Σαουδική Αραβία-Αίγυπτος 2-1: Μίλησε στο τέλος ο Αλ Νταουσαρί

Η Σαουδική Αραβία πήρε την τιμητική νίκη που έψαχνε

Με νίκη αποχαιρετά το Μουντιάλ η Σαουδική Αραβία, η οποία επιβλήθηκε με 2-1 της Αιγύπτου σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές συγκινήσεις. Οι Σαουδάραβες ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 94ο λεπτό με τον Αλ Νταουσαρί, αφού προηγουμένως ο Αλ Φαράζ είχε ισοφαρίσει το γκολ του Σαλάχ.

Ιστορία έγραψε ο 45χρονος κήπερ της Αιγύπτου, Ελ Χανταρί, καθώς έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία παίκτης που αγωνίστηκε σε τελική φάση του Μουντιάλ

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Σαουδική Αραβία μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση. Στο 15’ οι Σαουδάραβες απείλησαν με τον Αλ Νταουσαρί, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό αλλά άστοχο σουτ.

Η Αίγυπτος πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 22ο λεπτό με τον Σαλάχ. Ο Σαΐντ βρήκε όμορφα τον αστέρα της Λίβερπουλ ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με μια όμορφη λόμπα, περνώντας τη μπάλα πάνω από τον Αλ Μοσαϊλέμ. Τρία λεπτά αργότερα ο Σαλάχ απώλεσε μια τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-0. Ο Αιγύπτιος βρέθηκε απέναντι από τον Αλ Μοσαϊλέμ όμως το πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Η Αίγυπτος δημιούργησε άλλες δυο καλές ευκαιρίες στο 33ο και 34ο λεπτό με τον Τρεζεγκέ, ο οποίος έκανε δυο άστοχα σουτ. Στο 37’ η Σαουδική Αραβία απείλησε με ένα δυνατό σουτ του Αλ Φαράζ, με τον Χεγκάζι να βάζει το πόδι την τελευταία στιγμή και να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

Δυο λεπτά αργότερα οι Σαουδάραβες κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Φατί μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αλ Μουβαλάντ ο οποίος νικήθηκε από τον Ελ Χανταρί, με τον τερματοφύλακα της Αιγύπτου να πραγματοποιεί μια πολύ μεγάλη απόκρουση. Στο 45’ η Σαουδική Αραβία κέρδισε δεύτερο πέναλτι σε μαρκάρισμα που έγινε στον Αλ Μουβαλάντ μέσα στην περιοχή. Ο Κολομβιανός διαιτητής συμβουλεύτηκε και το VAR για τη συγκεκριμένη φάση, χωρίς να αλλάξει την απόφαση του. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε αυτή τη φορά ο Αλ Φαράζ, ο οποίος νίκησε τον Ελ Χανταρί και έκανε το 1-1, στέλλοντας την ομάδα του ισόπαλη στα αποδυτήρια.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο η Σαουδική μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και προσπάθησε να επιβάλει το δικό της ρυθμό. Οι Σαουδάραβες απείλησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 55ο λεπτό με τον Αλ Μουβαλάντ, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο.

Μέσα ένα λεπτό, στο 69’ και στο 70’, η Σαουδική Αραβία δυο φορές πολύ κοντά στην ολική ανατροπή, με τον Ελ Χανταρί να αποκρούει τις κεφαλιές των Αλ Μοκαουί και Μουχανάντ. Στο 84ο λεπτό η Αίγυπτος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όμως το σουτ του Καχράμπα αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Αλ Μοσαϊλέμ, ο οποίος κράτησε το 1-1. Όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελειώσει ισόπαλο όμως ο Αλ Νταουσαρί είχε άλλη άποψη. Ο επιθετικός της Σαουδικής Αραβίας σκόραρε στο 94ο λεπτό και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, νίκη η οποία πανηγυρίστηκε δεόντως.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ-ΑΙΓΥΠΤΟΣ 2-1

ΓΚΟΛ: Αλ Φαράζ 45’, 94’ Αλ Νταουσαρί – Σαλάχ 22’

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλ Μοσαϊλέμ, Ο.Χαουσαουί, Αλ Μπουράικ, Αλ Φαράζ, Μπαχμπρί (65’ Μουχανάντ), Αλ Σαχρανί, Ατάιφ, Αλ Μοκαουί, Αλ Νταουσαρί, Αλ Μουβαλάντ, Μ.Χαουσαουί.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Ελ Χανταρί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Χαμέντ, Αμπντελσαφί (64’ Ραμαντάν), Φατί, Ελνενί, Τρεζεγκέ (81’ Καχράμπα), Σαΐντ, Μόσε, Σαλάχ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Γκαμπρ