Ένας μαγικός Ολυμπιακός υπέταξε την Μίλαν!

Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός

Τεράστια νίκη πρόκριση για τον Ολυμπιακό με μια εκπληκτική εμφάνιση. Οι «ερυθρόλευκοι» υπέταξαν την Μίλαν μέσα στην Ελλάδα νίκησαν με δυο τέρματα διαφορά και πέρασαν στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Ένας παθιασμένος Ολυμπιακός, ένας Ολυμπιακός που έδειξε το μέταλλο του με τεράστια ψυχικά αποθέματα κατάφερε να στείλει την Μίλαν στην Ιταλία άπραγη. Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Σισέ ο Ζαπάτα με αυτογκόλ και Φορτούνης με πέναλτι ενώ από την Μίλαν σκόραρε ο Ζαπάτα μετά από κόρνερ του Καλχάνογλου.

Ένα πρώτο 45λεπτο που και οι δυο ομάδες έχασαν αρκετές καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία από τα πρώτα 10 δεύτερα με τον Γκερέρο. Ο Σισέ από την άμυνα έβγαλε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Μίλαν με τον Γκερέρο να κάνει το αδύναμο πλασέ δίνοντας την ευκαιρία στον Ρέινα να απομακρύνει την μπάλα. Η αντίδραση από την Μίλαν έφτασε στο 17ο λεπτό όπου ανέβασε και στροφές. Αρχικά ο Κουτρόνε έκανε ωραία κάθετη στον Ιγκουαΐν, αυτός πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα, αλλά ο Σα είχε κλείσει το πεδίο του Αργεντινού και απέκρουσε. Στην συνέχεια η Μίλαν έβαλε πίεση αφού ο Ζαπάτα πολύ πιο ψηλά από όλους πήρε τη σκαστή κεφαλιά και ο Σα απέκρουσε, αφού ήταν στη σωστή θέση και στην ευθεία της μπάλας. Ακολούθως ο Κουτρόνε βγήκε απέναντι στον Σα, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Πορτογάλος κίπερ μπλόκαρε. Ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με το τραγικό λάθος του ο Ρέινα. Μετά την παιδική έξοδο του Ισπανού στο κόρνερ του Φορτούνη η μπάλα έφτασε στον Γκιγέρμε που σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά απομάκρυνε ο Κεσί. Ο Φορτούνης προσπάθησε να απειλήσει την εστία της Μίλαν μετά από μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ. Ο Ρέινα με όμορφη απόκρουση έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Ένα πρώτο ημίχρονο που και οι δυο ομάδες έκαναν το παιχνίδι του ψάχνοντας στο τέρμα. Πιο δραστήριος ο Ολυμπιακός που αν ήταν πιο σοβαρός θα μπορούσε να ήταν και μπροστά στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο πάλι πολύ δυνατά. Ο Ποντένσε πάσαρε πολύ ωραία στον Φετφατζίδη, ωραίο σουτ του τελευταίου, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Ρέινα. Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε πολύ ωραία μπαλιά του Καμαρά για τον Ομάρ που λανθασμένα επιλέγει να τελειώσει μόνος του τη φάση και ο Ρέινα μπλοκάρει με άνεση. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 61ο λεπτό με τον Σισέ. Οι «ερυθρόλευκοι» εκτέλεσαν πολύ γρήγορα το κόρνερ, κοιμήθηκε η άμυνα της Μίλαν και ο Σισέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ο Ολυμπιακός από εκεί και πέρα πήρε τα πάνω του και λίγο έλειψε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα, με μια τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Φορτούνης σε τετ-α-τετ από τον Ρέινα, στην επιστροφή ο Γκερέρο και σε σχεδόν κενή εστία «καταφέρνει» να στείλει την μπάλα πάνω στον Ζαπάτα. Οι «ερυθρόλευκοι» που δεν έλεγαν να σταματήσουν έφτασαν και στο δεύτερο τέρμα. Ο Γκιγέρμε έκανε το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Ζαπάτα και παίρνει τέτοια τροχιά που «κρεμάει» τον Ρέινα. Ο Ολυμπιακός στην συγκεκριμένη φάση είχε σκορ πρόκρισης. Η Μίλαν κατάφερε να αντιδράσει σχεδόν αμέσως με τον Ζαπάτα να σκοράρει με κεφαλιά στο κόρνερ του Καλχάνογλου και να ξεπληρώνει το λάθος που έκανε στην προηγούμενη μόλις φάση. Στο κόρνερ του Φορτούνη ο Αμπάτε κράτησε παρατεταμένα τον Τοροσίδη με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως την παράταση. Ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι όπου δεν αστόχησε και μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς έκανε το 3-1 δίνοντας εκ νέου σκορ πρόκρισης στην ομάδα του. Από εκεί και πέρα η Μίλαν προσπάθησε να επιτεθεί για να σκοράρει το τέρμα που θα της έδινε την πρόκριση χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ο Ολυμπιακός με μια εκπληκτική παρουσία με πολύ ψηλά στάνταρτ απόδοσης κατάφερε να αφήσει εκτός Ευρώπης την μεγάλη και ιστορική Μίλαν. Ένα βράδυ που θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στην μεγάλη ιστορία του Ολυμπιακού. Με την νίκη του μάλιστα εξασφάλισε και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ένα πράγμα που ήταν δύσκολο από την αρχή. Σε καμία περίπτωση η Μίλαν δεν κατάφερε να ακολουθήσει την ταχύτητα των ποδοσφαιριστών του Μαρτίνς και δίκαια αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ολυμπιακός: Μεγάλη εμφάνιση από όλη την ομάδα του Ολυμπιακού ή καλύτερα δεν υπήρξε ποδοσφαιριστής που να υστέρησε κάπου!

Μίλαν:

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ολυμπιακός: -

Μίλαν: Πολύ άσχημο παιχνίδι γενικά από την Μίλαν. Ο Ιγκουαίν παρά την μεγάλη ποιότητα που έχει δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Σα. Κακώς και ο Καλχάνογλου όπου ήταν ο κυρίως εμπνευστής των επιθέσεων όπως ο Μπακαγιόκο που είχε πιο αμυντικά καθήκοντα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Μαεστρικό στήσημο του Ολυμπιακού από τον Πέδρο Μαρτίνς που είδε την ομάδα του να παίζει εκπληκτικό ποδόσφαιρο σε μεγάλα διαστήματα του παιχνιδιού. Κατάφερε να κλείσει τους χώρους προς τον Ιγκουαίν και τον Κουτρόνε περιορίζοντας τους σε μεγάλο βαθμό.

Μίλαν (Τζενάρο Κατούζο): Ο Ιταλός τεχνικός την πάτησε κυρίως στον ανασταλτικό τομέα. Δεν κατάφερε να κλείσει τον εξαιρετικό Φορτούνη και Ποτένσε που δημιουργούσαν συνεχώς προϋποθέσεις για τον Ολυμπιακό. Προσπάθησε να σώσει την παρτίδα του με αλλαγές στο τέλος αλλά μάταια αφού το τέρμα που θα του έδινε την πρόκριση δεν ήρθε ποτέ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Δύσκολο παιχνίδι για τον Γάλλο. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς τις δυο εστίες. Παιχνίδι με μεγάλη ένταση και πάθος καθώς και με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ήταν μέσα σε όλες τιςε φάσεις καθώς ήταν σωστός στο πέναλτι του Ολυμπιακού. Μπορούσε να αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ρέινα σε φάουλ εκτός περιοχής αλλά εμπιστεύτηκε τον βοηθό του όπου ήταν μπροστά, που και εκείνος λάθος έκανε.