Πέρασαν Σεβίλλη και Λεβερκούζεν

Σε βάρος των Ρόμα και Ρέιντζερς αντίστοιχα

Η Σεβίλλη κέρδισε εύκολα τη Ρόμα με 2-0 και πέρασε στο Final-8 του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού, Γουλβς-Ολυμπιακός.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Λόπεθ μπλόκαρε το συρτό σουτ του Εν Νεσιρί, ενώ στο 7’ ο Ισπανός είπε όχι και σε όμορφο σουτ του Οκάμπος από το ύψος της περιοχής. Η Σεβίλλη ήταν ανώτερη και στο 12’ μετά από κόρνερ, ο Κουντέ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Ρόμα, ενώ στο 21’ ο Ρεγκιλόν έκανε πανέμορφη κούρσα από αριστερά, πάτησε περιοχή και με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-0 για τη Σεβίλλη.

Μάλιστα στο 30’ ο Οκάμπος έβγαλε κάθετα στον Νάβας, που απέφυγε και τον Λόπεθ αλλά από δύσκολη γωνία, πλασάρε στο πλαϊνό δίχτυ και στο 35’ ο Κάρλος έκοψε με προβολή το σουτ του Τζανιόλο.

Και στο 44’ ο Οκάμπος άδειασε τον Ιμπάνιεθ στα δεξιά έκανε και το γύρισμα και ο Εν Νεσιρί σε κενό τέρμα, έγραψε το 2-0 με πλασέ.

Στο 71’ ο Ντζέκο υποδέχτηκε την μπάλα εντός περιοχής, γύρισε κι έκανε το σουτ αλλά ο Μπόνο μπλόκαρε εύκολα και δύο λεπτά μετά, ο Κουντέ βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 82ο λεπτό ο Κουντέ απείλησε ξανά με κεφαλιά, αλλά ο Λόπεθ μπλόκαρε, ενώ στο 90+1' οι Ισπανοί είχαν κι άλλο δοκάρι με τον Έβερ Μπανέγα και στο 90+6' μετά από κόρνερ, ο Κουντέ έχασε κι άλλη ευκαιρία.

Στο 90+10' αποβλήθηκε ο Μαντσίνι για αγκωνιά στον Ντε Γιονγκ.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Φερνάντο, Μπανέγα, Χορδάν, Οκάμπος (90+6' Βάσκες), Σούσο (68’ Σούσο), Εν Νεσιρί (90+3' Ντε Γιονγκ)

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Ιμπάνιεθ, Κολάροβ (78’ Βιγιάρ), Μαντσίνι, Κριστάντε, Σπινάτσολα, Μπρούνο Πέρες, Ντιαβαρά (57’ Πέρεθ), Τζανιόλο (57’ Πελεγκρίνι), Μχιταριάν, Ντζέκο

Στους 8 του Europa League με δύο νίκες η Μπάγερ Λεβερκούζεν, που επικράτησε της Ρέιντζερς με 1-0 στη Γερμανία ενώ είχε νικήσει με 3-1 και στη Σκωτία. Την Ίντερ θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά, οι «ασπιρίνες».

Στο 9ο λεπτό το σουτ του Ντιαμπί, κόντραρε στον Ταβερνιέ και πέρασε μόλις έξω ενώ στο 16’ το απίστευτο σουτ του Κάι Χάβερτς, τράνταξε το δοκάρι της Ρέιντζερς. Οι Γερμανοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς και στο 22’ ο Παλάσιος έβγαλε κάθετα στον Χάβερτς, που βρέθηκε μόνος με τον ΜακΓκρέγκορ, αλλά πλάσαρε άστοχα.

Στο 38’ ο Ντιαμπί αστόχησε από καλή θέση και στο 40’ ο Χάβερτς σέντραρε από αριστερά αλλά το μονοκόμματο σουτ του Ντιαμπί πέρασε αρκετά έξω. Μάλιστα στο 43ο λεπτό ο Ντιαμπί έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βιρτς πλασάρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ελάντερ.

Οι «ασπιρίνες» πίεσαν και στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό ο Αρανγίς έδωσε ιδανικά στον Ντιαμπί, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ρέιντζερς και πλάσαρε για το 1-0.

Μάλιστα στο 54ο λεπτό ο Χάβερτς βρέθηκε ξανά μόνος με τον ΜακΓκρέγκορ αλλά πλάσαρε πάνω στα πόδια του, ενώ στο 56’ ο Χραντέτσκι έσωσε μετά από σουτ του Ταβερνιέ.

Στο 71’ ο Μπάρισιτς εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Χραντέτσκι έκανε τραγική έξοδο και ο Γκόλντσον πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ταπσόμπα έσωσε πάνω στη γραμμή. Στο 81’ ο Στιούαρτ έκανε το πλασέ που κόντραρε και πέρασε κόρνερ και στο 90+1' ο Χραντέτσκι είπε όχισε σουτ του Μπάρισιτς.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Λ.Μπέντερ (68’ Ντράγκοβιτς), Ταπσόμπα, Σ.Μπέντερ (77’ Τα), Σινγκχράφεν, Αρανγίς, Παλάσιος (87’ Στανίλεβιτς), Βίρτς (68’ Μπαουμγκάρτλινγκερ), Χάβερτς, Ντιαμπί (68’ Μπέιλι), Φόλαντ

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ (77’ Στιούαρτ), Ελάντερ, Γκόλντσον, Μπάρισιτς, Τζακ, Αρίμπο, Μπάρκερ (60’ Χάτζι), Ντέιβις (66’ Άρφιλντ), Κεντ (66’ Τζόουνς), Μορέλος (77’ Πάτερσον)

Πηγή: aek365.org