Ριέκα-Ολυμπιακός 0-1: Στ' αστέρια πάμε...

Για 18η φορά στην ιστορία του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός

Για 18η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός προκρίνεται στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Μπέσνικ Χάσι κέρδισε την Ριέκα με 0-1 στην Κροατία, χάρις σε ένα γκολ του Μάρκο Μαρίν στο 25’.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε το παιχνίδι στην Κροατία. Στο 10’, ο Μίσιτς είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ στα χέρια του Καπίνο. Η δεύτερη φάση για τους Κροάτες ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν το πλασέ του Γκαβράνοβιτς σε κενή εστία απομακρύνθηκε από τον Ρέτσο. Στο 20’, έγινε η σέντρα από τον Οφόε και η κεφαλιά του Μπεν πέρασε παράλληλα από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα, έγινε η σέντρα από τον Χέμπερ που βρήκε τον Γκοργκόν ανενόχλητο στην περιοχή, ο οποίος έκανε την κεφαλιά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, η ελληνική ομάδα σκόραρε για το 0-1. Ήταν η αντεπίθεση της ομάδας του Μπέσνικ Χάσι, ο Οφόε πάσαρε στον Μαρίν στον κενό χώρο, ο οποίος με πλασέ «νίκησε» τον Σλούγκα. Στο 31’, ο Μάριν και πάλι είχε ένα πολύ καλό σουτ που απέκρουσε ο Σλούγκα σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Βούκοβιτς με πλασέ βρήκε το δοκάρι από γύρισμα του Ρέτσου. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήλεγχε το παιχνίδι χωρίς να κινδυνέψει ιδαίτερα και κρατούσε με ευκολία το υπέρ του προβάδισμα.

Η επανάληψη άρχισε στον ίδιο ρυθμό. Στο 49’, ο Μπεν είχε ένα σουτ άουτ. Στο 53’, ο Μίσιτς απείλησε την εστία του Καπίνο με καλό σουτ άουτ. Στο 54’, ο Καπίνο απέκρουσε το σουτ του Γκαβράνοβιτς εντυπωσιακά. Οι Κροάτες «ανέβασαν» ρυθμούς στην συνέχεια και πίεσαν αρκετά την εστία του Καπίνο, ψάχνοντας την ισοφάριση. Στο 65’, ο Ντιόγκο Φιγκέιρας είχε ένα καλό σουτ από αριστερά μέσα στην περιοχή μόλις άουτ. Στο 79’ ο Ματεϊ έφυγε μόνος απέναντι στο Καπίνο, όμως πλάσαρε άουτ. Στο 83’ ο Πρσκαλο απέκρουσε το πλασέ του Μπεν, χάνοντας άλλη μια πολύ καλή ευκαιρία για την ελληνική ομάδα. Στις καθυστερήσεις, ο Χέμπερ είχε μια πολύ καλή κεφαλιά άουτ στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού.

Ριέκα: Σλούγκα, Χέμπερ, Ζούπαριτς, Γκαβράνοβιτς, Ελέζ, Γκοργκόν, Μάλες, Μίσιτς, Μπράνταριτς, Βέσοβιτς, Μάρτιτς

Ολυμπιακός: Καπίνο, Ρομαό, Οφόε, Μαρίν, Ζιλέ, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Βούκοβιτς, Μπεν, Καρσελά, Ρέτσος

Τα αποτελέσματα των playoffs:

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

Τρίτη
Αστανά (Καζακστάν) - Σέλτικ (Σκοτία) 4-3 (26' αυτ. Αγέρ, 48' Μουζίκοβ, 49', 69' Τουμάσι / 33' Σινκλέρ, 80' Εντσάμ, 90' Γκρίφιθς) [0-5]

Τρίτη
Σεβίλλη (Ισπανία) - Ινσταμπούλ Μπασακσεχίρ (Τουρκία) 2-2 (52' Εσκουδέρο, 75' Μπεν Γεντέρ / 17' Έλια, 83' Βίστσα) [2-1]
Νις (Γαλλία) - Νάπολι (Ιταλία) 0-2 (48' Καγεχόν, 89' Ινσίνιε) [0-2]