Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ 2-3: Εφιαλτικό ξεκίνημα

Με το χειρότερο τρόπο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο Τσάμπιονς Λιγκ

Μια από τις χειρότερες βραδιές του στην Ευρώπη πέρασε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Χάσι έχασε με κατεβασμένα τα χέρια από την Σπόρτινγκ με 2-3. Οι Πορτογάλοι ήταν καλύτεροι και ουσιαστικοί σε όλο το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος και αφού τα πάντα είχαν κριθεί ο Ολυμπιακός ξύπνησε, όμως τότε ήταν αργά. Ότι δεν πέτυχε η ομάδα του Χάσι σε 88 λεπτά, το πέτυχε ο Πάρντο σε 5 λεπτά μιας και πέτυχε δυο τέρματα (όμως όπως είπαμε ήταν πλέον αργά). Έτσι ο Ολυμπιακός χρειάζεται πολύ καλές εμφανίσεις και βαθμούς απέναντι σε Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα.

Α' ημίχρονο

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε ο αγώνας για τον Ολυμπιακό. Μόλις στην πρώτη φάση του αγώνα, η Σπόρτιγνκ κέρδισε ένα φάουλ από δεξιά. Η εκτέλεση του, βρήκε τον Ντουμπιά μόνο στην περιοχή και από κοντά να νικά τον Καπίνο με κεφαλιά, γράφοντας έτσι νωρίς το 0-1. Έπειτα ο Ολυμπιακός προσπάθησε να συνέλθει και κράτησε λίγο τη μπάλα. Μόλις όμως η ομάδα του Χάσι άρχισε να παίζει πιο ζωντανά, μια αντεπίθεση της Σπόρτινγκ στο 13’ του αγώνα έφερε το 0-2. Έπειτα από κόρνερ του Ολυμπιακού, και με δυο πάσες οι Πορτογάλοι, έβγαλαν τον Ζέλσον μόνο απέναντι στον Καπίνο, και με ένα ψύχραιμο πλασέ ήρθε το 0-2. Πέντε λεπτά αργότερα οι Πορτογάλοι έφτασαν κοντά και σε τρίτο τέρμα. Σε νέα αντεπίθεση ο Φερνάντες έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Καπίνο. Στο 22’ ο Ζέλσον βρέθηκε μόνος απέναντι στον Καπίνο, με τον πορτιέρο του Ολυμπιακού να λέει όχι. Στο 26’ αργότερα σημειώθηκε και η πρώτη καλή τελική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Από το ύψος της περιοχής ο Οφόε με αρκετό χώρο έκανε το σουτ, με την μπάλα όμως να φεύγει έξω. Ένα λεπτό αργότερα ο Καρσελά βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως και πάλι η μπάλα έφυγε έξω. Στο 30’ ο Μάριν έδωσε ωραία πάσα στον Φορτούνη, που από το ύψος της περιοχής έκανε ένα πλασέ, με τον πορτιέρο όμως της Σπόρτινγκ να πέφτει στην γωνιά του και να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα. Και εκεί που πίεζε ο Ολυμπιακός, στο 39’ η Σπόρτινγκ βρήκε νέο δοκάρι. Χωρίς τερματοφύλακα ο Ζέλσον σημάδεψε το δοκάρι, η πίεση του Φιγκέιρας ήταν καταλυτική σε αυτή τη φάση. Στο 42’ τα τραγικά λάθη του Ολυμπιακού συνεχίστηκαν και μια πάσα από την άμυνα της Σπόρτινγκ ο Φερνάντες βρέθηκε μόνος με τον Καπίνο και έγραψε το 0-3.

Με πολύ κακό ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μέχρι το 60’ δεν καταγράφηκε ούτε και μια τελική ευκαιρία. Σε εκείνο το λεπτό, ο Μάριν έκανε μια ωραία μπαλιά, ο Τζούρτζεβιτς προσπάθησε για την προβολή, όμως δεν βρήκε τη μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα, και πάλι ο Μάριν έκανε τη μπαλιά, ο Τζούρτζεβιτς με προβολή δοκίμασε να νικήσει τον Πατρίσιο, όμως ο Κόατες έβαλε κόντρα και η μπάλα έφυγε έξω. Στο 64’ ο Εμενίκε πήρε τη μπάλα μετά από λάθος του Πατρίσιο στην περιοχή της Σπόρτινγκ, πήγε όμως αρκετά πλάγια και το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε έξω. Ο χρόνος πάντως κυλούσε και ο Ολυμπιακός πίεζε πιο ψηλά. Στο 88' είχαμε νέο δοκάρι για τη Σπόρτινγκ από την κεφαλιά του Ντοστ. Από εκεί και πέρα πήρε δράση ο Πάρντο. Στο 89' με εξαιρετική ατομική ενέργεια έγραψε το 1-3, ενώ στο 90+2 μείωσε με προβολή σε 2-3. Τα δυο τέρματα όμως ήρθα πολύ αργά και ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να γυρίσει ένα παιχνίδι που ξεκίνησε στραβά και κυλούσε στραβά μέχρι και το 88'. Βέβαια έψαξε το θαύμα όμως όπως είπαμε ήταν ήδη αργά.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Ομάρ, Ενγκελς, Ρομαό, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Οφόε, Μάριν, Καρσελά, Φορτούνης, Τζούρτζεβιτς

Σπόρτιγνκ: Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κόατες, Ματιέ, Σίλβα, Γουίλιαμ, Μπατάλια, Ζέλσον, Ακούνια, Φερνάντες, Ντουμπιά