Νιγηρία - Αργεντινή 1-2: Με ήρωα τον... Ρόχο!

Η Αργεντινή θα βρει τη Γαλλία στη φάση των 16...

Με δραματικό τρόπο στην επόμενη φάση η Αργεντινή. Μπορεί η Αργεντινή να έκανε το καλύτερο πρώτο της ημίχρονο στη διοργάνωση όμως στο δεύτερο με ένα παιδικό πέναλτι του Μαρσεράνο η Νιγηρία λίγο έλειψε να πάρει την πρόκριση. Τελικά ο Ρόχο στο φινάλε έγραψε το 1-2 και έγινε ο ήρωας της χώρας του. Στους «16» οι Αργεντινοί θα βρουν μπροστά τους τη Γαλλία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πιο ορεξάτη μπήκε στο γήπεδο η Αργεντινή η οποία έδειξε πως ήθελε να αφήσει πίσω της, τις κακές εμφανίσεις. Κρατούσε μπάλα και έλεγχε τον αγώνα, όμως δεν είχε την τελική που έψαχνε. Στο 8’ ο Ταλιάφικο πάτησε περιοχή όμως το σουτ του ήταν άστοχο. Όμως αφού είχαν προειδοποιήσει οι Αργεντινοί στο 14’ και μετά από μαγική μπαλιά του Μπανέγα, ο Μέσι πάτησε περιοχή έκανε το σουτ και έγραψε το 0-1. Στο 26΄ο Ιγκουαΐν έφυγε σε τετ α τετ έκανε το πλασέ ο Ουζόχο όμως έσωσε τη Νιγηρία. Στο 34’ ο Μέσι εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντι Μαρία βρέθηκε στην περιοχή σε πολύ καλή θέση, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών.

Η Νιγηρία μπήκε στο παιχνίδι με στόχο να βρει το γκολ. Σε 50’ ο Μαρσεράνο έκανε χάρη στους Νιγηριανούς, κράτησε στην περιοχή τον Ιγκάλο και ο διαιτητής έδειξε εύκολα τη βούλα. Ο Μόουζες ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-1. Στο 64’ ο Παβόν έψαξε το τέρμα με μια σέντρα σουτ η οποία έφθασε στα χέρια του Ουζόχο. Η Αργεντινή είχε τη μπάλα και πίεζε πολύ ψηλά, όμως δεν είχε το καθαρό μυαλό. Στο 70’ ο Εντιντί δοκίμασε το πόδι του όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ιγουαΐν μόνος στο σημείο του πέναλτι κατάφερε να στείλε τη μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 84’ ο Ιγκάλο βρέθηκε σε τετ α τετ αλλά ο Αρμάνι του είπε όχι, ενώ στο επόμενο λεπτό το φάουλ του Μόουζες πέρασε λίγο έξω. Στο 87’ ο Ρόχο όμως ήταν ο λυτρωτής της Αργεντινής ο οποίος με ωραίο δεξί πλασέ έγραψε το 1-2.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Νιγηρία (Ρορ): Απέναντι στην Αργεντινή αυτό που ήθελε ήταν συγκέντρωση στην άμυνα και με γρήγορη εναλλαγή της μπάλας να βγαίνει μπροστά σε αντεπιθέσεις. Δεν του βγήκε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο όμως στο δεύτερο ήρθε το τέρμα της ισοφάρισης. Πάλεψε να το κρατήσει μέχρι το φινάλε. Λίγο έλειψε να τα καταφέρει, όμως στο τέλος μίλησε ο Ρόχο.

Αργεντινή (Σαμπάολι): Καθαρό μυαλό, πάθος και κατάθεση ψυχής. Αυτά ήθελε ο Σαμπάολι και αυτά είδε στο πρώτο ημίχρονο. Το καλύτερο παιχνίδι της Αργεντινής στη διοργάνωση για το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ήρθε η ισοφάριση και η μπάλα βάρυνε πολύ. Τελικό ο Ρόχο ήταν ο ήρωας και χρυσός σκόρερ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Νιγηρία: Ο Μόουζες σκόραρε με πέναλτι. Όπως και να το κάνουμε μπορεί να μην φάνηκε καθόλου, όμως απ’ τη στιγμή που σκόραρε αξίζει μια θέση εδώ

Αργεντινή: Φυσικά και ο Μέσι έχει μια θέση εδώ. Σκόραρε το τέρμα στο 14’, είχε και δοκάρι στο 34’. Πως να μην είναι ο Ρόχο εδώ με το χρυσό τέρμα

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Νιγηρία: Δεν κατάφερε να προκριθεί. Έκανε ένα παιχνίδι στα μέτρα των δυνατοτήτων της όμως δεν τα κατάφερε. Δεν υπάρχει όμως ποδοσφαιριστής που να απογοήτευσε.

Αργεντινή: Παιδικό λάθος του Μαρσεράνο. Ένας παίκτης με τόση εμπειρία απαγορεύεται σε στατική φάση να δίνει πέναλτι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Εύκολο το πέναλτι που έδωσε στην Νιγηρία, όμως γενικά ήταν μια πολύ καλή διαιτησία. Σωστή η απόφαση στο πέναλτι που ζήτησαν οι Νιγηριανοί και δεν το έδειξε καθώς το χέρι του Ρόχο ήταν ακούσιο. Γενικά ήταν μια καλή διαιτησία

Νιγηρία (Ρορ): Ουζόχο – Ομεουρό (90’ Ιβόμπι), Εκόνγκ, Μπαλαγκάν – Ιντόγου, Μόουζες, Εντιντί, Ετέμπο, Όμπι Μίκελ – Μούσα, Ιεανάτσο (46’ Ιγκάλο)

Αργεντινή (Σαμπάολι): Φράνκο Αρμάνι – Μερκάδο, Οταμέντι, Ρόχο, Ταλιαφίκο – Πέρες (60’ Παβόν), Μασεράνο, Μπανέγα, Ντι Μαρία (71’ Μέσα) – Μέσι, Ιγκουαΐν

Σκόρερ: Μόουζες / Mέσι, Ρόχο

Κίτρινες: Μπαλαγκάν / Μαρσεράνο, Μπανέγα, Μέσι

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Τσουνέιτ Τσακίρ