Νάπολι-Λίβερπουλ 1-0: Με Ινσίνιε στο κόλπο(vid)

Ελπίζει σε πρόκριση η ομάδα του Αντσελότι

Την νίκη με 1-0 απέναντι στην Λίβερπουλ πανηγυρίζει η Νάπολι. Χρυσός σκόρερ ο Ινσίνιε στις καθυστερήσεις που υποχρεώσε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση. Με αυτή τη νίκη οι Ιταλοί ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου με τέσσερις βαθμούς μετά από δυο αγώνες, αφήνοντας πίσω τους Λίβερπουλ και Παρί που έχουν από τρεις.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δυνατά ξεκίνησαν το πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες δείχνοντας πώς ο μοναδικός τους στόχος είναι η νίκη.Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς κάτι το ουσιαστικό.Πρώτη επιθετική προσπάθεια έγινε από πλευράς Λίβερπουλ στο 11ο λεπτό όταν ο  Σαλάχ προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Μανέ εντός περιοχής όμως την πάσα του μάζεψε ο Οσπίνα.Άμεση ήταν η απάντηση της Νάπολη καθώς στο επόμενο λεπτό μετά από εξαιρετική πάσα του Καγιεχόν ο Ινσίνιε έστειλε την μπάλα μόλις έξω.Επόμενη μεγάλη φάση ήταν και πάλι για την Νάπολη στο 33 όταν ο Μίλικ σούταρε εκτός περιοχής και ο Άλισον έδιωξε με το ένα χέρι.Στο 39 ένα σουτ του Άρνολτ πέρασε πάνω από την εστία του Οσπίνα.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πιό δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Νάπολη με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αναζητώντας το γκόλ που θα τις έδινε το προβάδισμα.Μόλις στο 50 ο Μίλικ έκανε το σούτ το οποίο απέκρουσε ασταθώς ο Άλισον και προτού του Ινσίνιε απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ ο Γκόμες.Με την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Μάριο Ρούι ο οποίος έκανε το σούτ και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Άλισον.Νέα προσπάθεια για την Νάπολη στο 56 όταν από πλάγια θέση ο Μάριο Ρόυι έκανε την σέντρα και απομάκρυνε σε κόρνερ πρίν του Ινσίνιε που βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση ο Φαν Ντάικ.Στο 59 σε νέο σούτ του Μίλικ η μπάλα πέρασε έξω.Πρώτη προσπάθεια για γκόλ από πλευράς Λίβερπουλ  ήταν στο 68 όταν μετά από  κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Σαλάχ ο οποίος έστειλε την μπάλα έξω.Νέα ευκαιρία για την Νάπολη στο 75 όταν μετά από σέντρα του Κουλιμπαλί  ο Καγιεχόν έπιασε το σούτ και ο Γκόμες απομάκρυνε πρίν από την γραμμή.Η Νάπολη συνέχισε να πιέζει και στο 82 έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία όταν ο Μέρτενς από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.Το γκόλ ήρθε τελικά για την Νάπολη στο 90 όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια του Καγιεχόν,ο ίδιος γύρισε την μπάλα στον Ινσίνιε και αυτός  την έστειλε στο τέρμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:Κορυφαίοι παίχτες του αγώνα ήταν οι Καγιεχόν και ο Ινσίνιε καθώς από την αρχή του αγώνα αποτελούσαν πηγή κινδύνου για την εστία της Λίβερπουλ.Ακόμα ήταν οι δύο παίχτες που άλλαξαν την μπάλα στο γκόλ που σημειώθηκε και έκρινε τον αγώνα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:Η επιθετική τριπλέττα της Λίβερπουλ καθώς σε καμία στιγμή του αγώνα δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί.

Συνθέσεις:

Νάπολι(Αντσελόττι): Οσπίνα,Μαξίμοβιτς,Αλμπιόλ,Κουλιμπαλί,Ρούι,Άλαν,Χάμσικ(81’ Ζιελίνσκι),Ρουίζ (68’ Βέρντι), Καγιεχόν,Μίλικ (68’ Μέρτενς), Ινσίνιε

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον ,Ρόμπερτσον, Φάν Ντάικ, Γκόμες, Άρνολτ, Μίλνερ, Βαινάλντουμ, Κειτά (19' Χέντερσον/78' Φαμπίνιο), Μανέ (89' Μανέ), Φιρμίνο,Σαλάχ