Σεβίλλη - Μαν Γιουνάιτεντ 0-0: Οι Άγγλοι είχαν Ντε Χέα!

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Σεβίλλη και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Σεβίλλη και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθώς έμειναν στο 0-0 στην Ισπανία. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Νταβίντ Ντε Χέα ο οποίος με μερικές εξαιρετικές σχεδόν μυθικές επεμβάσεις κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Σεβίλλη. Η ομάδα του Μοντέλα μόλις στο 4’ έχασε καλή ευκαιρία όταν ο Μουριέλ έκανε το σουτ, όμως ο Ντε Χέα ήταν έτοιμος. Στο 12’ o Μάτιτς έστειλε μια μαγική μπαλιά προς τον Σάντσες, ο οποίος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το παιχνίδι. Τρία λεπτά αργότερα ο Νάβας δοκίμασε το πόδι του, όμως δεν βρήκε εστία. Κακό ήταν και το σουτ του Λουκάκου στο 24’ του αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα ο Κορέα πάτησε περιοχή, έκανε και το σουτ, με τον Ντε Χέα να είναι έτοιμος. Στο 38’ ο ΜακΤόμινεϊ βρέθηκε σε καλή θέση έξω απ’ την περιοχή με αρκετό χώρο όμως, έκανε το σουτ με τον Ρίκο να λέει όχι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κορέα μπήκε και πάλι στην περιοχή από αριστερά, έκανε και το πλασέ όμως ήταν έτοιμος ο Ντε Χέα. Μάλιστα ο πορτιέρο της Γιουνάιτεντ έκανε δυο εξαιρετικές επεμβάσεις σε κεφαλιές του Μουριέλ από πολύ κοντά στο 44’ και το 45’. Επεμβάσεις που έδειξαν την κλάση του Ισπανού οι οποίες αγγίζουν το όριο του μυθικού.

Πολύ πιο χαλαρός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο τουλάχιστον στις αρχές. Στο 58’ καταγράφηκε και η πρώτη καλή στιγμή, όταν το σουτ του Μουριέλ πέρασε έξω. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μπανέγα έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, όμως ο Ντε Χέα ήταν έτοιμος. Στο 65’ ο Κορέα πάτησε περιοχή, έκανε και το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω απ’ την εστία των Άγγλων. Στο 72’ ο Σαράμπια έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν από τα δυο μέτρα δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι. Η απάντηση της Γιουνάιτεντ ήρθε στο 82’ όταν ο Λουκάκου σκόραρε όμως σύμφωνα με τον διαιτητή αλλά και την επανάληψη ο επιθετικός της Γιουναίτεντ χρησιμοποίησε το χέρι του. Στο 86’ ο Ράσφορντ πάτησε περιοχή άλλαξε τη μπάλα με τον Πογκμπά, έκανε και το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Ράσφορντ εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Σεβίλλη (Μοντέλα): Ρίκο, Μερκάδο, Λενγκλέ, Εσκουδέρο, Νάβας, Σαράμπια, Μπανέγα (89' Πιζάρο), Κορέα, Ν’Ζονζί, Βάσκες, Μουριέλ (84' Σάντρο)

Μαν. Γιουνάιτεντ (Μουρίνιο): Ντε Χέα, Λίντελοφ, ΜακΤόμινεϊ, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Μάτιτς, Μάτα (79' Μαρσιάλ), Αντέρ (17' Πογκμπά), Λουκάκου, Σάντσες (75' Ράσφορντ)

Σκόρερς: - / -

Κίτρινη κάρτα: Ν'Ζονζι / Σάντσες

Κόκκινη κάρτα: - / -