Βραζιλία - Κόστα Ρίκα 2-0: Διαδρομή κόλαση – παράδεισος στο 90φεύγα!

Τεράστια νίκη για την Βραζιλία που ήρθε πολύ δύσκολα

Τεράστια και αγχωτική νίκη για την Βραζιλία που έκανε τη διαδρομή κόλαση παράδεισος σε μερικά δευτερόλεπτα. Το 2-0 κόντρα στη Κόστα Ρίκα ήρθε πολύ δύσκολα, καθώς οι Βραζιλιάνοι είχαν απέναντι τους ένα εξαιρετικό Νάβας. Στο 91’ ο Κοουτίνιο έλυσε τον γόρδιο δεσμό, και στο 96’ ο Νεϊμάρ έγραψε το 2-0.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Όπως ήταν αναμενόμενο πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Βραζιλία. Η ομάδα του Τίτε ήθελε να βρει το γρήγορο τέρμα. Μόλις στο 3’ ο Κοουτίνιο δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια. Η απάντηση απ’ την Κόστα Ρίκα ήρθε στο 11’ όταν ο Μπόρχες βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι, με το σουτ του να φεύγει έξω. Με το χρόνο να κυλά υπέρ της Κόστα Ρίκα οι Βραζιλιάνοι έπρεπε να ανεβάσουν στροφές. Στο 23’ η κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα πέρασε έξω, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Νάβας είπε όχι σε τετ α τετ στον Νεϊμάρ. Στο 26’ ο Μαρσέλο έκανε το σουτ, η μπάλα έφθασε στον Ζεσούς που σκόραρε όμως το σημαιάκι του βοηθού ήταν σωστά υψωμένο. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Γουίλιαν δεν είχε στόχο. Αφού όμως οι Βραζιλιάνοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή, η Κόστα Ρίκα είχε τις δικές της στιγμές. Μερικές αντεπιθέσεις οι οποίες δεν έφεραν κάποια τέρμα ένεκα κακής τελικής πάσας ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πάλι οι Βραζιλιάνοι μπήκαν δυνατά. Στο 49’ ο Φάγκνερ έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ζεσούς την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η φάση όμως συνεχίστηκε με τον Παουλίνιο να δίνει στον Κοουτίνιο ο οποίος πλάσαρε με τους αμυντικούς της Κόστα Ρίκα με αυτοθυσία να πέφτουν για να σώσουν και τελικά τον Ακόστα να διώχνει σε κόρνερ. Στο 56’ ο Παουλίνιο έδωσε πολύ όμορφα στον Νεϊμάρ που κεραυνοβόλησε απ’ το ύψους του πέναλτι, όμως ο Νάβας απογειώθηκε και είπε όχι. Στο 58’ ο Νάβας κατέβασε τα ρολά ακόμη μια φορά σε σουτ του Κοουτίνιο. Στο 67’ η κεφαλιά του Κασεμίρο δεν απείλησε την εστία της Κόστα Ρίκα ενώ στο 71’ ο Νεϊμάρ μόνος έκανε το πλασέ και η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Στο 78’ ο Νεϊμάρ μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι. Άμεσα όμως τον ειδοποίησαν απ’ το VAR πως κατά πάσα πιθανότητα έχει λάθος και τελικά αφού είδε την επανάληψη τότε ακύρωσε την απόφαση του. Στο 85’ ο Κοουτίνιο έκανε το σουτ, με τον Νάβας να λέει ακόμη ένα όχι. Στο 90+1 όμως ήρθε η λύτρωση για την Βραζιλία, με τον Ζεσούς να δίνει στον Κοουτίνιο ο οποίος με δυνατό σουτ απ’ το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Νάβας για το 1-0. Στο 96’ ο Νεϊμάρ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και έγραψε το 2-0.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Βραζιλία (Τίτε): Απ’ την αρχή θέλησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι. Ζήτησε απ’ τους παίκτες του γρήγορο τέρμα. Αυτό δεν ήρθε ποτέ. Δεν μπορούμε να πούμε πως στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακή η Βραζιλία όμως της έλειψε η τελική πάσα. Αυτό διορθώθηκε με την αλλαγή του Κόστα στο ημίχρονο, όμως ο Νάβας ανέλαβε δράση. Τελικά στο 91’ βρέθηκε η λύση.

Κόστα Ρίκα (Όσκαρ Ραμίρες): Ξεκάθαρο πλάνο για να κρατήσει το μηδέν. Αυτός ήταν ο στόχος. Ήξεραν πριν το παιχνίδι πως χωρίς έστω τον βαθμό οι πιθανότητες για πρόκριση θα ήταν ελάχιστες. Στο πρώτο ημίχρονο οι Κόστα Ρικανοί άντεξαν πολύ καλά. Στο δεύτερο δεν τα πήγαν καλά, όμως είχαν Κέιλορ Νάβας. Όταν όμως στηρίζεσαι σε ένα παίκτη θα το πληρώσεις και το πλήρωσαν

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Βραζιλία: Δεν χρειάζεται να γράψουμε πολλά εδώ. Κοουτίνιο. Χρυσός σκόρερ στο 90+1 και αυτό τα λέει όλα

Κόστα Ρίκα: Ο Νάβας είχε μερικές πολύ σημαντικές αποκρούσεις και για ακόμη μια φορά έδειξε γιατί αξίζει μια θέσεις στους καλύτερους τερματοφύλακες στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Έβγαλε μερικά σουτ, ενώ έσωσε την ομάδα του σε τετ α τετ. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν φανταστικός, τόσο απλά.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Βραζιλία: Αυτός που έχει σίγουρα μια θέση εδώ είναι ο Γουίλιαν ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι και γι’ αυτό και πέρασε στο 45’ ως αλλαγή.

Κόστα Ρίκα: Δεν υπάρχει κάποιος που απογοήτευσε αν και όλη η ομάδα σώθηκε απ’ τον Κέιλορ Νάβας

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σωστή η ακύρωση του τέρματος της Βραζιλίας, όμως υπάρχει μια φάση που η «Σελεσάο» ζήτησε πέναλτι. Δεν είναι φάση άσπρο μαύρο, και είναι στην κρίση του διαιτητή. Σωστή και η απόφαση να πάρει πίσω το πέναλτι που σφύριξε στο δεύτερο ημίχρονο για τη Βραζιλία.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Βραζιλία: Άλισον, Μαρσέλο, Φάγκνερ, Μιράντα, Τιάγκο Σίλβα, Καζεμίρο, Παουλίνιο (66' Φιρμίνο), Γουίλιαν (45' Κόστα), Κοουτίνιο, Νεϊμάρ, Ζέσους

Κόστα Ρίκα: Νάβας, Οβιέδο, Ακόστα, Γκονζάλες, Μπόρχες, Γκαμπόα (74' Κάλβο), Γκουζμάν (83' Τεχέδα), Ντουάρτε, Μπράιαν, Βενέγκας, Ουρένια (54' Μπολάνιος)

Σκόρερς: Κοουτίνιο, Νεϊμάρ / -

Κίτρινες Κάρτες: Νεϊμάρ, Κοουτίνιο / Ακόστα

Κόκκινες Κάρτες: - / -