Σπόρτινγκ – Ολυμπιακός 3-1: Νέα ήττα και οριστικά εκτός Ευρώπης

Για ακόμη μια φορά ένας κακός Ολυμπιακός έχασε από την ανώτερη Σπόρτιγνκ

Για ακόμη μια φορά ένας κακός Ολυμπιακός έχασε από την ανώτερη Σπόρτιγνκ. Αυτή τη φορά το τελικό σκορ ήταν στο 3-1. Έτσι ο Ολυμπιακός αποχαιρετά από τώρα την Ευρώπη μιας και πλέον και μαθηματικά δεν μπορεί να διεκδικήσει έστω την 3η θέση του ομίλου

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Σπόρτιγνκ η οποία ήθελε να πιέσει από την αρχή ψηλά τον Ολυμπιακό. Μόλις στο 3’ οι Πορτογάλοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, όταν το σουτ του Πίντο μπλόκαρε ο Προτό και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στο 13΄ο Φερνάντες βρέθηκε σε πολύ καλή θέση για να σουτάρει, το επιχείρησε μεν, ο Ένγκελς έβαλε κόντρα δε και έσωσε τον Ολυμπιακό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω. Στο 19’ ο Φιγκέιρας έκανε το γύρισμα, ο Πάρντο δοκίμασε να σκοράρει όμως δεν βρήκε στόχο. Και ενώ ο Ολυμπιακός για λίγα λεπτά κέρδισε μερικά μέτρα στο 40’ δέχθηκε το τέρμα όταν ο Ντοστ βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μετά από γύρισμα του Μάρτινς. Σαν να μην έφτανε το τέρμα αυτό ο Ολυμπιακός δέχθηκε και δεύτερο τέρμα δυο λεπτά αργότερα, έπειτα από λάθος του Κούτρη και κλέψιμο του Σεζάρ που χωρίς πρόβλημα έγραψε το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός θέλησε να μπει δυνατά για να σκοράρει κάποιο τέρμα. Όμως οι Πορτογάλοι είχαν αντίθετη άποψη. Στο 51’ ο Ζιλέ έπιασε μια κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Έξι λεπτά αργότερα ο Σεζάρ εκτέλεσε ένα φάουλ πολύ ωραία, ο Αντρέ Πίντο ανέβηκε πιο ψηλά από όλους, έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 67’ η Σπόρτινγκ έβαλε τέλος στα όποια όνειρα του Ολυμπιακού, καθώς έπειτα κόρνερ του Φερνάντες και κεφαλιά το Ντοστ ήρθε το 3-0. Στο 73’ και το 75’ ο Φερνάντες έχασε ακόμη δυο φάσεις για τέταρτο τέρμα, όμως τα σουτ του δεν βρήκαν στόχο. Στο 87’ ο Ολυμπιακός έβαλε το γκολ της τιμής όταν Φιγκέιρας έστρωσε στον Οφόε και αυτός με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνιά του Ρουί Πατρίσιο. Κάπως έτσι τελείωσε και το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να μένει οριστικά εκτός Ευρώπης.

Ενδεκάδες

Σπόρτινγκ (Ζεσούς): Πατρίτσιο, Κοεντράο, Αντρέ Πίντο, Φερνάντες, Σέζαρ, Γιουίλιαμ, Μπατάλια, Ματιέ (77' Φιγκειρέδο), Ντοστ, Ζέλσον Μάρτινς, Πιτσίνι (84' Στεφάν)

Ολυμπιακός (Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένγκελς, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Φορτούνης (56' Τζούτζεβιτς), Καρσελά (45' Σεμπά), Πάρντο, Ταχτσίδης (66' Οφόε)

Σκόρερς: Ντοστ (2), Σεζάρ / Οφόε

Κίτρινες κάρτες: Καρβάλιο, Πίντο, Μάρτινς / Φιγκέιρας (3η), Κούτρης

Κόκκινες κάρτες: - / -