Αργεντινή - Κροατία 0-3: Η βαριά ήττα την βάζει σε… μπελάδες

Πανηγυρικά στην επόμενη φάση η Κροατία, κινδυνεύει άμεσα με αποκλεισμό η Αργεντινή

Θρίαμβος για τη Κροατία απέναντι στην απογοητευτική Αργεντινή. Οι Κροάτες ήταν εκπληκτικοί και πήραν πανάξια την ιστορική νίκη-πρόκριση. Η Αργεντινή πλέον είναι σε δύσκολη θέση και η πρόκριση της στην επόμενη φάση δεν είναι καθόλου σίγουρη. Αντιθέτως δεν εξαρτάται αποκλειστηκά από αυτή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ημίχρονο

Ισοζυγισμένο το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ. Η αναμέτρηση είχε δυνατές μονομαχίες και μερικά σκληρά μαρκαρίσματα. Η πρώτη καλή φάση ήταν για τη Κροατία, όταν ο Πέρισιτς σούταρε από πλάγια μέσα στη περιοχή και ο Καμπαγιέρο κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ απώνοντας το αριστερό του χέρι στέλνωντας τη μπάλα σε κόρνερ. Η Αργεντινή στη συνέχεια ανέβηκε και προσπαθούσε με γρήγορες επιθέσεις να απειλήσει. Στο 12' ο Μέσι δεν πρόλαβε ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Πέρεζ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σάλβιο με καλές προϋποθέσεις έκανε το σουτ όμως ο Λόβρεν έβαλε σωτήρια τη προβολή. Η σέντρα σουτ του Ακούνια στο 22' βρήκε μεν στο οριζόντιο δοκάρι αλλά ο Σούμπασιτς ήλεγχε τη φάση. Από αριστερά και πάλι, ο Αγουέρο γλυρισε προς τη μικρή περιοχή τη μπάλα, ο Στρίνιτς όμως έδιωξε σε κόρνερ. Στο 31ο λεπτό η Αργεντινή έφτασε μια ανάσα από το γκολ καθώς έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Πέρες βρέθηκε απένατνι από την εστία η οποία ήταν αφύλακτη αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Η απάντηση της Κροατίας ήρθε 2 λεπτά μετά. Η σέντρα του Βρσάλικο βρήκε τον Μάντζουκιτς ο οποίος έφυγε στη πλάτη της άμυνας στη περιοχή κι η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε και πέραν από δυό δυνατά φάουλ και μια κίτρινη στον Ρέμπιτς, δεν υπήρχε κάτι το αξιοσημείωτο.

Β' ημίχρονο

Καλύτερη και πιο ουσιαστική η Κροατία στο δεύτερο μέρος. Εκμεταλλευόμενη το παιδικό λάθος του τερματοφύλακα Καμπαγιέρο μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Ρέμπιτς, αμέσως μετά από χαμένη ευκαιρία του Αγουέρο. Στο 63' η Αργεντινή βρήκε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Ράκιτιτς πρόλαβε τον Μέσι που σούταρε από πολύ κοντά. Η Κροατία έβρισκε ανοικτούς χώρους στην άμυνα των αργεντίνων και στο 66' το πλασέ του Μάντζουκιτς βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Ο Ντιμπαλά που πέρασε ως αλλαγή, έκανε το τελείωμα στο 71' από πλάγια δεξιά αλλά η μπάλα πήγε ψηλά άουτ. Και κάπου εκεί ανάλαβαν να «σκοτώσουν» το παιχνίδι οι δύο παικταράδες της Κροατίας. Αρχικά ο Μόντριτς (Ρεάλ) στο 81' με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0 και στο τέλος ο Ράκιτιτς (Μπαρτσελόνα) στο 90+3' έβαλε το κερασάκι στη τούρτα για το 3-0.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Χόρχε Σαμπάολι (Αργεντινή): Ανεπαρκής και νευρικός στο πάγκο ο Σαμπάολι. Φαίνεται ότι δεν εμπνέει τους παίκτες του και δεν τους δίνει ψυχολογική ώθηση και ηρεμία για να παίξουν καλύτερα. Η αλλαγή του Ιγκουαΐν βοήθησε επιθετικά, ο Ντιμπαλά είχε ένα καλό σουτ και ο Παβόν που πέρασε στη θέση του Σάλβιο δεν έκανε κάτι περισσότερο. Η αλλαγή συστήματος από 4-2-3-1 σε 3-4-3 δεν του βγήκε αν και από τα άκρα οι Σάλβιο και Ακούνια είχαν τη ταχύτητα αλλά όχι τη κατάλληλη υποστίριξη.

Ζλάτκο Ντάλιτς (Κροατία): Ο τεχνικός των Κροατών εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο τη ποιότητα των παικτών του και ειδικά αυτών της μεσέας γραμμής. Ο Μόντριτς και ο Ράκιτιτς κυριαρχούσαν απέναντι σε Μασεράνο και Πέρεζ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Αργεντινή: Δεν διακρίθηκε κάποιος παίκτης για την Αργεντινή. Πολλά λάθη στην άμυνα, γενικά ασύνδετες οι γραμμές και φτωχή η επικοινωνία μεταξύ των παικτών.

Κροατία: Ο Λούκα Μόντριτς τα έκανε όλα στη μεσέα γραμμή. Ανέκοπτε τις κάθετες πάσες των αντιπάλων, μοίραζε το παιχνίδι για τους συμπαίκτες του και γενικά ήταν ο ηγέτης της Κροατίας. Άξιος συνοδοιπόρος του ο Ράκιτιτς. Καλή απόδοση από όλους τους παίκτες της «χρβάτσκα».

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Αργεντινή: Ο Καμπαγιέρο ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του. Με το λάθος που έκανε στο πρώτο γκολ έβαλε δύσκολα στους συμπαίκτες του. Ο Μέσι για ακόμα ένα παιχνίδι δεν έκανε τη διαφορά που όλοι περίμεναν.

Κροατία: Όλοι οι παίκτες του Ντάλιτς πάλεψαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και διακρήθηκαν.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σαμπάολι): Καμπαγιέρο, Μερκάδο, Ακούνια, Σάλβιο (56’ Παβόν), Οταμέντι, Ταλιάφικο, Μέσα, Μασεράνο, Έντσο Πέρες (68’ Ντιμπάλα), Αγουέρο (55’ Ιγκουαΐν), Μέσι

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Στρίνιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς (82’ Κόβασιτς), Ράκιτιτς, Ρέμπιτς (57’ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς

Σκόρερς: 54' Ρέμπιτς, 81' Μόντριτς, 90'+1 Ράκιτιτς

Κίτρινες: Ακούνια / Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς, Βρσάλικο, Μπρόζοβιτς