Europa League: Πέρασαν τα φαβορί!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άγιαξ, Θέλτα και Λιόν πήραν τα εισιτήρια για τα ημιτελικά

Βραδιά Europa League η αποψινή με 4 ομάδες να παίρνουν τα εισιτήρια για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης. Συγκεκριμένα οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άγιαξ, Θέλτα και Λυόν κατάφεραν να εξασφαλίσουν την πρόκριση.

Μαν. Γιουνάιτεντ – Άντερλεχτ 2-1 παρ. (Πρόκριση για Μαν. Γιουνάιτεντ)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε ένα δραματικό αγώνα που οδηγήθηκε στην παράταση κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League κερδίζοντας με 2-1. Η Γιουνάιτεντ ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε την πρόκριση. Η Άντερλεχτ αν και πίεσε σε κάποιο διάστημα του α’ ημιχρόνου δεν κατάφερε να πετύχει τίποτα παραπάνω πέραν του γκολ που πέτυχε. Ο άνθρωπος που έκρινε την αναμέτρηση ήταν για ακόμη μια φορά το παιδί αποκάλυψη, Μάρκους Ράσφορντ που με ασίστ στον Μικιταριάν στο 1-0 και δικό του γκολ στο 117’ χάρισε την πρόκριση στους «κόκκινους διαβόλους». Ο Χανί ήταν αυτός που ισοφάρισε για την Άντερλεχτ στο 32’.

Σάλκε – Άγιαξ 3-2 παρ. (Πρόκριση για Άγιαξ)

Σ’ ένα φανταστικό παιχνίδι, ο Άγιαξ πήρε την «χρυσή» πρόκριση στο Γκελζενκίρχεν  επί της Σάλκε, παρά την ήττα του με 3-2 στην παράταση. Οι Βιεργκέβερ και Γιουνές τα γκολ για την ομάδα του Πίτερ Μπος στο 111’. Γκορέτζκα, Μπουργκστάλερ και Καλιγκιούρι τα γκολ των Γερμανών.

Γκενκ – Θέλτα 1-1 (Πρόκριση για Θέλτα)

Η Θέλτα πήρε 1-1 στην έδρα της Γκενκ στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τα ημιτελικά του Europa League και, σε συνδυασμό με το 3-2 στο «Μπαλαϊδος» την περασμένη εβδομάδα, προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ο Σίστο έκανε το 0-1, ο Τροσάρ ισοφάρισε άμεσα, οι Βέλγοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν, παρά την πίεση που άσκησαν οι «βιγκίστας» πανηγύρισαν στο τέλος.

Μπεσίκτας – Λιόν 2-1 (6-7 πεν.) (Πρόκριση για Λιόν)

Η Μπεσίκτας έστειλε με το 2-1 τη ρεβάνς στην παράταση, αλλά οι Γάλλοι άντεξαν στην… κόλαση της Πόλης και στα πέναλτι με 7-6… άρπαξαν την πρόκριση για τα ημιτελικά!

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση