Παρτιζάν - Ολυμπιακός 1-3: Με μπιγκ ΜΠΕΝ άλωσε το Βελιγράδι

Με τον Μπεν σε μεγάλη φόρμα ο Ολυμπιακός άλωσε το Βελιγράδι

Με μια μεστή εμφάνιση ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση. Με δυο τέρματα του Μπεν και ένα του Εμενίκε η ομάδα του Χάσι επικράτησε με 3-1 της Παρτιζάν στο Βελιγράδι. Το πρώτο βήμα έγινε και μάλιστα με νίκη εκτός έδρας και πλέον ο δρόμος είναι ανοικτός για την πρόκριση του Ολυμπιακού στα play off του Champions League.

Α’ ημίχρονο

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό. Μόλις στο 6’ ο Μάριν έδωσε μια πανέμορφη πάσα στον Μπεν, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή της Παρτιζάν και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 0-1. Στο 9’ ο Καρσελά απείλησε και πάλι τους Σέρβους, όμως το σουτ του από δύσκολη θέση (αριστερά στο ύψος της περιοχής), σταμάτησε στον τερματοφύλακα των Σέρβων. Ένα λεπτό αργότερα η Παρτιζάν απάντησε στο τέρμα. Ήταν η αδράνεια από την άμυνα του Ολυμπιακού την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ταβάμπα και από το ύψος του πέναλτι με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Καπίνο για το 1-1. Μετά όμως από τα δυο τέρματα, το παιχνίδι έχασε για λίγο τον ρυθμό του. Τα λάθη των δυο ομάδων ήταν πολλά. Χαρακτηριστικό πως η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 27’ όταν το σουτ του Μίλεβιτς σταμάτησε στο σώμα του Ρομαό. Στο 31’ ο Γιάνκοβιτς εκτέλεσε ένα κόρνερ για την Παρτιζάν, ο Τζούρτζεβιτς πήρε την κεφαλιά, όμως ο Καπίνο μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου. Η Παρτιζάν κέρδιζε εύκολα τη μπάλα από τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού, όμως οι Σέρβοι δεν τα κατάφεραν να πετύχουν άλλο τέρμα. Χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός έκανε μόλις 2 τελικές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Όπως ξεκίνησε στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος. Στο 48’ ο Κούτρης έκανε τη μπαλιά στη περιοχή των Σέρβων, ο Μπεν έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Σεμπά μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ, όμως ο πορτιέρο της Παρτιζάν έσωσε. Στο 51’ ο Λεονάρντο απάντησε στις καλές ευκαιρίες του Ολυμπιακού, όταν το σουτ του πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Καπίνο. Στο 56’ ο Μπεν βρέθηκε στην περιοχή και αφού έκανε μια εξαιρετική κίνηση, έστειλε τη μπάλα με σουτ στο παραθυράκι του τερματοφύλακα των Σέρβων. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ένα πολύ πιο μυαλωμένο παιχνίδι. Οι παίκτες του Χάσι προσπάθησαν αν ελέγξουν τον ρυθμό και μάλιστα τα κατάφεραν καλά. Στο 72’ του αγώνα ήρθε η επόμενη φάση που ήταν για την Παρτιζάν. Ο Όστοϊτς πήρε μια κεφαλιά στην περιοχή του Ολυμπιακού, με τη μπάλα να περνά όμως μόλις έξω και δίπλα από τα δοκάρια του Καπίνο. Από εκεί και πέρα η Παρτιζάν δεν είχε κάποια άλλη φάση. Αντίθετα στο 90+1 ο Εμενίκε πήρε την εξαιρετική πάσα από τον Φιγκέιρας και έγραψε το 1-3 βάζοντας τίτλους τέλους

Παρτιζάν: Κλιάιτς, Ταβάμπα, Βουλίτσεβιτς, Τσίρκοβιτς, Γιάνκοβιτς, Όστοϊτς, Μπίλχερ, Μίλεβιτς, Κόσοβιτς, Τζούρτζεβιτς, Λεονάρντο

Ολυμπιακός: Καπίνο, Κούτρης, Ρομαό, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Οφόε, Σιώπης, Σεμπά, Μάριν, Καρσελά, Μπεν