Βέλγιο - Αγγλία 2-0: Έγραψαν ιστορία οι «Κόκκινοι Διάβολοι»

Η 3η θέση είναι η καλύτερη θέση που κατέκτησε ποτέ σε μουντιάλ το Βέλγιο

Σ΄ ένα ανοικτό παιχνίδι με καλό ρυθμό και χωρίς πίεση το Βέλγιο κατάφερε να κερδίσει με 2-0 την Αγγλία και να κατακτήσει ουσιαστικά την 3η θέση του μουντιάλ. Ο Μεριέ άνοιξε το σκορ στο 4’ με το γρηγορότερο τέρμα που πέτυχε ποτέ το Βέλγιο στο μουντιάλ (όπως και το πιο γρήγορο τέρμα που δέχθηκε ποτέ η Αγγλία σε παγκόσμιο κύπελλο) και τον Αζάρ στο 82’ να σημειώνει το 2-0. Οι Άγγλοι το πάλεψαν, όμως στο τέλος επικράτησε η καλύτερη ομάδα. Φυσικά το γεγονός πως ο Λουκάκου δεν σκόραρε, κάνει τον Κέιν να είναι αγκαλιά με τον τίτλο του πρώτου σκόρερ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με το καλημέρα το Βέλγιο έδειξε τις ορέξεις του. Μόλις στο 4’ και με τρεις πάσες βρέθηκε απ’ την άμυνα στην επίθεση, ο Σαντλί έκανε τη μπαλιά στην περιοχή και ο Μεριέ με πλασέ έγραψε το 1-0. Η Αγγλία βγήκε μπροστά για να βρει το τέρμα, όμως οι Βέλγοι είχαν τις λύσεις. Στο 12’ ο Λουκάκου έστειλε μια μαγική πάσα προς τον Ντε Μπρόινε, αυτός έκανε το πλασέ όντας στην περιοχή, με τον Πίκφορντ να του λέει όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντέλφ δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, όμως ο Κουρτουά ήταν εκεί για να μπλοκάρει σταθερά. Στο 22’ ο Στέρλινγκ βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή του Βελγίου, έστρωσε τη μπάλα στον Κέιν, αυτό πλάσαρε, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Η απάντηση του Βελγίου ήρθε στο 34’ όταν μετά από κόρνερ ο Αλντερβάιρελντ έκανε το γυριστό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Πίκφορντ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου

Κάπως νωθρά μπήκαν οι δυο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο. Στα πρώτα λεπτά δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο, όμως με την πάροδο του χρόνου η ταχύτητα του παιχνιδιού αυξανόταν. Στο 56’ ο Ντε Μπρόινε, έδωσε εξαιρετική πάσα στον Λουκάκου, που έφυγε σε τετ α τετ όμως άνοιξε το κοντρόλ με αποτέλεσμα ο Πίκφορντ να βγει και να μαζέψει. Στο 64΄και μετά από κόρνερ του Μέρτενς, ο Κομπανί έκανε το τακουνάκι, όμως ο Μαγκουάιρ έβαλε την κόντρα και έδιωξε. Η Αγγλία πίεζε ψηλά για να βρει το τέρμα, όμως δεν είχε την καλή τελική πάσα. Στο 68’ ο Ντάιερ έκανε το δυνατό σουτ από αρκετή απόσταση με τον Κουρτουά να του λέει όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έφυγε σε τετ α τετ, πλάσαρε σωστά τον Κουρτουά, όμως στην γραμμή ο Αλντερβάιρελντ έδιωξε και έσωσε το Βέλγιο. Και στο 72’ για ακόμη μια φορά ο Ντάιερ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν με κεφαλιά δεν κατάφερε να βρει εστία. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Μαγκουάιρ δυο λεπτά αργότερα. Στο 80’ και μετά από ώρα, το Βέλγιο βγήκε μπροστά, ο Ντε Μπρόινε σέρβιρε τον Μενιά που πυροβόλησε με μιας, όμως ο Πίκφορντ έκανε την επέμβαση του αγώνα. Στο 82’ όμως ο Αζάρ έφυγε σε τετ α τετ, και όταν συμβαίνει αυτό τότε η αντίπαλη εστία κινδυνεύει, κάτι που έγινε καθώς ο Αζάρ έβαλε έγραψε το 2-0.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Βέλγιο (Μαρτίνεθ): Ζήτησε το γνωστό παιχνίδι απ’ τους ποδοσφαιριστές του, με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, και συνεχείς κινήσεις. Το τέρμα ήρθε πολύ νωρίς και το πρώτο ημίχρονο κύλησε στα μέτρα του. Στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε περισσότερο χώρο στην Αγγλία με στόχο να βγει στην αντεπίθεση, όμως έλειψε η τελική πάσα. Μέχρι το 82’ όταν τελικά ο Αζάρ έφυγε σε τετ α τετ και έγραψε το 2-0

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Ήθελε απ’ την ομάδα του να παραμείνει συγκεντρωμένη και να δώσει την ανάλογη σημασία στο παιχνίδι. Το έπραξαν αυτό οι Άγγλοι, όμως όταν το Βέλγιο σκόραρε νωρίς και έτσι μπλόκαρε λίγο το μυαλό των ποδοσφαιριστή. Στην πορεία η Αγγλία ισορρόπησε το πρώτο ημίχρονο, όμως δεν βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης. Στο δεύτερο ημίχρονο ήθελε απ’ την ομάδα του να βγει μπροστά. Αυτό έπραξαν οι ποδοσφαιριστές του και έχασαν αρκετές φάσεις. Όταν γίνει αυτό στο τέλος το πληρώνεις, κάτι που έγινε όταν ο Αζάρ σημείωσε το δεύτερο τέρμα του Βελγίου.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Βέλγιο: Ο Σαντλί ήταν εξαιρετικός αλλά και άτυχος. Δεν ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο, όμως πρόλαβε να δώσει μια ασίστ και φρόντισε να ταλαιπωρήσει αρκετά τους Άγγλους

Αγγλία: Θετικός ήταν ο Στόουνς ο οποίος σταμάτησε αρκετές φορές τους Βέλγους και γενικότερα βοήθησε όσο μπορούσε απέναντι σε παίκτες όπως ο Λουκάκου, ο Αζάρ και ο Ντε Μπρόινε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Βέλγιο: Δεν υπήρξε κάποιος ποδοσφαιριστής που να υστέρησε από πλευράς Βελγίου

Αγγλία: Ο Ρόουζ δεν ήταν σε καλό φεγγάρι. Δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση και έκανε ένα μέτριο παιχνίδι. Βέβαια ήταν ένα παιχνίδι χωρίς τεράστια σημασία και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ακόμη μια καλή διαιτησία στην διοργάνωση και ανάλογη ελπίζουμε να δούμε και στον τελικό.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Βέλγιο (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Βερτόνχεν, Μενιέ, Σαντλί (38' Φερμάλεν), Βίτσελ, Αζάρ, Τίλεμαν (77' Ντεμπέλε), Ντε Μπρόινε, Λουκάκου (60' Μέρτενς)

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Ρόουζ (45' Λίνγκαρντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Τζόουνς, Ντελφ, Ντάιερ, Λόφτους-Τσικ (84΄Άλι), Κέιν, Στέρλινγκ (45' Ράσφορντ)

Σκόρερς: Μενιέ, Αζάρ / -

Κίτρινες Κάρτες: Βίτσελ / Στόουνς

Κόκκινες Κάρτες: - / -