Ρόμα-Τσέλσι 3-0: Το πάρτι των «Ρωμαίων»!

Μεγάλη νίκη και κορυφή για τη Ρόμα στον τρίτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ

Σπουδαία νίκη της Ρόμα επί της αγνώριστης Τσέλσι με 3-0 για τον τρίτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ελ Σαραουί με δύο γκολ (1’ και 36’) και ο Περότι στο 63’ τα γκολ των Ιταλών. Ο Ελ Σαραουί με το γκολ του στα 38 δευτερόλεπτα του αγώνα πέτυχε το γρηγορότερο γκολ της Ρόμα στη διοργάνωση και το ταχύτερο φετινό μέχρι στιγμής. Στην κορυφή του ομίλου με 8 βαθμούς η Ρόμα, προσπερνώντας την Τσέλσι που έχει 7.

Η εικόνα του αγώνα

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι στη Ρώμη. Μόλις στα 38 δευτερόλεπτα ο Στέφαν Ελ Σαραουί με άπιαστο σουτ από το ύψος της περιοχής έβαλε μπροστά τη Ρόμα στο σκορ μέσα σε αποθέωση. Στο 4’, η Τσέλσι έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Εντέν Αζάρ μπήκε στην περιοχή μόνος από αριστερά, έκανε το πλασέ, όμως ο Άλισον απέκρουσε σωτήρια. Στο 20’, ο Αζάρ ελίχθηκε στην περιοχή, έκανε το καλό σουτ που απέκρουσε σταθερά ο Άλισον. Στο 25’, οι Άγγλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία ξανά για την ισοφάριση. Ο Κολάροφ πήγε να απομακρύνει, ο Πέδρο έβαλε την κόντρα, η μπάλα έφθασε στον Μοράτα που έκανε το πλασέ αλλά αστόχησε. Στο 35’, ο Ελ Σαραουί έκανε το πλασέ μετά από αντεπίθεση και πάσα του Τζέκο, όμως ο Κουρτουά απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Ιταλός διεθνής δεν αστόχησε και με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0 μετά την μπαλιά του Ναϊνγκολάν. Η Τσέλσι προς το τέλος του ημιχρόνου είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με Αλόνσο και Μπακαγιόκο, όμως η μείωση του σκορ δεν ήρθε. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σαφές προβάδισμα των Ιταλών.

Η επανάληψη άρχισε και πάλι με γρήγορο ρυθμό. Στο 54’, ο Έντιν Τζέκο είχε ένα δυνατό σουτ από πολύ πλάγια που έφυγε λίγο άουτ. Στο 55’ ο Κόντε έβαλε τον Ουίλιαν στο παιχνίδι αντί του Κέιχιλ, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μοράτα έπιασε ένα καλό σουτ που κατέληξε άουτ. Η Ρόμα ήταν αυτή που σκόραρε, όμως. Στο 63’, ο Ντιέγκο Περότι με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής σκόραρε για το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Ο Ναϊνγκολάν στο 78’ με σουτ και ο Μανωλάς με καρφωτή κεφαλιά ένα λεπτό αργότερα ανάγκασαν τον Κουρτουά σε ισάριθμες εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Οι συνθέσεις:

Ρόμα: Άλισον, Φλορέντσι (74' Μανωλάς), Κολάροφ, Φάτσιο, Ζεσούς, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Στρούτμαν, Ελ Σαραούι (74' Ζέρσον), Περότι (87' Πελεγκρίνι), Τζέκο

Τσέλσι: Κουρτουά,  Ρούντιγκερ, Κέιχιλ( 55 Ουίλιαν), Νταβίντ Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Φάμπρεγκας (71' Ντρινκγουότερ), Μπακαγιόκο, Αζάρ, Πέδρο, Μοράτα (75' Μπατσουαγί)