Ρόμα-Σαχτάρ 1-0: Ο Τζέκο την έστειλε στους «8»!

Για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια, η Ρόμα στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Με το γκολ του Έντιν Τζέκο στο 52', η Ρόμα κέρδισε την Σαχτάρ με 1-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 10 χρόνια. Ανοιτό παιχνίδι στη Ρώμη, με τους Ιταλούς να ανατρέπουν το σκορ του πρώτου αγώνα και να παίρνουν την πρόκριση.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Ρόμα έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα μόλις στο πρώτο λεπτό, όταν ο Ναϊνγκολάν πάσαρε στον Τζέκο, ο οποίος σούταρε εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα χέρια του Πιάτοφ. Οι Ουκρανοί πήραν τα ηνία του αγώνα μετά το πρώτο 10λεπτο του αγώνα και είχαν την κατοχή της μπάλας και τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 28’, ο Τάισον είχε ένα πολύ καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ, ενώ ο Φακούντο Φερέιρα στο 32’ έφυγε μόνος, μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του έφυγε άουτ. Το παιχνίδι, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχε πολύ καλό ρυθμό με ελάχιστες φάσεις και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην «άγονη» ισοπαλία με 0-0.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για την Ρόμα. Στο 52’, ο Κέβιν Στρούτμαν βρήκε με τρομερή μπαλιά τον Τζέκο, ο οποίος βγήκε μόνος και με πλασέ σκόραρε για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Περότι με σουτ έστειλε την μπάλα στα χέρια του Πιάτοφ. Η Ρόμα συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνη στην επανάληψη και στο 63’, ο Ναϊνγκολάν πάσαρε στον Τζέκο, ο οποίος σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Οι Ουκρανοί έμειναν με ποδοσφαιριστή λιγότερο στο 78’, όταν ο Όρντετς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη για φάουλ στον Τζέκο που έφευγε μόνος. Η Σαχτάρ πίεσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως η Ρόμα άντεξε και πήρε μια σπουδαία πρόκριση.

Ρόμα: Άλισον, Φλορέντσι, Κολάροφ, Μανωλάς, Φάτσιο, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι, Στρούτμαν, Περότι, Ουντέρ (65' Ζέρσον), Τζέκο (89' Ελ Σαραουί)

Σαχτάρ: Πιάτοφ, Μπούτκο, Ισμαϊλι, Όρντετς, Ρακίτσκι, Φρεντ, Στεπανένκο (74' Άλαν), Τάισον, Μπερνάρντ, Μάρλος (82' Ντεντίνιο), Φερέιρα

Σκόρερς: 52' Τζέκο/-

Διαιτησία: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγιένκο (Ισπανία)

Κίτρινες: Φλορέντσι, Μανωλάς/ Στεπανένκο, Φρεντ, Φερέιρα

Κόκκινες:-/ Όρντετς