Μπαρτσελόνα-Τσέλσι 3-0: Στα προημιτελικά με ρεσιτάλ Μέσι

Οι «μπλαουγκράνα» προκρίθηκαν στα προημιτελικά φιλοδωρώντας με τριάρα την Τσέλσι

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 3-0 την Τσέλσι στο «Καμπ Νου» και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «μπλαουγκράνα» ήταν ο τρελαμένος Λιονέλ Μέσι, ο οποίος πέτυχε δυο γκολ και μοίρασε μια ασίστ στον Ντεμπελέ. Ο Αργεντινός σταρ έφτασε τα 100 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι καθώς η Μπαρτσελόνα ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της τελική προσπάθεια μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Μέσι συνεργάστηκε άψογα με τον Σουάρες και νίκησε με ωραίο πλασέ από πολύ πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο γκολ στην καριέρα του. Η Τσέλσι κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στη συνέχεια και προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση. Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε στο 12ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Γουίλιαν το οποίο απόκρουσε ο Τερ Στέγκεν.

Οι «μπλαουγκράνα» πέτυχαν και δεύτερο στο 20ο λεπτό, έπειτα μια εξαιρετική ενέργεια του Μέσι. Ο Αργεντινός ξεχύθηκε ταχύτατα στην επίθεση και έδωσε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Ντεμπελέ, ο οποίος νίκησε τον Κουρτουά με ένα πολύ δυνατό σουτ, δίνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 28ο λεπτό ο Ινιέστα βρήκε με ένα όμορφο τακουνάκι τον Σουάρες όμως ο τελευταίος νικήθηκε από τον Κουρτουά. Η Τσέλσι ανέβασε στροφές στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου και έψαξε το γκολ. Στο 37’ ο Αλόνσο έπιασε ένα ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή όμως ο Τερ Στέγκεν ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα ο Καντέ πλάσαρε τον Τερ Στέγκεν μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Η πιο καλή ευκαιρία της Τσέλσι στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 45ο λεπτό. Ο Μάρκος Αλόνσο έστειλε τη μπάλα στα αριστερό κάθετο δοκάρι του Τερ Στέγκεν με μια όμορφη εκτέλεση φάουλ. Η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Ισπανό, χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Η Τσέλσι μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στην επανάληψη και κυνήγησε με μανία το γκολ χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια καλή φάση. Αντίθετα, η Μπάρτσα ήταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο. Στο 47’ ο Σουάρες πλάσαρε τον Κουρτουά όμως ο κήπερ της Τσέλσι πραγματοποίησε μια σωτήρια απόκρουση με τα πόδια.

Η πίεση της Τσέλσι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν απέφερε καρπούς. Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τους χώρους και κατάφερε να πετύχει και 3ο γκολ στο 63’ με τον Μέσι, ο οποίος πέρασε για δεύτερη φορά τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουρτουά.

Το δεύτερο γκολ του Μέσι «σκότωσε» ουσιαστικά τις όποιες ελπίδες είχε η Τσέλσι για πρόκριση. Η Μπάρτσα έκανε πολύ σωστή διαχείριση του υπέρ της αποτελέσματος, χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα. Η Τσέλσι έφτασε κοντά στο γκολ της τιμής στο 89ο λεπτό όμως η κεφαλιά του Ρούντιγκερ σταμάτησε στο δοκάρι. Οι «μπλαουγκράνα» είχαν άλλες 2-3 καλές ευκαιρίες για να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ όμως δεν τις αξιοποίησαν και έτσι το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΤΣΕΛΣΙ 3-0

ΓΚΟΛ: 3’ και 63’ Μέσι, 20’ Ντεμπελέ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Ζόρντι Άλμπα, Ουμτιτί, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (61’ Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (56’ Παουλίνιο), Ντεμπελέ (67’ Βιδάλ), Μέσι, Σουάρες.

ΤΣΕΛΣΙ (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Φάμπρεγκας, Καντέ, Μάρκος Αλόνσο, Μόουζες (67’ Ζαπακόστα), Γουίλιαν, Αζάρ (82’ Πέδρο), Ζιρού (67’ Μοράτα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Σέρχι Ρομπέρτο – Γουίλιαν, Ζιρού, Αλόνσο

ΓΗΠΕΔΟ: «Καμπ Νου»

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νταμίρ Σκόμινα

Τσάμπιονς Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση