Ρεάλ-Μπάγερν 2-2: Στον τελικό με τη ψυχή στο στόμα η «βασίλισσα» (vid)

Η Ρεάλ θα είναι παρών στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στο Κίεβο

Έκλεισε ραντεβού για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Ισπανοί εξήλθαν ισόπαλοι με την Μπάγερν Μονάχου (2-2), ωστόσο σε συνδυασμό με τη νίκη τους στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα (1-2) εξασφάλισαν το εισιτήριο για τον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Μπάγερν μπήκε φουριόζα και έτοιμη να φέρει τα… κάτω πάνω στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Οι Γερμανοί μόλις στο 3ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ όταν ο Κίμιχ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μετά από λάθος διώξιμο του Ράμος. Η Ρεάλ απάντησε γρήγορα και στο 11’ ο Μπενζεμά με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, αξιοποιώντας πλήρως την σέντρα ακριβείας του Μαρσέλο. Ο ρυθμός έπεσε για τα επόμενα λεπτά και πέραν κάποιων προϋποθέσεων, δεν σημειώθηκαν αξιόλογες ευκαιρίες. Μέχρι το 32’ όταν η Μπάγερν πήρε και πάλι τα πάνω της και ο Μίλλερ απείλησε την εστία των Ισπανών με πλασέ το οποίο απέκρουσε ο Νάβας. Ένα λεπτό αργότερα, ο Λεβαντόφσκι μόνος με τον κίπερ της Ρεάλ έχασε στο μεταξύ τους τετ-α-τετ, όμως ο Νάβας απέκρουσε ασταθώς και ο Χούμελς στο… ριμπάουντ έστειλε την μπάλα ψηλά έξω. Στο 39’ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν την αντίπαλη εστία όταν ο Ρονάλντο με σουτ ανάγκασε τον Ουλράιχ να αποκρούσει σε κόρνερ, ενώ στην εκτέλεση ο Ράμος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική των δικτύων. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, η Μπάγερν διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι μετά από χέρι του Μαρσέλο στην περιοχή και σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή, φαίνεται πως υπήρξε παράβαση.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Ρεάλ είχε… Νάβας αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή. Οι γηπεδούχοι με γκολ από τα… αποδυτήρια πήρε προβάδισμα όταν ο Ουλράιχ στο 46’ έκανε τραγικό λάθος και ο Μπενζεμά μόνος με την εστία έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυτα για το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι παρά το σοκ, δεν τα έβαλαν κάτω και στο 51’ απείλησαν μετά από δυνατό σουτ του Αλάμπα το οποίο εξουδετέρωσε ο Νάβας με εξαιρετική επέμβαση. Τρία λεπτά αργότερα, η Ρεάλ κατέγραψε κλασσική ευκαιρία μέσω της οποίας μπορούσαν να τελειώσουν το ματς, όμως ο Ρονάλντο εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα ψηλά έξω. Οι Γερμανοί στο 63’ έφεραν ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία μετά από πλασέ του Ροντρίγκες και πίεσαν για τη νίκη. Στο 74’ ο Τολισό έπιασε το σουτ, όμως ο Νάβας «δήλωσε» και πάλι παρών, ενώ στο 80’ ο Μίλλερ έκανε την κεφαλιά όμως ο κίπερ της Ρεάλ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν το τελευταίο δεκάλεπτο, όμως το σκορ δεν άλλαξε και οι Ισπανοί πανηγύρισαν με την… ψυχή στο στόμα!

Η ενδεκάδα της Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Βάσκεθ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Κόβατσιτς (73' Κασεμίρο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (73 Μπέιλ), Ασένσιο (88' Νάτσο).

Η ενδεκάδα της Μπάγερν: Ουλράιχ, Κίμιχ, Αλάμπα, Χούμελς, Ζίλε, Αλκάνταρα, Τολισό (Βάγκνερ), Ριμπερί, Ροντρίγκες (84' Μαρτίνεθ), Μίλερ, Λεβαντόφσκι.

Σκόρερ: 11', 46' Μπενζεμά / 3' Κίμιχ, 63' Ροντρίγκες

Κίτρινες: Μόντριτς, Βάσκεθ, Βαράν, Κασεμίρο