Η Βασίλισσα για τρίτη σερί χρονιά στον θρόνο της (Βίντεο & Φωτογραφίες)

Το 3ο σερί και 13ο Champions League στην ιστορία της κατέκτησε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 3-1 κόντρα στην Λίβερπουλ, στον τελικό του Σαββάτου (26/05) που διεξήχθη στο Κίεβο.

Την ευκαιρία να σηκώσει τον 6ο τίτλο στην ιστορία της έχασε η Λίβερπουλ στον τελικό του Σαββάτου. Η μέτρια σε απόδοση Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε την «αχίλλειο πτέρνα» των «κόκκινων» που ήταν ο τερματοφύλακας της, Κάριους, ο οποίος με δύο σφοδρά λάθη στέρησε από την ομάδα του τον φετινό τίτλο. Η τραγική φιγούρα του τελικού ήταν ο πρώτος σκόρερ της Λίβερπουλ σε όλες τις διοργανώσεις, Mοχάμετ Σαλάχ, ο οποίος αποχώρησε κλαίγοντας από τον αγωνιστικό χώρο (30') μετά από τραυματισμό του.

Τραυματίας αποχώρησε και ο ακραίος μπακ της Ρεάλ, Καρβαχάλ, επτά λεπτά αργότερα από την αποχώρηση του Αιγύπτιου επιθετικού.

Το σκορ άνοιξε στο 51’ ο Καρίμ Μπενζεμά  εκμεταλλευόμενος το λάθος του Κάριους στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα.

Την ισοφάριση έφερε με προβολή από κοντά ο Μανέ στο 56’.

Κεφάλι και πάλι στο σκορ έδωσε ο Μπέιλ στο 65’, τέσσερα μόλις λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα με ένα θεματικό ψαλιδάκι.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 83’ ο πρωταγωνιστής του αγώνα Γκάρεθ Μπέιλ μετά από μακρινό σουτ και ασταθής απόκρουση του Κάριους, με την μπάλα να καταλήγει ξανά στα δίχτυα του.

Ο «μοιραίος» του αγώνα ήταν ξεκάθαρα ο τερματοφύλακας των «κόκκινων» ο οποίος με δύο του λάθη κρέμασε την ομάδα του στον μεγάλο τελικό του Champions League.

Δείτε τα στιγμιότυπα του τελικού:

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ (37' Νάτσο), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (61' Μπέιλ), Μπενζεμά (89' Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Άρνολτ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (83' Καν), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (30' Λαλάνα), Φιρμίνο.

Σκόρερ: 51' Μπενζεμά, 64', 83' Μπέιλ / 56' Μανέ