλλεύτηκαν στον μέγιστο βαθμό, φτάνοντας στο εξωπραγματικό 7-2, το οποίο αποτελεί τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους επί των «κόκκινων». Για εκείνους είναι η μεγαλύτερη ήττα τους από καταβολής Premier League.

Έτσι, με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Μπέρμιγχαμ έφτασε τις τρεις σε ισάριθμους αγώνες και έπιασε στην τρίτη θέση και στους 9β. τη Λέστερ, την Άρσεναλ και την σημερινή αντίπαλό της, που γνώρισε την πρώτη ήττα της σε τέσσερις αγώνες.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο του Ολντ Τράφορντ, αλλά από την… ανάποδη παίχτηκε στο Μπέρμιγχαμ, όπου η Άστον Βίλα προηγήθηκε με το εξωπραγματικό 4-1 της πρωταθλήτριας Λίβερπουλ. Οι «χωριάτες» σόκαραν την αντίπαλό τους στο 4’ με τον Γουότκινς, μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Άντριαν, ο οποίος πήρε τη θέση του Άλισον, που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπάρκλεϊ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0. Οι «κόκκινοι» βγήκαν μπροστά, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν άμεσα στην ισοφάριση. Αντ’ αυτού, δέχθηκαν δεύτερο γκολ και αυτή τη φορά από τον Γουότκινς στο 22’. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Σαλάχ ξαναέβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι, αλλά η άμυνα της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ έμπαζε από παντού. Στο 35’ ο Μακ Γκιν έδωσε και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων στην Άστον Βίλα και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γουότκινς έφτασε στο χατ-τρικ, διαμορφώνοντας το 4-1.

Θα περίμενε κανείς ότι η Λίβερπουλ θα μπει με… φόρα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Αντίθετα, οι «κόκκινοι» δέχθηκαν και πέμπτο γκολ, αυτή τη φορά από τον Μπάρκλεϊ στο 55’. Η αντίδραση ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Σαλάχ, που μείωσε σε 5-2. Το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Γκρίλις στο 66’, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 7-2 στο 75’ απέναντι σε έναν αντίπαλο που έμοιαζε υπνωτισμένος. Αυτό ήταν και το τελευταίο γκολ αυτού του χορταστικού από κάθε άποψη αγώνα, που βρήκε μεγάλη θριαμβεύτρια την Άστον Βίλα, η οποία διέσυρε με σκορ 7-2 τη Λίβερπουλ.