Διπλό πρωτιάς ο Ερυθρός Αστέρας - Χωρίς γκολ αλλά με… ξύλο το Μαρσέιγ-Γαλατασαράι

Τα αποτελέσματα στον 5o και 6ο όμιλο στο Γιουρόπα Λιγκ

Σπουδαία νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα, που επικράτησε 1-0 στην έδρα της Λουντογκόρετς και έκανε το 2/2 στον 6ο όμιλο. Την ίδια ώρα, στον 5ο όμιλο η Μαρσέιγ έμεινε στο 0-0 με την Γαλατασαράι, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από επεισόδια.

5ος όμιλος

Μαρσέιγ-Γαλατασαράι 0-0

«Κόλλησαν» στο μηδέν Μαρσέιγ-Γαλατασαράι (0-0), με το παιχνίδι να διεξάγεται με… επεισόδια. Στο 40’ οι οπαδοί των φιλοξενούμενων πέταξαν φωτοβολίδες στους φίλους των Γάλλων και το ματς διεκόπη προσωρινά. Τελικά, συνεχίστηκε με το θέαμα να είναι κακό και το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Λάτσιο-Λοκομοτίβ 2-0

Ο Πάσιτς στο 13’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Πάτρικ στο 38ο λεπτό να γράψει το 2-0. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, αλλά μετά το 70ο λεπτό οι δύο ομάδες άρχισαν να… σβήνουν για να μην αλλάξει το παραμικρό.

6ος όμιλος

Μπράγκα-Μίντιλαντ 3-1

Στο 19΄ο Εβάντερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενος ύστερα από εκτέλεση πέναλτι, με τον Όρτα στο 35’ να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς από τα 11 βήματα. Ο Γκαλένο στο 55’ με πέναλτι έκανε το 1-1, ενώ ο Όρτα πήρε την… εκδίκησή του στο 62’ και έγραψε το 2-1. Το έργο της Μίντιλαντ έγινε πιο δύσκολο όταν στο 84’ ο Ζουνίνιο αποβλήθηκε από το παιχνίδι και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, με την Μπράγκα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 3-1 με τον Γκαλένο.

Λουντογκόρετς-Ερυθρός Αστέρας 0-1

Ο Κανγκά στο 64’ έκανε το 1-0 για τον Ερυθρό Αστέρα, με τους γηπεδούχους να μένουν με 10 παίκτες στο 77’ όταν ο Σισίνιο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το ματς. Παρόλα αυτά, το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε και οι φιλοξενούμενοι πήραν σπουδαία νίκη.