Γερμανία-Σουηδία 2-1: Τέτοιες ανατροπές, μόνο τα «πάντσερ»

Ο Κρος έδωσε το φιλί της ζωής στην Γερμανία, η οποία ολοκλήρωσε την ανατροπή στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων

Με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γερμανία επιβλήθηκε της Σουηδίας με 2-1 και παρέμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Λεβ πέτυχε ο Τόνι Κρος στο 95ο λεπτό με ωραία εκτέλεση φάουλ. Είχε προηγηθεί το γκολ του Ρόις που ισοφάρισε αυτό του Τοϊβόνεν. Η ομάδα του Λεβ ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπόατεγκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 81ο λεπτό.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Γερμανία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έψαξε το γρήγορο γκολ. Μόλις στο δεύτερο λεπτό η ομάδα του Λεβ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, με το πλασέ του Ντράξλερ να αποκρούεται λίγο πριν τη γραμμή τέρματος. Στο πρώτο 10λεπτο η Γερμανία ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 13ο λεπτό η Σουηδία έστειλε το πρώτο δυνατό προειδοποιητικό μήνυμα. Ο Μπέργκ βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο τερματοφύλακας της Μπάγερν πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση, κρατώντας το μηδέν.

Η Σουηδία ισορρόπησε στη συνέχεια το παιχνίδι και προσπάθησε να χτυπήσει τη Γερμανία με φαρμακερές αντεπιθέσεις. Η ομάδα του Άντερσον πήρε προβάδισμα στο 32ο λεπτό με ένα πανέμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Τοϊβόνεν μέσα από την περιοχή. Η Γερμανία προσπάθησε να απαντήσει σχεδόν άμεσα στο γκολ που δέχτηκε και εφτά λεπτά αργότερα έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση όμως ο Όλσεν πραγματοποίησε τεράστια διπλή επέμβαση στα σουτ των Γκουντογκάν και Μίλερ. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου η Σουηδία έφτασε πολύ κοντά στο 2-0, όμως ο Νόιερ κατέβασε τα ρολά του και απόκρουσε την κεφαλιά του Μπεργκ, κρατώντας την ομάδα του ζωντανή στη διεκδίκηση της νίκης. Η Σουηδία πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εντός τέρματος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την Γερμανία, η οποία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 48ο λεπτό με κοντινή προβολή του Ρόις. Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα του Λεβ έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή με τον Μίλερ, ο οποίος έπιασε μια όμορφη κεφαλιά όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 56ο λεπτό ο Χέκτορ έπιασε ένα αδύναμο γυριστό πλασέ μέσα από την περιοχή, το οποίο δεν είχε κανένα πρόβλημα να μπλοκάρει ο Όλσεν.

Στο 72ο λεπτό ο Βέρνερ έκανε την παράλληλη σέντρα από αριστερά, ο Γκράνκβιστ προσπάθησε να διώξει όμως η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία της ομάδας του, με τον Όλσεν να την αποκρούει δύσκολα και να κρατά το 1-1. Στο 81ο λεπτό η Γερμανία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπόατεγκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δυο λεπτά αργότερα η Σουηδία έφτασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ όμως ο Νόιερ πραγματοποίησε σωτήρια απόκρουση στην κεφαλιά του Γκράνκβιστ. Δυο λεπτά πριν το 90’, η Γερμανία απείλησε με μια καρφωτή κεφαλιά του Γκόμες, την οποία απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Όλσεν. Στο 92ο λεπτό ο Μπραντ έπιασε ένα κεραυνό έξω από την περιοχή και είδε τη μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Όλσεν. Στο 94’ η Γερμανία κέρδισε φάουλ σε πλάγια θέση. Ο Κρος πάσαρε στον Ρόις, ο οποίος πάτησε τη μπάλα και ο μέσος της Ρεάλ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Όλσεν, ολοκληρώνοντας την ανατροπή με 2-1, που κρατά τη Γερμανία ολοζώντανη στο παιχνίδι της πρόκρισης.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΓΙΟΑΚΙΜ ΛΕΒ (ΓΕΡΜΑΝΙΑ): Ο προπονητής της Γερμανίας παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1, αλλάζοντας τέσσερα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την ενδεκάδα της πρεμιέρας με το Μεξικό.

ΓΙΑΝ ΑΝΤΕΡΣΟΝ (ΣΟΥΗΔΙΑ): Ο προπονητής της Σουηδίας παρέταξε την ομάδα του με το γνωστό 4-4-2, με τους Μπεργκ και Τοϊβόνεν να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο. Η Σουηδία έδωσε μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα και προσπάθησε να χτυπήσει την Γερμανία στις αντεπιθέσεις με τους γρήγορους μέσους και επιθετικούς που διαθέτει.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ο Τόνι Κρος ήταν το πρόσωπο του αγώνα καθώς πέτυχε ένα υπερπολύτιμο γκολ που αφήνει τη Γερμανία ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης. Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Ρόις και Γκόμες, οι οποίοι βοήθησαν σημαντικά στο ανέβασμα της ομάδας στην επανάληψη.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Όλσεν, ο οποίος είχε στο ενεργητικό του αρκετές σημαντικές επεμβάσεις. Αρκετά καλή παρουσία είχαν επίσης οι Έκνταλ και Τοϊβόνεν, με τον τελευταίο να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ο Μπόατεγκ ήταν το αρνητικό πρόσωπο από πλευράς νικητών. Με αψυχολόγητα και ανούσια μαρκαρίσματα αντίκρισε δικαιολογημένα την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του εκτεθειμένη.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Υστέρησε σημαντικά ο Γκράνκβιστ ο οποίος δεν ήταν αρκετά καλός στα αμυντικά του καθήκοντα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Υπήρξαν παράπονα για τη διαιτησία και από τις δυο ομάδες. Αμφότερες διαμαρτύρονται για την μη υπόδειξη δυο πέναλτι, ένα για την κάθε πλευρά. Η παρουσία των βοηθών διαιτητών ήταν άριστη όμως ο διαιτητής ήταν μέτριος στο σημερινό παιχνίδι.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΣΟΥΗΔΙΑ 2-1

ΓΚΟΛ: 48’ Ρόις, 95’ Κρος - 32’ Τοϊβόνεν

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Ρούντιγκερ, Χέκτορ (87’ Μπράντ), Κρόος, Ρούντι (31’ Γκουντογκάν), Ντράξλερ (46΄Γκόμες), Μίλερ, Ρόις, Βέρνερ.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιαν Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κλάεσον (74’ Ντουρμάζ), Τοϊβόνεν (78’ Γκιντέτι), Μπεργκ (90’ Τέλιν).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Μπόατενγκ - Έκνταλ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Μπόατεγκ (81’)

ΓΗΠΕΔΟ: «Fisht Olympic Stadium»

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Πολωνία)