Αγγλία-Παναμάς 6-1: Υγιεινός περίπατος για τα «λιοντάρια»

Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο

Βγάζοντας φωτιές στο πρώτο ημίχρονο, η Αγγλία διέλυσε τον Παναμά με το εκκωφαντικό 6-1 και έκανε το δύο στα δυο στη διοργάνωση. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν εμφανέστατη.

Τα γκολ για την Αγγλία πέτυχαν οι Κέιν (3), Στόουνς (2) και Λίνγκαρντ. Το γκολ της τιμής για τον Παναμά πέτυχε ο Μπαλόι, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο παιχνίδι.

Η Αγγλία έγραψε ιστορία στο σημερινό παιχνίδι καθώς πέτυχε τη μεγαλύτερη της νίκη σε Μουντιάλ. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ θα παλέψει για την πρωτιά του ομίλου την τελευταία αγωνιστική κόντρα στο Βέλγιο.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Αγγλία ήταν ισοπεδωτική στο πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά τις προθέσεις της. Παρ’ όλα αυτά, η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για λογαριασμό του Παναμά. Στο 5ο λεπτό ο Γοδόι σούταρε από πλεονεκτική θέση όμως δεν βρήκε στόχο. Τα «λιοντάρια» πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Στόουνς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 16’ ο Παναμάς απείλησε με τον Μπάρσενας, ο οποίος έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από δεξί δοκάρι του Πίκφορντ.

Στο 20ο λεπτό η Αγγλία κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Εσκομπάρ πάνω στον Λίνγκαρντ. Δυο λεπτά αργότερα ο Κέιν ευστόχησε από την άσπρη βούλα κα έκανε το 2-0. Στο 36ο λεπτό η Αγγλία πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Λίνγκαρντ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Πενέδο με ένα πανέμορφο σουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στόουνς σκόραρε με κοντινή κεφαλιά αφού προηγουμένως είχε προηγηθεί μια κομπίνα από τους παίκτες της Αγγλίας σε εκτέλεση φάουλ, κομπίνα η οποία ήταν εμφανώς δουλεμένη από την προπόνηση.

Στο 42ο λεπτό η Αγγλία κέρδισε δεύτερο πέναλτι σε μαρκάρισμα που έγινε πάνω στον Κέιν από τον Μουρίγιο. Ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 5-0, πετυχαίνοντας παράλληλα και το δεύτερο του προσωπικό γκολ στο παιχνίδι.

Η Αγγλία έριξε ταχύτητα στην επανάληψη όπως ήταν φυσιολογικό. Στο 62ο λεπτό τα «λιοντάρια» πέτυχαν και έκτο γκολ. Ο Λόφτους Τσικ έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε στον Κέιν και κατέληξε στα δίχτυα, γκολ το οποίο χρεώθηκε στον επιθετικό της Τότεναμ. Ο Παναμάς πέτυχε το γκολ της τιμής στο 78ο λεπτό με τον Μπολόι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΓΓΛΙΑ: Ο Σάουθγκεϊτ παρέταξε την ομάδα του με το αγαπημένο του 3-5-2, ένα σύστημα το οποίο απέδωσε πάρα πολύ στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στον Παναμά.

ΠΑΝΑΜΑ: Όποιο πλάνο κι αν είχε στο μυαλό του ο Ερνάν Γκόμες, πήγε στράφι μετά το γρήγορο γκολ της Αγγλίας. Τίποτα δεν δούλεψε σωστά στον Παναμά, ο οποίος έγινε έρμαιο στις ορέξεις της Αγγλίας.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΓΓΛΙΑ: Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία του Στόουνς, ο οποίος, αν και αμυντικός, σημείωσε δυο γκολ. Σταθερή αξία ο Χάρι Κέιν ο οποίος πέτυχε τρία γκολ, τα δυο από την άσπρη βούλα. Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Λίνγκαρντ και Τρίπιερ.

ΠΑΝΑΜΑΣ: Ο Μπαλόι πέτυχε με ωραία προβολή το πρώτο γκολ του Παναμά σε τελική φάση του Μουντιάλ, δίνοντας χαρά στους συμπατριώτες του που βρέθηκαν στο «Νίζνι Νόβγκοροντ Στάντιουμ».

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΓΓΛΙΑ: Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Στέρλινγκ, ο οποίος απογοήτευσε με την παρουσία του.

ΠΑΝΑΜΑΣ: Οι αμυντικοί και μεσοαμυντικοί του Παναμά βρέθηκαν σε πάρα πολύ κακή μέρα, μηδενός εξαιρουμένου.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Η διαιτησία του Γκεχάντ Γκρίσα και των βοηθών του πέρασε απαρατήρητη γιατί το παιχνίδι είχε κριθεί πάρα πολύ νωρίς. Δεν υπήρξε κάποιο σοβαρό διαιτητικό λάθος.

ΑΓΓΛΙΑ-ΠΑΝΑΜΑΣ 6-1

ΓΚΟΛ: Κέιν 22’, 45’ και 62’, Στόουνς 8’ και 40’, Λίνγκαρντ 36’ - Μπαλόι 78’

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ (70’ Ρόουζ), Χέντερσον, Λόφτους Τσικ, Λίνγκαρντ, Γιανγκ, Στέρλινγκ, Κέιν (63’ Βάρντι).

ΠΑΝΑΜΑΣ: Πενέδο, Μουρίγιο, Τόρες, Εσκομπάρ, Ντέιβις, Γκόμες (69’ Μπαλού), Μπάρσενας (69’ Αρόγιο), Κούπερ, Γοδόι (62’ Αβίλα), Ροντρίγκες, Πέρες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Λόφτους Τσικ – Κούπερ, Εσκομπάρ, Μουρίγιο