Ο Γκονζάλο είχε κέφια!

ΜΟΝΑΚΟ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 0-2

Με το ενάμισι πόδι στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Γιουβέντους. Η ιταλική ομάδα κέρδισε την Μονακό με 0-2 με ισάριθμα τέρματα του Ιγκουαϊν. Ο Αργεντινός σκόραρε στο 28’ και στο 59’ και έδωσε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του. Ο επαναληπτικός σε μια βδομάδα στο Τορίνο.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στο Πριγκιπάτο. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν επιθετικά στην αρχή του παιχνιδιού, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Μέσα σε δύο λεπτά, η Γιουβέντους είχε δύο καλές προϋποθέσεις με Άλβες, ενώ οι Μονεγάσκοι είχαν μια ευκαιρία με κεφαλιά του Εμπαπέ, που απέκρουσε εύκολα ο Μπουφόν. Στο 16’, ο Μπουφόν απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Εμπαπέ και πάλι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπουφόν έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Φαλκάο. Στο 28’, η Γιουβέντους σκόραρε με εκπληκτικό τρόπο. Ήταν η πάσα του Αργεντινού επιθετικού στον Άλβες από δεξιά. Ο Βραζιλιάνος ελίχθηκε ωραία και με εκπληκτικό τακουνάκι βρήκε τον Ιγκουαϊν που με εκπληκτικό πλασέ στην γωνία του Σούμπασιτς σκόραρε. Στη συνέχεια, η Μονακό προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς επιτυχία, ενώ η Γιουβέντους διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα με σχετική άνεση. Ένα πρώτο ημίχρονο με γρήγορο ρυθμό και με τους Ιταλούς μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη άρχισε με ευκαιρία για την Μονακό. Ήταν η μπαλιά του Σίλβα στον Φαλκάο, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο Μπουφόν απέκρουσε σταθερά. Η Μονακό είχε σε λίγα λεπτά άλλη μια ευκαιρία με τον Μπερνάρντο Σίλβα στο 51’. Στο 55’ ο Μαρκίζιο έκανε το πλασέ, όμως ο Σούμπασιτς απέκρουσε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Στο 59’, όμως οι Ιταλοί σκόραραν και δεύτερο γκολ με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ήταν η μπαλιά του Ντάνι Άλβες στον Ιγκουαϊν στο δεύτερο δοκάρι και ο Αργεντινός με πλασέ στην κίνηση σκόραρε για το 0-2. Στη συνέχεια, η Μονακό προσπάθησε να επιτεθεί για να μειώσει το σκορ, όμως η Γιουβέντους αμυνόταν υποδειγματικά και διαχειριζόταν το υπέρ της σκόρ με άνεση. Στο 90’ ο Μπουφόν απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Ζερμέν στην τελευταία καλή φάση του αγώνα.

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τους Ιταλούς δίκαιους νικητές και με το ενάμισι πόδι στον μεγάλο τελικό του Κάρντιφ.

Οι συνθέσεις:

Μονακό: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Τζέμερσον, Μπακαγιόκο, Γκλικ, Μπερνάρντο Σίλβα, Σιντιμπέ, Λεμάρ, Εμπαπέ, Ντιράρ, Φαλκάο

Γιουβέντους:  Μπουφόν, Σάντρο, Κιελίνι, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Άλβες, Πιάνιτς, Μαρκίζιο, Ιγκουαΐν, Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα

Τσάμπιονς Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση