Βέλγιο-Ιαπωνία 3-2: Είναι στους «8» με σούπερ ανατροπή!

Αμάν μια πρόκριση...

Ό,τι δεν είδαμε σε ένα ημίχρονο, το είδαμε στο δεύτερο. Το Βέλγιο βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-2) ωστόσο με ανατροπή στο 90’+4 διαμόρφωσε το τελικό 3-2 και έτσι βρίσκεται στους «8» του Μουντιάλ. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Βερτόνχεν, Φελαϊνί και Σαντλί. Επόμενος αντίπαλος για το Βέλγιο θα είναι η Βραζιλία.

Μέτριος ο ρυθμός του πρώτου μέρους με το Βέλγιο να… ξυπνά μετά τα πρώτα τριάντα λεπτά. Η Ιαπωνία με το… καλημέρα (2’) απείλησε μετά από μακρινό σουτ του Γκαγκάβα, ωστόσο ο Κουρτουά δήλωσε παρών. Οι γηπεδούχοι στο 26΄κατάφεραν να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, όταν ο Μέρτενς με εκπληκτική σέντρα εντόπισε τον Λουκάκου, με τον τελευταίο να μην καταφέρνει να σπρώχνει τη μπάλα στα δίκτυα, και τον Καβασιμα να μαζεύει. Ένα λεπτό αργότερα, ο Αζάρ έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Καβασίμα με τις γροθιές «έσβησε» τον κίνδυνο. Ο Μέρτενς στο 28’ δεν ευστόχησε μετά από κοντινή προβολή, καθώς ο Ιάπωνας κίπερ απέκρουσε εκ νέου. Οι φιλοξενούμενοι στο 31’ και στο 44’ κατέγραψαν τις δύο τελευταίες φάσης του ημιχρόνου. Αρχικά ο Ινούι με κοντινή αλλά αδύναμη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα κατευθείαν στα χέρια του Κουρτουά, ενώ ο Οσάκο με προβολή ανάγκασε τον Βέλγο κίπερ να πραγματοποιήσει διπλή επέμβαση ώστε να εξουδετερώσει τον κίνδυνο.

Γεμάτο ήταν το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης το οποίο συμπεριελάμβανε τα… πάντα. Η Ιαπωνία μπήκε μπροστά στο σκορ στην πρώτη φάση του 45λεπτου, όταν ο Χαραγκούτσι με δυνατό πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Το Βέλγιο δεν έχασε χρόνο και προσπάθησε να απαντήσει μετά από δοκάρι του Αζάρ στο 49’. Στην αμέσως επόμενη φάση στο 52’ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα γκολ τους μετά από δυνατό σουτ του Ινούι εκτός περιοχής. Πλέον, οι γηπεδούχοι είχαν να ανεβούν… βουνό και στο τέλος τα κατάφεραν. Στο 62’ ο Λουκάκου έχασε σπουδαία ευκαιρία καθώς η κεφαλιά του πέρασε μόλις έξω, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Βερτόνχεν με παράξενη κεφαλιά μείωσε για την ομάδα του σε 1-2. Έπειτα, ανέλαβαν οι… χρυσές αλλαγές. Στο 74’ ο Φελαϊνί με άπιαστη κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα αφού αξιοποίησε την εκπληκτική σέντρα του Αζάρ. Στο 86’ οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία μετά από κεφαλιά του Σαντλί ο Καβασίμα απέκρουσε ασταθώς και ο Λουκάκου με δεύτερη κεφαλιά αναγκάζει τον κίπερ της Ιαπωνίας σε δεύτερη μεγάλη απόκρουση. Στην τελευταία φάση του αγώνα το Βέλγιο έκανε την μεγάλη ανατροπή, όταν στο 90’+4 μετά από υποδειγματική αντεπίθεση ο Σαντλί ανενόχλητος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Κοουτσάρισμα

Βέλγιο

Ο Μαρτίνεθ παρέταξε την ομάδα του σε σύστημα 3-4-2-1, και μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να επιβάλει τον ρυθμό του, και να χτυπήσει το παιχνίδι. Όμως τα βρήκα σκούρα στη δημιουργία φάσεων, ειδικά στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Ιαπωνία

Από την άλλη, ο Νισίνο παρέταξε την ομάδα του σε σύστημα 4-3-2-1, και στο μεσοαμυντικό μέρος πήραν άριστα καθώς δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου ειδικά στο πρώτο 45λεπτο. Επιθετικά, η Ιαπωνία επιχείρησε να χτυπήσει μέσω αντεπιθέσεων.

Διακριθέντες

Βέλγιο

Δεν θα μπορούσαν να ήταν άλλοι. Οι σκόρερ που πέτυχαν την ανατροπή ήταν οι Βερτόνχεν, Φελαϊνί και Σαντλί. Επίσης, ο Αζάρ ήταν αρκετά κινητικός και κίνδυνος-θάνατος για την αντίπαλη εστία.

Ιαπωνία

Προσπάθησε και πάλεψε να κάνει το… θαύμα κόντρα στο Βέλγιο. Ο Ινούι πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ (το δεύτερο) και έδωσε ελπίδα στην ομάδα του για πρόκριση.

Απογοήτευσαν

Βέλγιο

Σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο, καθώς υστέρησε στο επιθετικό κομμάτι. Παρ’ όλη την ανατροπή ο Ντε Μπρόινε δεν ήταν σε ιδιαίτερα καλή μέρα.

Ιαπωνία

Έμειναν από δυνάμεις οι Ιάπωνες, και η μεσοαμυντική γραμμή δεν παρέμεινε σταθερή μέχρι το φινάλε του αγώνα ώστε να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα.