Μονακό-Ντόρτμουντ 3-1: Συνεχίζει να ονειρεύεται

Η Μονακό με συνολικό σκορ 6-3 πήρε σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Η Μονακό απόψε ήταν βγαλμένη από τα όνειρα του κάθε οπαδού της και με μια πολύ καλή εμφάνιση κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League με δεύτερη νίκη απέναντι στην Ντόρτμουντ. Μετά το 3-2 της Γερμανίας οι Μονεγάσκοι επικράτησαν σήμερα με 3-1 και πήραν πανηγυρική πρόκριση. Τα γκολ για την ομάδα του Ζαρντίμ πέτυχαν ο Εμπαμπέ ο Φαλκάο και ο Ζερμάν ενώ για τους Βεστφαλούς μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Ρόις.

Φονικό δίδυμο

Στο πρώτο ημίχρονο ευτυχίσαμε να δούμε δύο γκολ στον αγώνα ενώ η Μονακό πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης. Μόλις στο 3’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ αφού μετά από σουτ του Μεντύ ο Μπούρκι απόκρουσε ασταθώς και ο Εμπαμπέ πλάσαρε ψύχραιμα για το 1-0. Στο 14’ η Ντόρμουντ είχε δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 17’ η Μονακό πέτυχε και δεύτερο γκολ μετά από σέντρα του Λεμάρ με τον Κολομβιανό να κάνει άψογη κεφαλιά. Η Ντόρμουντ αδυνατούσε να επιτεθεί με αξιώσεις και έτσι περιορίστηκε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου σε μια ανούσια κατοχή της μπάλας. Έτσι οι Μονεγάσκοι με τα δύο γκολ που πέτυχαν απόκτησαν και τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League.

Προσπάθησε η Ντόρτμουντ αλλά…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως θα το ήθελε η Ντόρτμουντ για να πετύχει μια σπουδαία ανατροπή ωστόσο τελικά οι Βεστφαλοί δεν τα κατάφεραν. Μόλις στο 48’ ο Ρόις έκανε το 2-1 μετά από γύρισμα του Ντεμπέλε στην περιοχή και πλασέ του Γερμανού. Στο 50’ ο Τουρέ με κεφαλιά ανάγκασε τον Μπούρκι σε δύσκολη επέμβαση ενώ στο 65’ ο Φαλκάο δεν κατάφερε να βρει στόχο στο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Ντόρτμουντ. Στο 69’ ο Εμπαμπέ έφυγε στην αντεπίθεση αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω. Στο 74’ ο Ρόις έπιασε σουτ μέσα από την περιοχή αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Σούμπασιτς. Στο 81’ ο Ζερμάν τιμώρησε την φλύαρη κατοχή της Ντόρμουντ αφού στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 3-1 σκοτώνοντας το παιχνίδι. Η Ντόρτμουντ ήταν αδύνατο να πετύχει τρία γκολ στα εναπομείναντα λεπτά και έτσι η Μονακό πήρε μια πανάξια πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Μονακό: Σούμπασιτς, Τουρέ, Γκλικ, Τζέμερσον, Μεντί, Μουτίνιο, Μπακαγιόκο, Μπερνάρντο Σίλβα (90' Ράτζι), Λεμάρ, Φαλκάο (67' Ντιράρ), Εμπαπέ (81' Ζερμάν)

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Γκίντερ, Σωκράτης, Ντουρμ (27' Ντεμπελέ), Βάιγκλ, Σαχίν (46' Σμέλτζερ), Ρόις, Καγκάβα, Γκερέιρο (72' Πούλισιτς), Ομπαμεγιάνγκ