Σεβίλλη-Μπάγερν Μονάχου 1-2: Το έφεραν… τούμπα οι Γερμανοί

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να επικρατήσουν 2-1 επί των Ισπανών...

Ήταν το φαβορί πριν την έναρξη του αγώνα, είναι και τώρα η Μπάγερν. Οι Γερμανοί αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να επικρατήσουν 2-1 επί της Σεβίλλης, και πλέον απομένει άλλο ένα παιχνίδι για να εξασφαλίσει την πρόκριση στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη, οι Ισπανοί είδα στα μάτια τους αντιπάλους, προηγήθηκαν με γκολ του Σαράμπια, όμως η Μπάγερν με αυτογκόλ του Νάβας έκανε το 1-1, και ο Τιάγκο με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ο επαναληπτικός αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη (11/4).

Πρώτο ημίχρονο

Πολύ καλός ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου, με την Μπάγερν να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, η Σεβίλλη έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και στο 20’ σημείωσε την πρώτη της κλασσική ευκαιρία όταν ο Σαράμπια εντελώς μόνος από το ύψος του πέναλτι αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, στο 31ο λεπτό δοκίμασε το μακρινό σουτ, αλλά ο αντίπαλος κίπερ μπλόκαρε σωτήρια για την Μπάγερν. Ο Σαράμπια την τρίτη φορά δεν λάθεψε και άνοιξε το σκορ για τους Ισπανούς (32’), όταν από πλάγια θέση έκανε το πλασέ νικώντας τον Ούλραϊχ. Οι Γερμανοί, πέντε λεπτά αργότερα, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Ριμπερί ο οποίος μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα του Σόρια. Το γκολ, χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Νάβας ο οποίος άλλαξε την πορεία της μπάλας στην προσπάθεια του να διώξει.

Δεύτερο ημίχρονο

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο 45λεπτο παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί, είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας και έψαχναν το γκολ της ανατροπής. Η πρώτη φάση για την Μπάγερν δημιουργήθηκε στο 66’ με τον Μαρτίνες, ο οποίος έκανε το πλασέ από κοντινή απόσταση, όμως ο Σόρια πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα, σημειώθηκε το πολυπόθητο -για τους φιλοξενούμενους- γκολ. Ο Ριμπερί έκανε την σέντρα… ακριβείας, ο Τιάγκο έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα αφού χτύπησε στο πόδι αντιπάλου, κατέληξε στα δίκτυα. Η Μπάγερν διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα, και παρά την πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Διακριθέντες

Σεβίλλη

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πολύ καλή αγωνιστική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ενώ πριν το γκολ που πέτυχαν, ο Σαράμπια σημείωσε δύο κλασσικές ευκαιρίες. Από αυτούς που ξεχώρισαν, ήταν και ο τερματοφύλακας, Σόρια, ο οποίος δήλωσε παρών στις επιθετικές ενέργειες της Μπάγερν. Κορυφαία απόκρουση του αγώνα, ήταν όταν απέκρουσε το κοντινό πλασέ του Μαρτίνες.

Μπάγερν Μονάχου

Ο Ριμπερί για άλλο ένα παιχνίδι έβαλε δύσκολα στους αμυντικούς της αντίπαλης ομάδας. Ο ποδοσφαιριστής των Γερμανών δοκίμασε το πόδι του, με τις διεισδύσεις του μπήκε στην περιοχή, και οι πλείστες επιθετικές ενέργειες της Μπάγερν άρχιζαν από τα πόδια του. Επίσης, το γκολ μέσω του οποίου επιτεύχθηκε η ανατροπή, ήταν μετά από δική του σέντρα στην περιοχή.

Απογοήτευσαν

Σεβίλλη

Δεν έδωσε συνέχεια στην καλή παρουσία του πρώτου μέρους η Σεβίλλη, με αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο να δώσει χώρο στους φιλοξενούμενους.

Δεν απέδωσε τα αναμενόμενα ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος σημείωσε την πρώτη του ευκαιρία στο 83ο λεπτό με μακρινό φαλτσαριστό σουτ. Ο ποδοσφαιριστής της Μπάγερν ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό.

Διαιτησία

Πολύ καλή η διαιτησία του Ιταλού Ντανιέλε Ορσάτο, ο οποίος ήταν κοντά στις φάσεις και δεν έχασε τον πειθαρχικό έλεγχο. Πολύ καλή και η παρουσία των βοηθών του.

Στο πιο κάτω link μπορείτε να δείτε την ζωντανή περιγραφή του αγώνα Σεβίλλη-Μπάγερν Μονάχου:

Σεβίλλη (Βιτσέντζο Μοντέλα): Νταβίντ Σόρια, Χεσούς Νάβας, Κίαερ, Λενγκλέ, Σέρχιο Εσκουδέρο, Ενζονζί, Πισάρο, Βάσκεθ, Σαράμπια, Κορέα (78 Ραμίρες), Μπεν Γεντέρ (81' Μούριελ).

Μπάγερν Μονάχου (Γιουπ Χάινκες): Ούλραϊχ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Μπερνιάτ (46' Ραφίνια), Χάβι Μαρτίνεθ, Τιάγκο Αλκάνταρα, Βιδάλ (36' Χάμεζ Ροντρίκεζ), Μίλερ, Ριμπερί (79' Ρόμπεν), Λεβαντόβσκι.

Σκόρερ: 32' Σαράμπια / 37' Νάβας (αυτογκόλ), 68' Tιάγκο

Κίτρινες: Κορέα, Πισάρο / Ριμπερί, Μπερνιάτ, Μίλερ