Γιουβέντους - Μάντσεστερ Γ. 1-2: «Διαβολική» ανατροπή!

Βήμα πρόκρισης για τους «Κόκκινους Διαβόλους»

Σε ένα παιχνίδι με τεράστιες συγκινήσεις η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να φύγει απ’ την Ιταλία με το διπλό. Η Γιουβέντους προηγήθηκε με γκολάρα του Ρονάλντο, όμως η Γιουνάιτεντ απάντησε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μάτα στο 86’, ενώ στο 89’ πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Σάντρο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο μπήκαν οι δυο ομάδες. Στα πρώτα λεπτά όμως δεν είχαμε κάποια καλή στιγμή. Οι προϋποθέσεις των δυο ομάδων σταματούσαν στην τελική πάσα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 17’ όταν ένα σουτ του Ρονάλντο πέρασε έξω. Στο 28’ ο Μάτιτς έστειλε μια μπαλιά στην περιοχή της Γιουβέντους με τον Σάντσες να μην προλαβαίνει για λίγα εκατοστά. Στο 32’ ο Κεντίρα δοκίμασε το πόδι του σε μια αντεπίθεση με τον Ντε Χέα να μπλοκάρει σταθερά. Δυο λεπτά αργότερα ο Κουαδράδο επιχείρησε το με τη μπάλα να κτυπά στον Μάτιτς και Ντε Χέα να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στο 35’ ο Κεντίρα βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής μόνος με το σουτ του να καταλήγει στο δοκάρι. Η Γιουνάιτεντ απείλησε με ένα σουτ του Πογκμπά στο 44’ με τον Σέζνι να μπλοκάρει σταθερά. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Μόλις στο 48’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Μαρσιάλ πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντιμπάλα έκανε το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι της Γιουνάιτεντ. Στο 65’ ο Ρονάλντο όμως με ένα μαγικό τρόπο έγραψε το 1-0. Μετά από μπαλιά του Πιάνιτς, έκανε το βολέ στην κίνηση και σημείωσε μια γκολάρα, καθώς δεν άφησε περιθώρια στον Ντε Χέα να αντιδράσει. Δυο λεπτά αργότερα όμως ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ είπε όχι στον Πιάνιτς σε βολίδα από το σημείο του πέναλτι. Στο 73’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να σημαδέψει την εστία από πολύ καλή θέση στην περιοχή. Στο επόμενο λεπτό ο Κουαδράδο βρέθηκε μόνος στο σημείο του πέναλτι, όμως δεν κατάφερε να βρει την εστία. Στο 79’ ο Ράσφορντ έχασε μια καλή ευκαιρία για τους «Κόκκινους Διαβόλους», όμως το σουτ του δεν κατέληξε στα δίχτυα του Σέζνι. Και ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα αλλάξει κάτι στο 86’ ο Μάτα με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-1. Στο 88’ η Γιουνάιτεντ κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο για μπαλιά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιανγκ και από αυτήν ήρθε το 1-2 όταν ο Σάντρο βρέθηκε στη λάθος θέση τη λάθος στιγμή και σημείωσε αυτογκόλ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Γιουβέντους: Όταν σκοράρεις ένα τέτοιο τέρμα τότε έχεις μια θέση εδώ. Και ο Ρονάλντο αξίζει μια θέση στους διακριθέντες.

Μάντσεστερ Γ.: Δεν θα μπορούσε να υπάρχει άλλος ποδοσφαιριστής εδώ πέραν του Μάτα ο οποίος ήταν μπήκε στο παιχνίδι και άλλαξε τα πάντα με μια μαγική εκτέλεση φάουλ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Γιουβέντους: Ο Κεντίρα αν και αρκετά κινητικός και ορεξάτος έχασε δυο μοναδικές στιγμές. Ειδικά στη φάση που βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι, θα περίμενε κανείς να σημάδευε καλύτερα και όχι το δοκάρι.

Μάντσεστερ Γ.: Ο Πογκμπά δεν φάνηκε καθόλου στο παιχνίδι και είναι ένας απ’ τους ποδοσφαιριστές απ’ τον οποίο υπάρχουν απαιτήσεις.