Σοκ και δέος: Τρόμαξε κόσμο η Γιουνάιτεντ

Με μια καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε 5-1 τη Λιντς

Με πραγματική μεταγραφή τον Πολ Πογκμπά, τον Μπρούνο Φερνάντες να είναι ακόμα πιο απολαυστικός από πέρυσι, τον Τζέιντον Σάντσο να κάνει ντεμπούτο και τον Ραφαέλ Βαράν να ενθουσιάζει το πλήθος με την παρουσίασή του, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε 5-1 τη Λιντς στην πρεμιέρα της Premier League.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ ήταν καθηλωτική ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλη ευκολία έφτασε στη νίκη επί του συνόλου του Μαρσέλο Μπιέλσα, που δεν μπόρεσε να γιορτάσει την ανανέωση του συμβολαίου του.

Πρωταγωνιστές ήταν δύο… Ο Πολ Πογκμπά ήταν παίκτης των 100 εκατ. ευρώ, καθώς έκανε τα πάντα στο γήπεδο και μοίρασε τέσσερις ασίστ, ενώ ο Μπρούνο Φερνάντες ήταν ο… Μπρούνο Φερνάντες φτάνοντας σε χατ-τρικ με το ένα γκολ καλύτερο από το άλλο. Εκτός του Πορτογάλου, σκόρερ ήταν οι Γκρίνγουντ και Φρεντ.

Έπειτα από πολλές χαμένες ευκαιρίες, οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ στο 30’ με τον Μπρούνο Φερνάντες να μετατρέπει σε ασίστ την πάσα του Πογκμπά, αλλά η απάντηση των «παγωνιών» ήρθε στο 48’ με το εκπληκτικό σουτ του Έιλινγκ έξω από την περιοχή, στο οποίο δεν είχε περιθώριο αντίδρασης ο Ντε Χέα.

Έκτοτε ήρθε η… καταιγίδα! Με μια σαραντάρα μπαλιά, ο Πογκμπά βρήκε τον Γκρίνγουντ που με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελιέ για το 2-1 στο 52’, ενώ ο Μπρούνο δύο λεπτά αργότερα έκανε το 3-1 με νέα ασίστ του Πογκμπά. Στο πάρτι δόθηκε συνέχεια με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, με τον Λίντελοφ να βρίσκει τον Μπρούνο Φερνάντες που με νέο μαγικό τελείωμα έγραψε το 4-1.

Το τελικό διαμορφώθηκε στο 68’ με τον Φρεντ να λέει «ευχαριστώ» στον Πολ Πογκμπά για τη νέα του ασίστ, σε ένα ονειρικό μεσημέρι για τους φίλους της ομάδας. Σημειώνεται ότι στο 75’ μπήκε στο παιχνίδι ο Σάντσο, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του με τους «κόκκινους διαβόλους».

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση