Ρεάλ Μαδρίτης - Λίβερπουλ 3-1: Ιστορικό 3peat με τριάρα και η «Βασίλισσα» στο θρόνο της!

Η Ρεάλ Μαδρίτης για 3η σερί σεζόν είναι στην κορυφή της Ευρώπης

Για 3η σερί χρονιά η Ρεάλ Μαδρίτης είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης. Ο Ζιντάν είναι πρώτος προπονητής που σηκώνει τρεις σερί σεζόν το Champions League, και για ακόμη μια χρονιά η Ρεάλ πανηγυρίζει. Το σκορ άνοιξε ο Μπενζεμά από τραγικό λάθος του Κάριους. Ο Μανέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα και ο Μπέιλ με ανάποδο έδωσε προβάδισμα, ενώ μ’ ένα δεύτερο τραγικό λάθος του Κάριους ο Μπέιλ έγραψε το 3-1.

A’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε η Λίβερπουλ στο πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα δέκα λεπτά έφθανε με ευκολία στην εστία του Νάβας, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει κάποια φάση. Τα σουτ των Φιρμίνο, Μίλνερ και Σαλάχ σταμάτησαν στα σώματα αμυντικών. Η απάντηση της Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε στο 11’ όταν ο Μαρσέλο γύρισε άψογα και πέρασε απ’ τον Χέντερσον έκανε και το δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 13’ ο Άρνολντ έπιασε το ριμπάουντ μετά από δυνατό σουτ του Φιρμίνο που σταμάτησε στον Ράμος, πυροβόλησε όντας μέσα στην περιοχή, με τον Νάβας να λέει όχι. Δυο λεπτά αργότερα σε μια αντεπίθεση της Ρεάλ, ο Ρονάλντο πάτησε περιοχή έκανε και το δυνατό σουτ το οποίο πέρασε όμως πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 25’ όμως σε μια κόντρα μεταξύ Ράμος και Σαλάχ ο πρώτος κλείδωσε με τα χέρια του τα χέρια του Αιγύπτιου, βρέθηκαν στο έδαφος με τον Σαλάχ να κτυπά στον ώμο. Ο Αιγύπτιος με δάκρυα έσφιξε τα δόντια όμως στο 30’ δεν μπόρεσε να συνεχίσει και έφυγε μα δάκρυα απ’ το γήπεδο. Στο 34’ ο Μπενζεμά βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Φαν Ντάικ έβαλε την κόντρα για να διώξει. Δυο λεπτά αργότερα ο Καβραχάλ πάτησε άσχημα το πόδι του στο έδαφος, και απ’ την πρώτη στιγμή φάνηκε πως το πρόβλημα ήταν σοβαρό. Αποχώρησε και αυτός με δάκρυα στα μάτια. Στο 43’ ο Ρονάλντο έπιασε την κεφαλιά από καλό σημείο, ο Κάριους είπε όχι, όμως ο Μπενζεμά σκόραρε. Το τέρμα όμως δεν μέτρησε μιας και ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ. Στο 45+1 ο Μπενζεμά έκανε το δυνατό σουτ, από καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Β’ ημιχρονο

Εντελώς διαφορετικό το δεύτερο ημίχρονο. Στο 48’ ο Άρνολντ, έκανε το λάθος στην άμυνα του, ο Ίσκο βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ και έγραψε το 1-0. Το τέρμα ήρθε από παιδικό λάθος του Κάριους, που έριξε τη μπάλα με τα χέρια στα πόδια του Μπενζεμά. Η απάντηση της Λίβερπουλ όμως ήρθε στο 55’. Μετά από κόρνερ ο Λόβρεν έπιασε την πρώτη κεφαλιά, και ο Μανέ με προβολή έγραψε το 1-1. Το παιχνίδι ήταν στα ίσα και πάλι με τις δυο ομάδες να ξεκινούν απ’ την «αρχή». Στο 64’ όμως ο Μπέιλ με την πρώτη του επαφή στο παιχνίδι, και με ένα απίστευτο ψαλιδάκι έγραψε το 2-1. Ένα τέρμα που άφησε άναυδο και τον ίδιο τον Ζιντάν. Στο 69’ ο Μανέ έκανε το δυνατό σουτ, απ’ το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Νάβας. Στα 74’ ο Ρονάλντο έφυγε σε τετ α τετ, όμως ο Λόβρεν τελευταία στιγμή τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 81’ ο Μπενζεμά έπιασε το βολέ από εξαιρετική θέση στην περιοχή, με τον Κάριους να του λέει όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Μπέιλ έκανε ένα σουτ από αρκετά μακριά, με τον Κάριους να χάνει τη μπάλα απ’ τα χέρια και το 3-1 να δίνει ένα τεράστιο προβάδισμα.

Κοουτσάρισμα

Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ζινεντίν Ζιντάν παρέταξε την ομάδα του με στόχο να ελέγξει και γιατί όχι να σταματήσει τον γρήγορο ρυθμό της Λίβερπουλ. Ο Γάλλος γνώριζε πως ο… δαιμόνιος Σαλάχ μπορεί να δημιουργήσει μεγάλο κίνδυνο μαζί με τους Φιρμίνο και Μανέ, γι’ αυτό δεν θέλησε να δεχθεί γκολ. Μετά την έξοδο του Αιγύπτιου, ο ρυθμός άλλαξε, με τη Ρεάλ να ξεδιπλώνει τις επιθετικές της αρετές, με γρήγορες πάσες ώστε να διασπάσει την άμυνα της Λίβερπουλ.

Λίβερπουλ: Ο Κλοπ άρχισε με γρήγορο τέμπο γι’ αυτό και σε μεγάλα χρονικά διαστήματα επέβαλε τον ρυθμό της γιατί ήθελε να πετύχει το γκολ. Επίσης, στην άμυνα έκλεισε τους χώρους, με αποτέλεσμα οι γραμμές να ήταν ενωμένες. Η αναγκαστική αλλαγή του Σαλάχ, άλλαξε τα πλάνα του Γερμανού προπονητή, με αποτέλεσμα να δώσει χώρο στους γηπεδούχους.

Διακριθέντες

Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Μπέιλ μπορεί να εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κάριους και άνοιξε το σκορ, όμως αυτός που ξεχώρισε δεν είναι άλλος από τον Μπέιλ. Ο Ουαλός ποδοσφαιριστής της Ρεάλ με δύο προσωπικά του γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ από 1-1 σε 3-1. Επίσης το δεύτερο γκολ του Μπέιλ ήταν από τα καλύτερα που είδαμε, καθώς σημειώθηκε με ανάποδο ψαλιδάκι.

Λίβερπουλ: Ο Μανέ ταλαιπώρησε την άμυνα των Ισπανών, ήταν επικίνδυνος, καθώς ήταν παρών σε όλες τις φάσεις της Λίβερπουλ. Επίσης, ο ποδοσφαιριστής των «κόκκινων» έφερε το ματς στα ίσα (1-1) και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του. Για τους φιλοξενούμενους, πολύ καλή παρουσία είχε και ο Φαν Ντάικ ο οποίος σταμάτησε αρκετές επιθέσεις της Ρεάλ με τις καίριες επεμβάσεις του.

Απογοήτευσαν

Ρεάλ Μαδρίτης: Άργησε να βρει τον ρυθμό της η ομάδα της Μαδρίτης, αφού στο πρώτο μέρος δεν πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κασεμίρο έδειξε πως δεν είχε καθαρό μυαλό σε αρκετές φάσεις και φάνηκε πως ήταν πίσω από το καλό του πρόσωπο. Επίσης, ο Ίσκο ήταν αρνητικός αφού δεν βοήθησε την ομάδα του στις επιθετικές ενέργειες, γι’ αυτό και ο Μπέιλ πέρασε στην θέση του στο 60’.

Λίβερπουλ: Χάρισε το εύκολο γκολ μέσω του οποίου η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό. Ο Κάριους σε μια ανυποψίαστη φάση προσπάθησε να δώσει με τα χέρια σε συμπαίχτη του, όμως η μπάλα χτύπησε στον Μπενζεμά και 1-0 στον τελικό. Ωστόσο η… γκίνια του δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 2-1 η Λίβερπουλ πίεζε για την ισοφάριση, όμως στο 83’ ο Κάριους δεν υπολόγισε το σουτ του Μπέιλ και αναγκάστηκε ξανά να βγάλει την μπάλα από τα δίκτυα του.

Διαιτησία

Απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία του Milorad Mazic αλλά και των βοηθών του. Το διαιτητικό τιμ αντεπεξήλθε πλήρως στο δύσκολο παιχνίδι της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, καθώς δεν χάθηκε ούτε ο πειθαρχικός έλεγχος. Στο 43’ σωστά δεν μέτρησε το γκολ της Ρεάλ αφού ο Ρονάλντο ήταν πιο μπροστά όταν έπιασε την κεφαλιά (στην συνέχεια σκόραρε ο Μπενζεμά).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ (37' Νάτσο), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (61' Μπέιλ), Μπενζεμά (89' Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Άρνολτ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (83' Καν), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (30' Λαλάνα), Φιρμίνο.

Σκόρερ: 51' Μπενζεμά, 64', 83' Μπέιλ / 56' Μανέ