Λυών-Άγιαξ 3-1: Έζησε εφιάλτη αλλά πήγε τελικό ο«Αίαντας»

Σε ένα δραματικό αγώνα ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει πολύ δύσκολη πρόκριση απέναντι στην Λυών μέσα στην Γαλλία και θα συναντήσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Europa League.

Σε ένα δραματικό αγώνα ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει πολύ δύσκολη πρόκριση απέναντι στην Λυών και μέσα στην Γαλλία και θα συναντήσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Europa League. Ο «Αίαντας» πέρασε εφιαλτικές στιγμές στα τελευταία λεπτά του αγώνα ωστόσο το γκολ του Ντόλμπεργκ φάνηκε σωτήριο για τους Ολλανδούς.

Ο Λακαζέτ την κράτησε ζωντανή

Το πρώτο ημίχρονο μας χάρισε πολλές φάσεις και ήταν όπως το περιμέναμε, δηλαδή αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου. Στο 10’ ένα φάουλ του Βαλμπουενά κατέληξε στα χέρια του Ονάνα. Στο 14’ ο Άγιαξ απείλησε με κομπίνα αλλά ο Γιουνές δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά την φάση όντας τετ-α-τετ με τον Λόπες. Στο 27’ ο Ντόλμπεργκ άνοιξε το σκορ όταν δέχθηκε την πάσα στην πλάτη της άμυνας και με όμορφο τελείωμα έκανε το 1-0. Πλέον η Λυών ήθελε 4 γκολ για να στείλει τον αγώνα στην παράταση ωστόσο ο Άγιαξ συνέχισε να είναι καλύτερος. Η αντίδραση από τους Γάλλους ήρθε στο 44’ όταν κέρδισαν πέναλτι με τον Λακαζέτ να εκτελεί εύστοχα και να ισοφαρίζει. Μάλιστα η Λυών δεν έμεινε εκεί αφού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κατάφερε και ανέτρεψε το σκορ και πάλι με τον Λακαζέτ που έκανε την προβολή για το 2-1 μέσα από την μικρή περιοχή. Έτσι το παιχνίδι απέκτησε ξανά τεράστιο ενδιαφέρον την στιγμή που το 2-1 ήταν πλασματικό σκορ βάσει της εικόνας των δύο ομάδων.

Άντεξε στην πίεση

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λυών μπήκε με διάθεση να πιέσει και να βρει το γκολ που θα την έβαζε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Στο 56’ ο Κορνέ επιχείρησε ένα σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω ενώ στο 65’ ο Φεκίρ από εξαιρετική θέση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Ονανά. Στο 76’ η Λυών έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Ριγκούς δεν κατάφερε να νικήσει τον Ονανά αφού το πλασέ του σταμάτησε στο σώμα του τερματοφύλακα του Άγιαξ. Στο 79’ ο Φαν Ντε Μπίκ σημάδεψε την συμβολή των δοκαριών του Λόπες. Στο 81’ η Λυών βρήκε το γκολ που έψαχνε και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Ο Γκεζάλ με καρφωτή κεφαλιά που κτύπησε σε αμυντικό έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Ονανά και έκανε το 3-1. Έτσι μας περίμεναν 10 λεπτά πραγματικού θρίλερ για να δούμε αν θα πήγαινε το ματς στην παράταση. Στο 84’ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον Άγιαξ αφού ο Φίχερφερ δέχθηκε δεύτερη κίτρνη κάρτα και αποβλήθηκε με την ομάδα του να πρέπει να αντέξει για τα εναπομείναντα λεπτά. Στο 89’ ένα σουτ του Κορνέ μόλις που έφυγε έξω με την άμυνα του Άγιαξ να αισθάνεται τεράστια ανακούφιση. Στα εναπομείναντα λεπτά η άμυνα του Άγιαξ άντεξε στην πίεση παρά τις εφιαλτικές στιγμές που έζησε και έτσι πήρε σπουδαία πρόκριση στον τελικό.

Οι εντεκάδες:

Λυών: Άντονι Λόπες, Ενκουλού, Ντιακαμπί, Τολισό, Λακαζέτ, Μορέλ, Φεκίρ, Ράφαελ, Γκοναλόν, Κορνέ, Βαλμπουενά

Άγιαξ: Ονανά, Φέλτμαν, Σάντσες, Τραορέ, Κλάασεν, Γιουνές, Σένε, Ζίγιετς, Ντόλμπεργκ, Φιέργκεερ, Ντε Λιτ

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση