Γιουβέντους - Ολυμπιακός 2-0: Έπεσε με το κεφάλι ψηλά

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός και έχασε στην Ιταλία με 2-0

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο πάλεψε ο Ολυμπιακός, δεν τα κατάφερε και έχασε με 2-0 από τη Γιουβέντους στην Ιταλία. Η «Γηραιά Κυρία» ήταν καλύτερη και κατάφερε δίκαια να φθάσει στη νίκη, χωρίς αυτό όμως να μειώνει την εμφάνιση του Ολυμπιακού που έπεσε με το κεφάλι ψηλά.

Α’ ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δυο ομάδες. Η Γιουβέντους πίεζε ψηλά για να βρει τους χώρους προς την εστία του Προτό. Παρά όμως την πίεση που έβαζε η Γιουβέντους η πρώτη ευκαιρία ήρθε για τον Ολυμπιακό στο 6’ με ένα σουτ του Πάρντο που πέρασε έξω. Η μεγαλύτερη ευκαιρία όμως ήρθε και πάλι για τον Ολυμπιακό στο 13’ όταν ο Οφόε έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Σεμπά που ήταν στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπουφόν. Η Γιουβέντους πάντως πίεζε συνέχεια, όμως η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική. Μάλιστα η πρώτη τελική προσπάθεια της Γιουβέντους ήρθε στο 30’, όταν μετά από ένα κόρνερ των Ιταλών, ο Σάντρο έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει έξω. Δυο λεπτά αργότερα πάντως ο Φιγκέιρας με σουτ απείλησε τον Μπουφόν, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 34’ έγινε η μπαλιά από τον Κουαδράδο, ο Μάντζουκιτς έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Προτό έδιωξε σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε η κεφαλιά του Στουράρο με τον Προτό να πραγματοποιεί μια εξαιρετική επέμβαση. Στο 41’ ο Ολυμπιακός έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Πάρντο να φθάνει στην περιοχή, να κάνει το σουτ, όμως ο Μπουφόν ήταν εκεί. Στο 44’ ο Ντιμπαλά έκανε το σουτ και ενώ ήταν στην περιοχή και ο Προτό έδιωξε και πάλι ενώ στην επόμενη φάση ο Κόστα έκανε τη συρτή μπαλιά η μπάλα βρήκε τον Ένγκελς και κατέληξε στο δοκάρι του Ολυμπιακού. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους. Στο 52’ ο Κουαδράδο έκανε τη μπαλιά από αριστερά, ο Κόστα έπιασε τη γυριστή κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κόστα απείλησε με δυνατό σουτ από απόσταση, το οποίο πέρασε μόλις έξω. Στο 62’ ο Στουράρο έκανε τη μπαλιά, ο Μάντζουκιτς έπιασε τη κεφαλιά, όμως η μπάλα έφθασε εύκολα στα χέρια του Προτό. Στο 66’ ήρθε και η πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο μπήκε στην περιοχή, έδωσε για τον Εμενίκε, αυτός για τον Οφόε, κάνει το σουτ και ο Μπουφόν σώζει. Στο 70’ όμως έγινε το 1-0 για την Γιουβέντους όταν βγήκε μια μπαλιά από τον Σάντρο, ο Νικολάου δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα έφτασε στον Ιγκουαΐν που σκόραρε. Στο 81’ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά για την Γιούβε. Ο Ιγκουαϊν έβγαλε την μπάλα σε Ντιμπάλα που την σήκωσε πάνω από τον Προτό, ο Ένγκελς έδιωξε αρχικά όμως ο Μάντζουκιτς χωρίς τερματοφύλακα έγραψε το 2-0. Μετά και από το 2-0 τα λεπτά που είχαν μείνει ήταν διαδικαστικά χωρίς καμιά ομάδα να βρίσκει τη μεγάλη φάση.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κιελίνι, Μπεντανκούρ, Κουαρδάδο, Ντιμπάλα, Ντάγκλας Κόστα, Σάντρο, Ματουιντί, Μπαρτσάλι, Μάτζουκιτς, Στουράρο

Ολυμπιακός: Προτό, Φιγκέιρας, Ένγκελς, Νικολάου, Κούτρης, Ζντιέλαρ, Ρομαό, Οτζίτζα, Πάρντο, Σεμπά, Εμενίκε.

Τσάμπιονς Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση