Ελλάδα-Κροατία 0-0: Η πρόκριση χάθηκε στο Ζάγκρεμπ....

Δεν τα κατάφερε η Εθνική κόντρα στη Κροατία

Σ’ ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις Ελλάδα και Κροατία συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία με 0-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στον επαναληπτικό αγώνα για τα μπαράζ για πρόκριση στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Ως εκ τούτου, η Κροατία προκρίθηκε δίκαια στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με βάση και την εικόνα των δύο αγώνων.

Η Εθνική μας ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έχοντας διάθεση και όρεξη για καλό ποδόσφαιρο. Στο 13’, ο Μπακασέτας είχε ένα πολύ καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ από τα δοκάρια του Σούμπασιτς. Στο 17’, ο Τοροσίδης έστρωσε στον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ο οποίος έπιασε το πολύ καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός ανέβηκε και η Κροατία κέρδισε κάποια μέτρα, έχοντας μια καλή ευκαιρία με σουτ του Πέρισιτς στο 28’. Στο 42’ ο Μήτρογλου έκανε την σέντρα, ο Ζέκα πήρε την κεφαλιά που απέκρουσε δύσκολα ο Σούμπασιτς, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Πέρισιτς είχε ένα τρομερό σουτ σε δύναμη στο κάθετο δοκάρι του Καρνέζη. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ελλάδα να πιέζει πολύ ψηλά την κροατική άμυνα. Οι παίκτες του Ντάλιτς απορροφούσαν σχετικά εύκολα την πίεση των Ελλήνων παικτών, μη επιτρέποντας την δημιουργία ξεκάθαρων ευκαιριών από πλευράς τους. Ο Μήτρογλου στο 58’ είχε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής που κατέληξε λίγο άουτ από την εστία του Σούμπασιτς. Ο Σκίμπε πέρασε στο ματς Γιαννιώτα και Φορτούνη, θέλοντας να κάνει πολύ πιο επιθετική την ομάδα του. Η Ελλάδα πίεσε αρκετά, έδωσε πολλές δυνάμεις έστω για τη νίκη, όμως πέρα από ένα σουτ του Ταχτσίδη στο 87’ που απέκρουσε ο Σούμπασιτς δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Στο 88’ ο Κράμαριτς είχε ένα φαλτσαριστό σουτ λίγο άουτ από την εστία του Καρνέζη.

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Ρέτσος, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζιόλης, Ταχτσίδης, Ζέκα, Λάζαρος (59' Φορτούνης), Μπακασέτας (59' Γιαννιώτας), Μήτρογλου (78' Πέλκας)

Κροατία: Σούμπασιτς,Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς (90+1' Μίτροβιτς),Πέρισιτς (86' Ρέμπιτς), Μάντζουκιτς, Κάλινιτς (78' Κράμαριτς)