Τότεναμ - Γιουβέντους 1-2: Juve storia di un grande amore

Η Γιουβέντους είναι εδώ και με ανατροπή πήρε την πρόκριση επί της Τότεναμ

Απίστευτο και όμως αληθινό. Η Γιουβέντους η οποία απουσίαζε για ένα ημίχρονο απ’ το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 1-0 κατάφερε σε 3’ λεπτά να φέρει τα πάνω κάτω και να πάρει την πρόκριση επί της Τότεναμ στην Αγγλία. Το παιχνίδι δραματικό καθώς η Τότεναμ βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 31’. Η απάντηση της Γιούβε ήρθε στο 64’ και στο 67’ με τους Ιγκουαΐν και Ντιμπαλά. Στο 89’ ο Κέιν σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά (από θέση οφσάιντ με τον βοηθό να αφήνει το παιχνίδι όμως) και έτσι η Γιουβέντους πήρε την τεράστια πρόκριση στο Γουέμπλεϊ.

Πολύ πιο δυνατά μπήκε η Τότεναμ στο παιχνίδι. Πίεζε ψηλά απ’ την αρχή και έψαχνε το τέρμα. Μόλις στο 3’ ο Σον πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Μπουφόν να λέει όχι. Δέκα λεπτά αργότερα σε μια ατομική ενέργεια του Κέιν, η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Κιελίνι που ήταν στο έδαφος, με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι. Στο 15’ ο Κέιν μπήκε σαν σφαίρα στην περιοχή, πέρασε απ’ τον Κιελίνι και τον Μπουφόν, όμως από πλάγια θέση δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Δυο λεπτά αργότερα ο διαιτητής αρνήθηκε νέο πέναλτι, αυτή τη φορά για την Γιουβέντους, όταν ο Φερτόγκεν σταμάτησε αντικανονικά τον Κόστα. Στο 19’ ο Σον έπιασε μια κεφαλιά, με τον Μπουφόν να διώχνει με γροθιές. Η υπεροχή της Τότεναμ ήταν ξεκάθαρη. Στο 31’ ο Ντέλε Άλι, δοκίμασε το πόδι του, με τον Μπουφόν να μπλοκάρει. Και αφού η Τότεναμ έστειλε το μήνυμα της, στο 39’ έγραψε και το 1-0, όταν ο Τρίπιερ έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Σον να πλασάρει σωστά και να δίνει γερό προβάδισμα στην ομάδα του. Δυο λεπτά αργότερα ο Πιάνιτς βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Παρά το γεγονός πως η Γιουβέντους ήταν πίσω στο σκορ, δεν μπόρεσε να μπει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και να ψάξει το τέρμα. Η πρώτη τελική ήρθε στο 58’ όταν το σουτ του Σον έφυγε μακριά έξω. Στο 62’ ο Σάντσες έκανε το λάθος στην περιοχή του, με τον Ντιμπαλά να κάνει το δυνατό σουτ και τη μπάλα να φεύγει έξω. Δυο λεπτά αργότερα όμως, ο Λιχστάινερ έκανε τη μπαλιά, ο Κεντίρα την πρώτη κεφαλιά και από κοντά με προβολή ο Ιγκουαΐν έγραψε το 1-1. Μάλιστα το τέρμα έδωσε ψυχολογία και δυο λεπτά αργότερα ήρθε η ανατροπή όταν ο Ντιμπάλα έφυγε από κανονική θέση και πλάσαρε σωστά τον Γιορίς για το 1-2. Το σοκ για την Τότεναμ κράτησε για μερικά λεπτά και στην πορεία η ομάδα ξεκίνησε να επιτίθεται κατά ρυπάς. Στο 82’ το σουτ του Σον πέρασε λίγο έξω, ενώ στο επόμενο λεπτό την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Έρικσεν. Στο 89’ ο Κέιν έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι και τον Μπαρτζάλι να διώχνει πιο μακρυά. Κάθε προσπάθεια της Τότεναμ σταματούσε και έτσι η Γιουβέντους πήρε μια τεράστια πρόκριση, με ανατροπή.

Τότεναμ (Ποτσετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ, Σάντσες, Φερτόγκεν, Ντάιβις, Ντάιερ (73' Λαμέλα), Ντεμπελέ, Έρικσεν, Ντέλε Άλι (85' Γιορέντε), Σον, Κέιν

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Μπουφόν, Κιελίνι, Μπενάτια (61' Λιχστάινερ), Πιάνιτς, Κεντίρα, Ιγκουαΐν (83' Στουράρο), Ντιμπάλα, Κόστα, Σάντρο, Ματουιτί (60' Ασαμόα), Μπαρτζάλι

Σκόρερς: Σον / Ιγκουαΐν, Ντιμπάλα

Κίτρινες Κάρτες: Φερτόγκεν, Ντέλε Άλι / Πιάνιτς, Σάντρο, Μπενατιά, Κιελίνι

Κόκκινες Κάρτες: - / -