Πόρτο - Λίβερπουλ 1-4: Οι «Reds» θέλουν και το Champions League!

Αναμένονται ματσάρες με την Μπαρτσελόνα στα ημιτελικά

Άλλη μια νίκη ενάντια στην Πόρτο, αυτή τη φορά με 1-4 μέσα στο Dragao και με συνολικό σκορ 6-1 η Λίβερπουλ προκρίνεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης εκεί όπου θα αντιμετωπίσει σε δύο σπουδαίες μάχες την Μπαρτσελόνα, με την πρώτη αναμέτρηση να είναι στην Βαρκελώνη. Τα γκολ για την ομάδα του Κλοπ σημείωσαν οι Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο, Φαν Ντάικ ενώ για την Πόρτο, η οποία το πάλεψε αρκετά είχε μειώσει ο Μιλιτάο.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στα 35 δευτερόλεπτα η Πόρτο έγινε απειλητική, με τον Κορόνα ο οποίος έκανε πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια. Στο 7ο λεπτό ο Μαρεγκά έκανε το πλασέ εντός περιοχής, ο Άλισον όμως έπεσε και μάζεψε. Στο 15’ ο Τέγιες έβγαλε την σέντρα με τον Μαρεγκά να κάνει το σουτ εν κινήσει, στέλνοντας όμως την μπάλα εκτός. Στο επόμενο δεκάλεπτο η Πόρτο συνέχιζε να πιέζει ασφυκτικά, ωστόσο δεν βρήκε το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Κι από εκεί που η Πόρτο είχε φτάσει μέχρι και τις 14 τελικές προσπάθειες η Λίβερπουλ στην πρώτη της τελική, στο 28ο λεπτό έκανε το 0-1 με τον Μανέ, ο οποίος πλάσαρε από κοντά μετά το γύρισμα του Σαλάχ και αφού πρώτα έγινε χρήση του VAR. Στο 40’ η Πόρτο απείλησε με τον Κορόνα, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Άλισον μάζεψε εύκολα, στην τελευταία καλή στιγμή του 1ου μέρους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν από μία αλλαγή. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στην Πόρτο, στο 54ο λεπτό όταν από την σέντρα του Ερέρα, ο Σοάρες έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας όμως την μπάλα εκτός. Στο 56’ ο Μανέ έβγαλε την σέντρα προς το μέρος του Σαλάχ, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 65ο λεπτό η Λίβερπουλ βγήκε σε αντεπίθεση, με τον Άρνολντ να δίνει υπέροχη κάθετη πάσα προς το μέρος του Σαλάχ, ο οποίος με άψογο πλασέ νίκησε τον Κασίγιας και έκανε το 0-2. Παρ’ όλα αυτά στο 69’ η Πόρτο μείωσε σε 1-2 με τον Μιλιτάο ο οποίος σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 72’ ο Χέντερσον έβγαλε πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Μανέ, ο οποίος πέρασε τον Κασίγιας, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια! Στο 77ο λεπτό η Λίβερπουλ έκανε το 1-3, με τον Φιρμίνο ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά μετά την σέντρα του Χέντερσον. Στο 84’ ο Μίλνερ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μανέ έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Φαν Ντάικ την δεύτερη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Διακριθέντες:

Πόρτο: Πολύ καλή εμφάνιση από τον αρχηγό της Ερέρα, του οποίου η απουσία φάνηκε στο 1ο παιχνίδι (λόγω καρτών). Πολύ καλός δημιουργικά και ο Μπραχίμι που ήταν μόνιμη απειλή για την Λίβερπουλ.

Λίβερπουλ: Άλλη μια εξαιρετική απόδοση έπιασε ο Μανέ, τόσο για το γκολ του, όσο και για την συνεισφορά του στο αμυντικό κομμάτι. Παράλληλα, ήταν καθοριστικός για άλλο ένα παιχνίδι ο Φαν Ντάικ.

Απογοήτευσαν:

Πόρτο: Για άλλο ένα παιχνίδι ο Μαρεγκά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε, μη καταφέρνοντας να σκοράρει κάποιο γκολ.

Λίβερπουλ: Πολύ κακό 1ο ημίχρονο από τον Οριγκί, δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο προπονητής του και σωστά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Πολύ μέτριο παιχνίδι και από τον Ρόμπερτσον, σε μια από τις χειρότερες του εμφανίσεις με τους «Reds».

Κοουτσάρισμα:

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Το πάλεψε αρκετά η ομάδα του, εάν είχε καταφέρει να προηγηθεί, πιθανότατα θα βλέπαμε άλλο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά η Πόρτο έκανε μια πολύ καλή πορεία και δίνει την μάχη με την Μπενφίκα για την κορυφή του Πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Για 2η συνεχόμενη χρονιά θα δει την ομάδα του στα ημιτελικά της διοργάνωσης, πλέον μάχεται σε δύο μέτωπα και θα δούμε μέχρι που μπορούν να φτάσουν οι «Reds».

Διαιτησία ( Danny Makkelie): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ολλανδός διαιτητής.

Πόρτο: Κασίγιας, Μιλιτάο, Φελίπε, Πέπε, Τέγιες, Κορόνα (Φερνάντο 78'), Ντανίλο, Ερέρα, Μπραχίμι (Κόστα 81'), Οτάβιο (Σοάρες 46'), Μαρεγκά

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ (Γκόμεζ 66'), Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον (Χέντερσον 71'), Φαμπίνιο, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ, Οριγκί (Φιρμίνο 46')

Σκόρερς: Μιλιτάο / Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο, Φαν Ντάικ

Κίτρινες Κάρτες:  Πέπε / Μανέ